Co jakiś czas należy umyć wnętrze lodówki, chociażby dlatego, że mimo niskich temperatur wciąż mogą się w niej mnożyć mikroorganizmy. W dzisiejszym wpisie udzielamy kilku porad na temat tego, o czym warto pomyśleć w chwili, gdy sięgasz po ściereczkę.

 

Lodówki nieuchronnie z czasem nieco się brudzą – a to dżem przyklei się do jednej z półek, a to sok albo mleko rozleje się na drzwiczkach – i oczywiście wtedy pora sięgnąć po szmatkę! Jednak nawet jeśli w lodówce nie ma widocznych zabrudzeń, zalecamy czyszczenie jej co około cztery tygodnie, bo przecież trzymasz w niej świeże jedzenie!

Mycie lodówki nie wymaga dużych umiejętności ani – co na pewno cię ucieszy – drogich środków do mycia lodówek lub dezynfekcji, bo ciepła woda z odrobiną płynu do zmywania naczyń w zupełności wystarczy.

 

Przygotowanie do czyszczenia lodówki

Po pierwsze poświęć chwilę na przygotowanie urządzenia do czyszczenia – wypakuj zapasy jedzenia, a pozostałą żywność włóż tymczasowo do torby termicznej z chłodzącymi wkładami lub do lodówki uprzejmego sąsiada.

Pamiętaj, by ze względów bezpieczeństwa zawsze wyłączyć lodówkę i odłączyć ją od prądu, zanim przejdziesz do mycia szmatką. Jeśli urządzenie jest wolnostojące, przesuń je delikatnie do przodu lub w bok i za pomocą odkurzacza usuń kurz zebrany pod lodówką oraz na dużych, czarnych skraplaczach z tyłu.

Jeśli masz lodówko-zamrażarkę bez funkcji No Frost lub lodówkę z komorą zamrażalnika, powinieneś pozostawić urządzenie do rozmrożenia na kilka godzin przed przystąpieniem do czyszczenia.

 

Czyszczenie wyposażenia

Wyciągnij i w miarę możliwości rozmontuj wszystkie wyjmowane części takie jak półki, szuflady czy przegrody. Poszczególne elementy umyj w zlewie ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub detergentu o neutralnym pH. Wilgotną szmatką przetrzyj prowadnice teleskopowe. Smar na szynach jest konieczny do ich natłuszczenia i nie należy go usuwać. Za pomocą bawełnianej ściereczki osusz wszystkie części.

 

Czyszczenie wnętrza

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie wnętrza lodówki jest użycie ściereczki z mikrofibry, ciepłej wody i odrobiny płynu do naczyń lub detergentu o neutralnym pH.

Po czyszczeniu przemyj wnętrze czystą wodą i wytrzyj szmatką. Na portalach z domowymi poradami często sugeruje się mycie lodówki octem – stanowczo to odradzamy, gdyż ocet może czasem powodować korozję plastiku. Należy również unikać stosowania szorstkich czyścików i gąbek oraz innych agresywnych środków czyszczących czy akcesoriów. Zdecydowanie ważniejsze jest po prostu regularne czyszczenie urządzenia – zalecamy, by robić to co 4 do 6 tygodni. Właściwie nie da się czegoś bardzo popsuć, myjąc lodówkę, ale na wszelki wypadek poniżej kilka rzeczy, których powinieneś unikać:

  • Nie używaj myjek parowych.
  • Nie używaj skoncentrowanych detergentów.
  • Nie używaj zmywaków, szorstkich gąbek ani druciaków.
  • Nie używaj szorujących, drażniących środków czyszczących, które zawierają piasek, chlorek lub kwas.
  • Nie uszkadzaj i nie usuwaj tabliczki znamionowej znajdującej się wewnątrz lodówki.
  • Pilnuj, by woda, którą myjesz lodówkę, nie dostała się do kanału odpływowego, kratek wentylacyjnych lub części elektrycznych.

Czyszczenie z zewnątrz

Odpowiedni sposób czyszczenia lodówki z zewnątrz zależy od materiału, z jakiego wykonano jej obudowę.

Obudowy plastikowe: Umyj odrobiną letniej wody z płynem do zmywania naczyń.

Drzwi ze stali nierdzewnej: Mają wykończenie typu SmartSteel, które wymaga ostrożności. Przetrzyj je miękką, czystą szmatką. Jeśli konieczne jest usunięcie ciężkich zabrudzeń, użyj odrobiny wody lub środka czyszczącego o neutralnym pH. Pamiętaj: na powierzchniach SmartSteel nie wolno stosować środków do stali nierdzewnej, ponieważ mogą one uszkodzić wykończenie SmartSteel.

Boczne ścianki ze stali nierdzewnej: Jeśli ścianki boczne są brudne, wyczyść je za pomocą środka do stali nierdzewnej Liebherr. Nałóż go na miękką, bawełnianą szmatkę i wyczyść ścianki zgodnie z kierunkiem szlifowania. Następnie usuń wszelkie pozostałości środka za pomocą letniej wody i ponownie zabezpiecz suchą powierzchnię środkiem do polerowania stali nierdzewnej Liebherr. Ponownie działaj zgodnie z kierunkiem szlifu. Zarówno środek do czyszczenia, jak i polerowania stali nierdzewnej można kupić w specjalistycznych sklepach.
Uwaga: w przypadku urządzeń z wykończeniem BlackSteel przy czyszczeniu ścianek bocznych obowiązuje ta sama instrukcja co przy czyszczeniu drzwi.

Malowane ścianki boczne: Przetrzyj miękką, czystą szmatką. W razie ciężkiego zabrudzenia użyj odrobiny wody lub środka czyszczącego o neutralnym pH.

Po czyszczeniu

Gdy wszystkie części są już czyste i suche, podłącz urządzenie do prądu i włącz je. W stosownych przypadkach uruchom funkcję SuperFrost, by lodówka szybko osiągnęła pożądaną temperaturę. Po wystarczającym schłodzeniu urządzenia z powrotem włóż do niego jedzenie. Teraz możesz się cieszyć czystą lodówką i poczuciem bezpieczeństwa, gdy przechowujesz i przygotowujesz swoją świeżą żywność!

W razie jakichkolwiek pytań w kwestii czyszczenia lodówki po prostu napisz do nas! Zostaw komentarz poniżej albo zapoczątkuj dyskusję na Facebooku (lub dołącz do już istniejących).