Wpisz słowo ‘oliwki’ w wyszukiwarkę Google, a otrzymasz blisko 3 miliony wyników! A gama ‘oliwek’, które znajdziesz w wynikach będzie znacznie szersza niż myślałeś: okazuje się, że oliwki to nie tylko małe, owalne owoce, ale również dwa kluczowe obszary w mózgu, elementy podłączenia węża używane w laboratoriach, słuchawki stetoskopów akustycznych oraz zakończenia wysuwanych rurek intubacyjnych! Dość już dygresji. Dzisiaj przyjrzymy się prawdziwym oliwkom – owocom drzewa oliwnego.

Najlepiej zacznijmy od kilku interesujących faktów…

  • Drzewa oliwne mogą żyć ponad 1000 lat.
  • Im starsze drzewo oliwne, tym smaczniejsze jego owoce.
  • Wysokiej jakości oliwę z oliwek określa się terminem Extra Virgin (Anglia), Vierge Extra (Francja), Extra Vergine (Włochy), Virgen Extra (Hiszpania) i Nativen (Niemcy).
  • W ostatnich latach, spożycie oliwy z oliwek osiągnęło najwyższy poziom w Hiszpanii (11 litrów na jednego mieszkańca) i w Grecji (10 litrów na jednego mieszkańca). Niemcy wypadają przy tym dość blado, z zaledwie 1 litrem oliwy na mieszkańca.
  • Kolory oliwy z oliwek są zróżnicowane, od zielono-brązowego do jasno-żółtego, w zależności od stopnia dojrzałości owoców i ukrytych w nich substancji. Jednak kolor nie jest wyznacznikiem jakości oliwy z oliwek.
  • Oliwa z oliwek jest świetna na przesuszone włosy. Wystarczy wmasować ją we włosy po umyciu, pozostawić przez co najmniej godzinę, następnie umyć głowę łagodnym szamponem. Twoje włosy będą pięknie lśnić, a dla skóry głowy będzie to prawdziwa przyjemność.
  • Około 90% wszystkich oliwek zebranych na całym świecie, jest przerabianych na oliwę, natomiast około 10% z nich, to oliwki stołowe. Oliwki stołowe można kupić na rynku lub w supermarkecie, z dodatkiem czosnku lub chilli, nadziewane migdałami, bądź po prostu w zalewie z oliwy.
  • W zależności od odmiany, potrzeba od 5 do 10 kg oliwek, żeby wyprodukować 1 litr oliwy z oliwek.

Drzewo oliwne

Drzewo oliwne można łatwo rozpoznać po jego podłużnych, owalnych liściach oraz po szarawym, sękatym pniu i gałęziach. Te drzewa czują się najlepiej w łagodnym, śródziemnomorskim klimacie, dlatego można je znaleźć głównie w krajach śródziemnomorskich, gdzie mają idealne warunki. Ogromne plantacje oliwek znajdują się również w Ameryce Łacińskiej, Australii, Japonii oraz na południu Stanów Zjednoczonych. Z kolei Turcja, Maroko i Syria znajdują się wśród najbardziej kluczowych producentów oliwek i oliwy poza Unią Europejską. Na całym świecie istnieje ponad 1000 odmian oliwek, a wiele z nich jest uprawianych lokalnie w konkretnych wioskach.

Zielone czy czarne – dlaczego oliwki występują w różnych kolorach?
Drzewa oliwne kwitną po około czterech latach, wydają swoje pierwsze plony po około siedmiu latach, a osiągają pełnię rozwoju dopiero po około 20 latach. Ale co decyduje o kolorze oliwek? Czy będą zielone, czarne lub może nawet fioletowe? Odpowiedź jest bardzo prosta: oliwki są zielone, jeśli zostaną zebrane zanim w pełni dojrzeją, a im dłużej dojrzewają, tym bardziej zmieniają kolor, stają się fioletowe i w końcu czarne. Jeżeli chodzi o smak zielone oliwki są bardzo owocowe, natomiast czarne są zwykle bardziej ostre. Sposób, w jaki oliwki są przechowywane po zebraniu (np. w czosnku, ziołach, itp.), również ma wpływ na ich smak.

Uwaga na czarne oliwki: ich kolor może być sztucznie nadawany. Przemysł oliwkowy często farbuje zielone oliwki za pomocą soli żelaza, aby nadać im czarny kolor. Tak się dzieje w przypadku większości czarnych oliwek drylowanych, jak również tańszych odmian kupowanych w puszkach i słoikach. Kupując oliwki, powinniśmy zwrócić uwagę na obecność słowa „czernione”, które musi być umieszczone na etykiecie, jeśli oliwki zostały zmodyfikowane w ten sposób.

Oliwki są zdrowe

Mimo, że oliwki smakują doskonale, nie powinny być jedzone prosto z drzewa, ponieważ początkowo są bardzo gorzkie. Po zebraniu oliwki muszą być marynowane w roztworze soli, zanim będą nadawać się do jedzenia. Chociaż czarne oliwki zawierają odrobinę więcej tłuszczu (około 45 gram tłuszczu na 100 gram) – ma on postać nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają korzystny wpływ na nasz układ krążenia.
W Hiszpanii doradza się jedzenie siedmiu oliwek dziennie dla zdrowia. Oliwki zawsze są przysmakiem i mogą być wykorzystane na wiele sposobów: do sałatek, jako dodatek do zimnych dań, na pizzy, z pomidorami i bakłażanami lub jako przekąska na wykałaczkach koktajlowych z dodatkiem sera.

Dużo więcej niż smakowity kąsek

Im bardziej zagłębiasz się w świat oliwek, tym bardziej staje się on fascynujący – okazuje się, że na rynku dostępna jest szeroka gama produktów na bazie oliwek! Po pierwsze, mamy różne rodzaje oliwy i oliwek stołowych, a tych ostatnich mamy wiele: oliwki marynowane z czosnkiem i różnymi ziołami, nadziewane owczym serem, ‘naturalne’ z pestką itp.

Ostatnimi czasy dobroczynne działanie oliwy z oliwek jest w coraz większym stopniu wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Prawdopodobnie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na kosmetyki naturalne. Obecnie oliwę z oliwek wykorzystuje się w produkcji mydła, żeli pod prysznic, szamponów, kremów do opalania oraz balsamów po opalaniu. Zalety oliwek nie ograniczają się jednak jedynie do ich smaku oraz mnóstwa produktów pielęgnujących urodę wyprodukowanych na ich bazie. Nie tylko owoce drzewa oliwnego mają wysoką wartość rynkową, ale również jego drewno. Piękne talerze, naczynia, deski do krojenia są robione z niesamowitego drewna oliwnego z zachowaniem jego charakterystycznej faktury.

Przechowywanie oliwek:

Oliwki stołowe mogą być przechowywane do 40 dni w najwyższych partiach chłodziarki.

Jeżeli chodzi o przechowywanie oliwy z oliwek należy się upewnić, że butelki są szczelnie zamknięte, ponieważ niektóre jej składniki są podatne na utlenianie w kontakcie z tlenem. Należy również przechowywać butelki z oliwą z daleka od miejsc nasłonecznionych, aby uniknąć utraty antyoksydantów. Zdecydowanie nie należy przechowywać oliwy w temperaturach powyżej 25°C. Najlepiej przechowywać ją w chłodnych miejscach, na przykład w spiżarniach, w temperaturze minimum 12°C. Można trzymać oliwę z oliwek w chłodziarce w temperaturach pomiędzy 5°C a 8°C, ale należy pamiętać, że przy temperaturach poniżej 10°C w zależności od składu kwasów tłuszczowych i zawartości wosku w oliwie, oliwa z oliwek zacznie tężeć i stanie się mętna. Umieszczenie oliwy w temperaturze pokojowej szybko przywróci jej w pełni płynny stan, a jej jakość nie zostanie naruszona.

Oliwki: co w nich jest?

100 gram zielonych oliwek zawiera 13% tłuszczu, w postaci nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oliwki są również źródłem witamin z grupy A, B1, B2, B6, C oraz E, kwasu pantotenowego i foliowego, jak również minerałów takich jak potas, magnez, wapń, żelazo, siarka i chlor.

Czy masz pytania dotyczące niniejszego postu? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr