Firma Liebherr jest specjalistą w dziedzinie chłodzenia i mrożenia od ponad 60 lat. Wydaje się to jednak być nietypową gałęzią produkcji dla firmy, która zaczynała od produkcji żurawi i maszyn budowlanych. Jak do tego doszło? Rzućmy okiem na historię firmy…

Jest jedno pytanie, które słyszymy od klientów co chwilę – jak to możliwe, że Liebherr zajmuje się również chłodziarkami? Ludzie na całym świecie są przyzwyczajeni do widoku żurawi, koparek i innych maszyn budowlanych opatrzonych nazwą „Liebherr”, pracujących na placach budowy i przy dużych projektach budowlanych. Dlatego też pytanie, które zadają wszyscy, nie jest dla nas zaskoczeniem. Pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem byłoby odpowiedzieć na nie na blogu. To w końcu, jak to się stało, że robimy jednocześnie maszyny budowlane i chłodziarki?construction%20to%20fridges_2_liebherrZałożyciel firmy, Hans Liebherr, wyprodukował pierwszą lodówkę w Ochsenhausen w 1954 roku. Produkcja masowa rozpoczęła się w roku następnym.

Patrząc wstecz na historię firmy, widzimy że w 1953 r. dyrektor lokalnego oddziału banku zapytał Hansa Liebherra, czy byłby zainteresowany przejęciem upadłej fabryki chłodziarek.

Liebherr odwiedził zakład, zasięgnął informacji na temat czasu produkcji chłodziarek oraz ich cen, a następnie porównał je z cenami producenta, u którego właśnie kupił urządzenie. I to był katalizator zmian: Hans Liebherr zdecydował się wejść do świata chłodzenia i mrożenia, jednak nie przez przejęcie zbankrutowanej fabryki; zamiast tego wybudował własny zakład produkcyjny w Ochsenhausen (powiat Biberach) w Niemczech.

Była to epoka powojennego „niemieckiego cudu gospodarczego”, a w okresie tym zaledwie 10 procent niemieckich gospodarstw domowych posiadało chłodziarki elektryczne. Obydwa te fakty nie mogły umknąć uwadze Hansa Liebherra. Ta zupełnie nowa dziedzina stanowiła idealne środowisko rynkowe, aby rozpocząć rozwój, produkcję, a następnie stale ulepszać urządzenia by były jak najwyższej jakości. Patrząc na 60 lat pasma sukcesów produktów chłodzących i mrożących firmy Liebherr, jego decyzja bez wątpienia okazała się słuszna!

Obecnie, oddział Hausgeräte (urządzeń AGD) posiada cztery zakłady produkcyjne, które wytwarzają najwyższej jakości chłodziarki, zamrażarki, zamrażarki skrzyniowe, szafy na wino oraz urządzenia laboratoryjne. Znajdują się one w::

• Ochsenhausen
• Lienz/Austria
• Marica/Bułgaria
• Kluang/Malezja

 

 

SONY DSC

 

Czy masz jakieś pytania lub refleksje dotyczące tego posta? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr