Wnętrze chłodziarki należy czyścić stosunkowo często, ponieważ pomimo niskiej temperatury mikroorganizmy wciąż mogą się w niej rozmnażać. W dzisiejszym wpisie udzielimy Wam kilku porad dotyczących tego, o czym należy pamiętać przy wyborze ściereczki do czyszczenia.

 

Chłodziarki zawsze będą się brudziły – czasem pozostałości dżemu przykleją się do jednej z półek, a niekiedy sok lub mleko rozleją się. Nawet jeśli Twoja chłodziarka nie jest widocznie brudna, wciąż zalecamy czyszczenie jej mniej więcej raz na miesiąc, w końcu przechowujemy w niej świeże jedzenie!

 

Czyszczenie chłodziarki nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z pewnością ucieszy Cię również fakt, że nie potrzebujesz żadnych drogich środków czyszczących czy dezynfekujących, ponieważ ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń w zupełności wystarczy.

 

Przygotowanie do czyszczenia chłodziarki

 

Przede wszystkim odpowiednio przygotuj swoją chłodziarkę, zanim przystąpisz do czyszczenia – zmniejsz większe zapasy zwykle przechowywanego w chłodziarce jedzenia, a resztę produktów umieść w specjalnych torbach termicznych lub w chłodziarce zaprzyjaźnionego sąsiada.

 

Ze względów bezpieczeństwa zawsze pamiętaj, aby wyłączyć chłodziarkę i odłączyć ją od źródła zasilania, zanim zaczniesz ją czyścić. Jeśli Twoja chłodziarka to urządzenie wolnostojące, odsuń ją od ściany i za pomocą odkurzacza usuń kurz spod urządzenia, a także ten, który osadził się na skraplaczu umieszczonym na tylnej części odbudowy chłodziarki.

 

Jeśli masz chłodziarko-zamrażarkę bez technologii NoFrost lub chłodziarkę z wydzieloną zamrażarką, pozostaw odłączone urządzenie na kilka godzin, aby się rozmroziło, zanim przystąpisz do czyszczenia.

 

Czyszczenie półek i szuflad

 

Wyjmij z chłodziarki wszystkie możliwe półki, szuflady i przegródki. Wyczyść je w zlewie z wykorzystaniem ciepłej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub środka czyszczącego o neutralnym współczynniku pH. Użyj wilgotnej ściereczki, aby wyczyścić teleskopowe prowadnice. Smar, który znajduje się na prowadnicach, jest niezbędny i nie należy go usuwać. Bawełnianą ściereczką osusz wyczyszczone elementy.

 

Stosowanie drogich środków czyszczących lub dezynfekujących nie jest konieczne do czyszczenia chłodziarki; ciepła woda i płyn do mycia naczyń w zupełności wystarczą.

Stosowanie drogich środków czyszczących lub dezynfekujących nie jest konieczne do czyszczenia chłodziarki – ciepła woda i płyn do mycia naczyń w zupełności wystarczą.

 

 

Czyszczenie wnętrza chłodziarki

 

Najlepszym sposobem na czyszczenie wnętrza chłodziarki jest ściereczka z mikrofibry, ciepła woda i odrobina płynu do mycia naczyń lub środka czyszczącego o neutralnym współczynniku pH.

 

Po umyciu wnętrza chłodziarki przetrzyj je ściereczką zamoczoną w czystej wodzie, a następnie wytrzyj do sucha. Na różnych stronach internetowych poświęconych wskazówkom dotyczącym dbania o gospodarstwo domowe znajdziemy porady, że chłodziarkę można czyścić przy użyciu octu: zdecydowanie odradzamy stosowanie octu, ponieważ może on zniszczyć plastikowe elementy. Nie należy wykorzystywać również szorstkich zmywaków, czyścików czy innych agresywnych środków czyszczących. Bardzo ważne jest jednak, aby czyścić chłodziarkę regularnie – zalecamy czyścić tego typu urządzenia co cztery do sześciu tygodni. Nie można popełnić zbyt wielu błędów przy czyszczeniu chłodziarki, lecz jest kilka rzeczy, których należy unikać:

 

  • Nie używaj czyścików parowych
  • Nie używaj skoncentrowanych środków czyszczących
  • Nie używaj szorstkich zmywaków, gąbek czy drucianych myjek
  • Nie używaj żrących lub ściernych środków czyszczących zawierających piasek, chlorki czy kwasy
  • Nie zniszcz ani nie usuwaj tabliczki znamionowej, która znajduje się wewnątrz chłodziarki
  • Nie pozwól, aby podczas czyszczenia woda dostała się do kanału odwadniającego, kratek wentylacyjnych czy elementów elektrycznych

 

Czyszczenie obudowy chłodziarki

 

Odpowiednie czyszczenie obudowy chłodziarki zależy od materiału, z jakiego jest wykonana.

 

Plastikowa obudowa: Do czyszczenia wykorzystaj letnią wodę i płyn do mycia naczyń.

 

Drzwi ze stali nierdzewnej: Posiadają one wykończenie SmartSteel, które należy odpowiednio pielęgnować. Przetrzyj je miękką, czystą ściereczką. Jeśli jest to konieczne, aby usunąć trudne zabrudzenia, użyć trochę wody lub środka czyszczącego o neutralnym współczynniku pH. Uwaga: Nie należy stosować środków do czyszczenia stali nierdzewnej na powierzchniach SmartSteel, ponieważ w ten sposób można uszkodzić wykończenie SmartSteel.

 

Ściany boczne ze stali nierdzewnej: Jeśli ściany boczne chłodziarki są brudne, wyczyść je, stosując środek do czyszczenia stali nierdzewnej Liebherr. Nałóż środek na miękką, bawełnianą ściereczkę i wyczyść ściany boczne zgodnie z kierunkiem włókien. Następnie wykorzystaj letnią wodę, aby usunąć wszelkie pozostałości środka czyszczącego, a następnie ponownie uszczelnij suchą powierzchnię, stosując środek do polerowania stali nierdzewnej Liebherr. Uwaga: do urządzeń z wykończeniem BlackSteel, instrukcje dotyczące czyszczenia drzwi należy stosować również w przypadku czyszczenia ścian bocznych.

 

Malowane ściany boczne: Przetrzyj je miękką, czystą ściereczką. Aby usunąć trudne zabrudzenia, użyj trochę wody lub środka czyszczącego o neutralnym współczynniku pH.

 

Po umyciu

 

Kiedy wszystkie elementy są czyste i suche, podłącz urządzenie do prądu i włącz chłodziarkę. Jeśli to konieczne, włącz funkcję SuperFrost, aby szybko osiągnąć pożądaną temperaturę w chłodziarce. Kiedy chłodziarka osiągnie odpowiednią temperaturę, włóż do niej produkty żywnościowe. Teraz możesz cieszyć się czystym urządzeniem i poczuciem bezpieczeństwa podczas przechowywania i przyrządzania jedzenia!

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące czyszczenia chłodziarki, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na FACEBOOKU.

 

Autor: Zespół Liebherr