Jedzenie odpowiedniej ilości owoców i warzyw jest niezwykle istotne dla zdrowego stylu życia. Jednak które są lepsze: świeże czy te prosto z zamrażarki?

Chcemy, aby spożywanie owoców i warzyw było dla nas przyjemnością. Zależy nam, aby przyswajać jak największe ilości zdrowych składników odżywczych., ponieważ witaminy, minerały i błonnik są niezbędne dla naszego organizmu. Potrzebujemy ich aby nasz organizm dobrze funkcjonował. Supermarkety wręcz rozpieszczają nas, jeśli chodzi o ilość oferowanych produktów. Czy powinniśmy zatem wybierać świeże, czy może lepiej mrożone owoce i warzywa? Z poniższego artykułu dowiesz się, które produkty rzeczywiście zawierają więcej składników odżywczych i dlaczego tak jest.

 

Mrożone owoce i warzywa mają złą reputację i przez wielu konsumentów kojarzone są z niższą jakością. Z kolei świeżość owoców i warzyw prezentowanych w alejkach supermarketu wydaje się naprawdę przyciągać. Przyjrzyjmy się jednak bliżej podróży, jaką przebyły te produkty, zanim dotarły do supermarketu.

Z pola do alejki ze świeżymi produktami

,,Świeży” nie musi znaczyć świeży. Owoce i warzywa prosto z alejki ze świeżymi produktami mogą wydawać się zdrowsze, jednak w większości przypadków zanim tam dotarły, przebyły wcześniej wiele mil. Owoce i warzywa mają najwyższą zawartość składników odżywczych zaraz po zbiorze. Tymczasem zanim produkt pojawi się na naszych talerzach, trafia w wiele różnych miejsc, do których jest dostarczany przez różne hurtownie. To właśnie dopiero stamtąd przewożone są do supermarketu, gdzie często przechowywane są przez kilka dni poza lodówką, zanim trafią do naszego koszyka.

Kłopot w tym, że podczas transportu, w trakcie długich podróży owoce i warzywa tracą witaminy, które są wrażliwe na światło, tlen i ciepło. Przykładowo, w supermarkecie szpinak może zawierać do 50% mniej witaminy C niż szpinak bezpośrednio po zbiorach. Nieprawidłowe przechowywanie może również powodować powstawanie pleśni.

Zadziwiający fakt dotyczący mrożonych owoców i warzyw

Wbrew wielu oczekiwaniom, mrożonki zajmują wysoką pozycję, jeśli chodzi o utrzymanie zawartości składników odżywczych. To efekt blanszowania w odrobinie wody owoców i warzyw zaraz po zbiorze, a następnie zamrażania szokowo metodą szybkiego mrożenia. Zatem często okres pomiędzy zbiorami, a zamrożeniem to tylko kwestia paru godzin. Zamrażanie pozwala na zachowanie witamin i składników odżywczych bez utraty wartości odżywczych w drodze do supermarketu. Szokowe zamrażanie oznacza również, że smak i konsystencja nie ulegają zmianie. Obaliliśmy więc mit, że świeże owoce i warzywa są zdrowsze od tych mrożonych. Ale uważaj! W żadnym wypadku nie należy przerywać łańcucha chłodniczego. Jeśli mrożone owoce i warzywa tworzą sporą bryłę, oznacza to, że w pewnym momencie zostały już wcześniej rozmrożone.

Polecamy ,,domową uprawę”

Owoce i warzywa uprawiane w domowym ogródku smakują najlepiej! Świeżo zebrane mają również najwyższą zawartość składników odżywczych. Dodatkowo dają pewność, że nie zawierają ani chemicznych pestycydów, ani nasion modyfikowanych genetycznie. Jeśli Twoje plony są szczególnie obfite, zamrażaj w zamrażarce Liebherr wszystko, czego nie możesz zjeść od razu. Dzięki temu zimą nadal będziesz się cieszyć bogatymi w witaminy owocami i warzywami.

Zawsze pamiętaj, że przygotowanie to podstawa!

Kiedy owoce i warzywa będą gotowe do przyrządzenia w kuchni, kluczowe będzie ich przygotowanie. Czy to mrożone, z supermarketu, czy świeże z ogrodu, jeśli warzywa będą gotowane zbyt długo i w zbyt dużej ilości wody, prawie wszystkie ważne składniki odżywcze zostaną utracone. Najlepiej jest gotować je na parze, ponieważ taki proces pozwala zachować możliwie najwięcej witamin i minerałów. Zamrożone warzywa należy wrzucić bezpośrednio na patelnię lub do garnka, nie rozmrażając ich i nie dopuszczając do ich rozmrożenia w temperaturze pokojowej. Jeśli jednak dojdzie do rozmrażania, lepiej jest delikatnie rozmrozić zamrożone owoce w lodówce.