Chłodziarki i zamrażarki są zasadniczo prawdziwymi długodystansowcami, ponieważ mają za zadanie przechowywać artykuły spożywcze 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu i w ten sposób przedłużać ich świeżość. Istnieją jednak sytuacje, w których chcesz wyłączyć urządzenie na dłuższy okres czasu. Może to być przy okazji urlopu lub przeprowadzki. Co należy wziąć pod uwagę przed wyłączeniem urządzenia?

Właściwie powinno być to całkiem proste: wystarczy przecież wyjąć jedzenie, wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i gotowe! Oczywiście możemy tak zrobić, ale wówczas po dłuższym czasie doświadczymy niemiłej niespodzianki: w tworzywie sztucznym wewnątrz urządzenia mogą osadzić się bardzo nieprzyjemne zapachy, których potem niezwykle trudno będzie się pozbyć.

Podstawą dokładne czyszczenie i otwarte drzwi

Aby tego uniknąć, należy dokładnie wyczyścić urządzenie zaraz po jego wyłączeniu. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę – sprawdź w tym artykule. Po wyczyszczeniu urządzenia pozostaw drzwi chłodziarki otwarte aż do ponownego uruchomienia! W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Wygoda trybu urlopowego w chłodziarko-zamrażarkach Liebherr

Właściciele chłodziarko-zamrażarek często chcą na czas wakacji wyłączyć chłodziarkę, podczas gdy komora zamrażarki ma nadal funkcjonować. Urządzenia Liebherr z technologią BioFresh-Premium posiadają tak zwany tryb wakacyjny (HolidayMode). Reguluje on temperaturę lodówki na +15 stopni Celsjusza. Zapobiega to powstawaniu przykrych zapachów nawet przy zamkniętych drzwiach, a urządzenie zużywa znacznie mniej energii niż podczas normalnej pracy.

Przed aktywacją trybu wakacyjnego, wyjmij wszystkie produkty spożywcze z lodówki, wyczyść dokładnie urządzenie i aktywuj funkcję HolidayMode zgodnie z instrukcją dla Twojego urządzenia.

Wyłączanie chłodziarko-zamrażarki z funkcją IceMaker

Jeśli posiadasz chłodziarko-zamrażarkę z funkcją IceMaker, niezbędny jest jeszcze jeden krok – przed wyłączeniem urządzenia z prądu powinieneś przestawić kostkarkę IceMaker na tryb czyszczenia. W instrukcji obsługi urządzenia możesz dowiedzieć się jak to zrobić.

Gdy kostkarka IceMaker znajdzie się już w trybie czyszczenia, odłącz urządzenie z kontaktu i wyczyść je. W przypadku modeli ze stałym podłączeniem wody, wyłącz także jej dopływ. Po ponownym uruchomieniu urządzenia należy wyrzucić pierwsze trzy porcje kostek lodu.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego artykułu, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr