Zamrażanie jest w zasadzie dziecinnie proste – otwieramy drzwi zamrażarki, wkładamy mrożonkę do środka i zamykamy drzwi zamrażarki. Nie jest to jednak tak łatwe, jeżeli po rozmrożeniu nadal chcemy się cieszyć pełnym smakiem rozmrożonego jedzenia. Na co należy zwracać uwagę podczas zamrażania?

Przy zamrażaniu żywności odpowiednie opakowanie jest elementem kluczowym przy utrzymaniu świeżości. Kto chce tutaj zaoszczędzić, oszczędza w niewłaściwym miejscu. Tylko nieliczni wiedzą, że w zasadzie powinny być wykorzystywane tylko takie materiały, które zachowują wilgotność żywności. W przypadku niewłaściwego opakowania wysuszenie mrożonek następuje dużo szybciej w niskich temperaturach. Idealnie do mrożenia nadają się więc szczelne opakowania. Poprzez wypompowanie powietrza przed mrożeniem i dokładne zamknięcie opakowania, żywność będzie chroniona przed wysuszeniem, utlenieniem oraz przed wnikaniem drobnoustrojów w czasie przechowywania w zamrażarce.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze opakowania do zamrażania?

Opakowanie musi być:

  1. Bezpieczne dla żywności. Symbol kieliszka i widelca informuje nas o tym, że dane opakowanie nadaje się do kontaktu z żywnością.
  2. Odporne na zimno. Materiał nie ma prawa kruszyć się nawet w bardzo niskich temperaturach.
  3. Odporne na ciepło i mycie w zmywarce, jeśli chcemy ponownie użyć opakowania.
  4. Szczelne przed wnikaniem tlenu, wilgoci i drobnoustrojów.
  5. Całkowicie bezwonne i bez smaku.
  6. Odporne na tłuszcze, kwasy i zasady.
  7. Odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie powinno być przy tym jednak zbyt sztywne.
  8. Dostosowane do wielkości żywności.
  9. Odporne na rozmrażanie przy pomocy wrzącej wody, mikrofalówki lub piekarnika.
  10. Dopasowane rozmiarem i kształtem do wielkości jedzenia. W przypadku opakowań płaskich, chłód szybciej przenika do środka zawartości opakowania.

Zwykły karton, papier śniadaniowy, folia spożywcza i tym podobne, nie nadają się jako opakowanie do mrożenia, gdyż nie spełniają one powyższych kryteriów. Gdy żywność jest niedostatecznie lub zupełnie nieopakowana, to w wyniku temperatury poniżej 0°C dochodzi do tak zwanej opalenizny zamrażalniczej. Wilgoć z jedzenia osiada wtedy w zamrażarce i tworzy lód. Poprzez proces utraty wilgoci mrożone jedzenie staje się twarde i suche, a zatem bezwartościowe dla ludzkiego organizmu.

Podsumowując, mrożonki zawsze powinny być odpowiednio opakowane. Dopiero wtedy można cieszyć się pełną jakością i świeżością jedzenia nawet po kilku miesiącach przechowywania.

SEZON NA MROŻENIE OWOCÓW TRWA! KONKURS ZAKOŃCZONY!

Owoce sezonowe to doskonały dodatek do jesiennego deseru! ?? Urządzenia Liebherr mogą skutecznie pomóc Ci zachować smaki lata na dłużej! 🙂 Opowiedz nam, jakie smaki lata doceniasz najbardziej? Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy zestawem torebek Liebherr do mrożenia żywności! 😉 

Aby wziąć udział w konkursie zostań naszym subskrybentem! 🙂

 

Konkurs trwa od 15 września do 25 września 2017 roku.

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj -> http://bit.ly/Liebherr_Smaki_Lata


Komentarze


Zostaw komentarz