Latem, gdy temperatury rosną, parki i ogrody pełne są amatorów grillowania z wszelkiego rodzaju sprzętem, od grilli jednorazowych po tańcząco-śpiewające urządzenia z tysiącem funkcji. Zapaleni miłośnicy grilla będą go oczywiście urządzać o każdej porze roku, czy to na dworze, czy też w czterech ścianach, na specjalnym grillu domowym. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym różnią się różne typy grillowania i jak grillować na naprawdę dobrym poziomie.

Na początku był grill

Nie ma udanego wieczoru przy grillu bez… idealnego grilla. Tylko jak go znaleźć? Jak dobrze wiemy, gusta są różne, a znalezienie doskonałego grilla to również kwestia osobistych upodobań. Ogólnie rzecz biorąc, rozróżnia się urządzenia do grillowania bezpośredniego i pośredniego.

W przypadku grillowania bezpośredniego kiełbaski, steki itp. kładzie się prosto na gorącej powierzchni. Ciepło dociera do grillowanych produktów poprzez rozgrzaną płytę lub ruszt, wykonane z powlekanego aluminium, kamienia lub żeliwa. Zaletą grillowania bezpośredniego jest duża możliwość regulacji temperatury: od 50°C, by utrzymać ciepło potraw, do 380°C – do szybkiego przypiekania.

Z kolei w przypadku grillowania pośredniego ciepło jest przekazywane przez rozżarzone węgle lub podgrzewane gazowo albo elektrycznie elementy. W efekcie wysokich temperatur działających na powierzchnię produktów szybko staje się ona chrupiąca, a rozmaite smaki stają się intensywniejsze. W wyniku grillowania nad węglem drzewnym, z którego unosi się dym, powstaje charakterystyczny dymny aromat. Pod tym względem grille gazowe i elektryczne mają jednak wyraźną przewagę: nie zadymiają sąsiadów, mogą więc być interesującą opcją dla osób mieszkających w mieście, w blokach czy domku z niewielkim balkonem lub ogródkiem.

Smoker czy grill lawowy – jaka to różnica?

Świat amatorskiego grillowania obfituje w modne pojęcia. Mówi się na przykład o grillu typu smoker. Jak sama nazwa wskazuje (smoker to z angielskiego wędzarnia), w tym typowo amerykańskim grillu kawałki mięsa „gotują się” w gorącym dymie. Często używa się tu tłustych mięs, jak np. żeberka. W tej metodzie przyrządzania potraw powstaje bardzo charakterystyczny dymny zapach. Główną różnicą w stosunku do standardowego grillowania jest to, że jedzenie nie znajduje się bezpośrednio nad żarzącym się węglem. Oznacza to, że czas przyrządzania jest znacznie dłuższy niż np. w przypadku opiekania na grillu węglowym. Z drugiej jednak strony ten sposób grillowania jest łagodniejszy dla przygotowywanych produktów, dlatego mięso ze smokera jest również bardzo delikatne.

Innym trendem zyskującym coraz większą popularność jest grillowanie lawowe. To forma grillowania pośredniego, w którym kamienie z lawy wulkanicznej są podgrzewane gazowo lub elektrycznie. W przeciwieństwie do smokera grill lawowy nie generuje dymu, jest więc idealny do użytku na tarasie albo kempingu.

Oczywiście ostateczny wybór zależy całkowicie od twoich potrzeb i wymagań.

A jakie mięso sprawdzi się najlepiej?

Wołowina, wieprzowina i drób to najczęściej grillowane gatunki mięs. W ten sposób przyrządza się ich rozmaite części, od klasycznych burgerów wołowych i pulchnych, soczystych kiełbas, po lżejsze i zdrowsze chude piersi z indyka.

Przy zakupie mięsa warto zwrócić uwagę na następujące kwestie: wołowina powinna mieć kolor jasnoczerwony, wieprzowina – równomiernie różowy, a drób – cielisty, lecz nie zbyt biały. Nie zaleca się kupowania mięsa w gotowej marynacie, gdyż trudniej jest wtedy określić jego jakość i wiek.

Prosta marynata

Ci z nas, którzy lubią doprawiać mięso czymś więcej niż tylko solą i pieprzem, mogą przygotować w domu prostą, błyskawiczną marynatę. W tym celu podlej mięso odrobiną oliwy zmieszanej z sokiem z cytryny i czerwonym octem winnym. Świeże zioła, czosnek czy pieprz sprawdzą się świetnie w roli przypraw. Zamarynuj mięso i odstaw je na kilka godzin, regularnie je obracając. Więcej pomysłów na marynaty znajdziesz w naszym artykule o marynowaniu mięsa. Mała wskazówka: nie sól mięsa przed grillowaniem, bo może stać się suche.

Przed rozpoczęciem grillowania najlepiej jest przechowywać mięso pod przykryciem lub w pojemniku w szufladzie BioFresh DrySafe. Większość produktów mięsnych wytrzyma kilka dni w temperaturze tuż powyżej 0°C i przy minimalnej wilgotności.

Przy okazji, peklowanych produktów mięsnych, takich jak szynka, bekon czy schab, nie powinno się grillować. Ze względu na dodawaną do nich azotynową sól peklującą pod wpływem ciepła mogą bowiem powstawać szkodliwe nitrozaminy.

Jednak oprócz produktów mięsnych grillować można także ryby. Szczególnie polecamy śledzia, pstrąga i łososia. Oczywiście do grillowania nadają się również warzywa i niektóre rodzaje serów, więc wegetarianie też znajdą coś dla siebie. Entuzjaści wegetariańskich potraw mogą skorzystać z naszych pysznych wskazówek, zawartych w artykule na temat grillowania w stylu wege.

Dobrze schłodzone i… na ruszt!

Wszystkie składniki kupione, grill rozpalony i wreszcie pora na działanie. Produkty do grillowania, zwłaszcza mięsne, powinno się wrzucić na grilla jak najszybciej po wyjęciu z lodówki, by zapobiec rozprzestrzenianiu się niepożądanych bakterii. W większości przypadków łatwo to zrobić w przydomowym ogrodzie, jednak jeśli urządzamy grilla w parku, może być nieco trudniej. Warto więc użyć torby chłodzącej lub przenośnej lodówki z wkładami chłodzącymi. Dzięki nim nie tylko zadbasz o bezpieczeństwo żywności, ale też będziesz mógł się delektować orzeźwiającym napojem w ciepły letni wieczór.

Wreszcie czas na grillowanie!

Przyrządzając mięso na grillu, powinieneś pamiętać, że soki i tłuszcze skapujące z mięsa podczas spalania mogą wydzielać szkodliwe substancje. Ma to miejsce nie tylko w przypadku tradycyjnych grilli węglowych, ale także elektrycznych. Ilość szkodliwych substancji można ograniczyć, odsączając mięso przed obróbką cieplną i nie kładąc go bezpośrednio nad węgielkami. Zamiast tego możesz je na przykład umieścić na aluminiowej tacce.

Jeśli chodzi o czas grillowania, prosta zasada, którą warto zapamiętać, brzmi: stek wołowy grubości 2,5 cm powinno się grillować po 4 minuty z każdej strony, by uzyskać stopień wysmażenia medium. Stek wieprzowy o tych samych wymiarach należy opiekać po 5 minut z każdej strony.

Jakie jest twoje ulubione danie z grilla? A jakich metod grillowania używasz najczęściej? Podziel się z nami swoimi grillowymi wskazówkami i udostępnij ten artykuł na Facebooku.