Dla dojrzewającego wina w trakcie jego leżakowania niezwykle istotna jest jakość otaczającego go powietrza, ponieważ wszelkiego rodzaju zapachy mogą przenieść się na wino i mu zaszkodzić. W tym artykule dowiesz się, jakie starania podejmuje marka Liebherr na rzecz bezpiecznego przechowywania cennych win.

Klasyczny, naturalny korek zatrzymuje wino w butelce, ale wbrew pozorom nie jest hermetyczny. Powietrze wnika do butelki poprzez komórki korka i to powietrze jest oczywiście nie tylko bezwonnym tlenem. Jeśli butelki leżą w kartonie, wino może przejąć zapach tego kartonu. Wino jest szczególnie wrażliwe na zapachy jedzenia. Gdy przechowujemy wino w domu, zwłaszcza w niefiltrowanym, kuchennym powietrzu, jego smak ulega zmianie – wino się po prostu psuje! Szklana lub zwykła zakrętka szczelnie zamyka butelkę. Wina dostarczane z takimi zamknięciami dojrzewają wolniej, ponieważ mają dostęp tylko do tlenu znajdującego się w butelce. Z kolei korki  z plastiku wpuszczają zbyt dużo powietrza do butelki i dlatego są najmniej odpowiednie do długotrwałego przechowywania.

Co zapewni optymalne powietrze podczas przechowywania wina?

Optymalnie świeże powietrze: wszystkie chłodziarki do win marki Liebherr posiadają wbudowany filtr z węglem aktywnym ‘’FreshAir’’, który zapewnia optymalną jakość powietrza.

Filtr z węglem aktywnym ‘’FreshAir’’ zapewnia świeże powietrze, a tym samym przyczynia się do optymalnego klimatu przechowywania wysokiej jakości win.

 

Węgiel aktywny wiąże wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Obieg powietrza odbywa się celowo tylko za pośrednictwem filtra z węglem aktywnym FreshAir, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się zapachów z otaczającego powietrza do wnętrza i zepsuciu smaku wina. Stojak ‘’Vinidor’’ oraz urządzenia do zabudowy posiadają własny filtr z węglem aktywnym FreshAir. W serii UWT i WT filtr z węglem aktywnym FreshAir filtruje oba obszary. Zaleca się wymianę filtra raz w roku – można go zamówić jako akcesorium i łatwo wymienić.

Idealna wilgotność powietrza: odpowiednia wilgotność powietrza jest kolejnym ważnym elementem długotrwałego przechowywania wina. Jeśli wynosi ona poniżej 50%, nawet najlepszy naturalny korek zacznie się kurczyć. Coraz więcej tlenu wnika przez to do butelki i alkohol stopniowo wyparowuje. Poziom napełnienia spada, a ryzyko utleniania wzrasta. W rezultacie wina stają się coraz słodsze i ostatecznie ulegają całkowitemu zepsuciu. Przy wilgotności ponad 50% chłodziarki do win marki Liebherr oferują najlepsze warunki zarówno do wina, jak i korków. Poprzez przestronne wymiary systemu parowania i specjalną regulację obiegu powietrza zapewniona zostaje wysoka wilgotność powietrza. Z kolei chłodziarki do wina z serii ‘’Vinothek’’ posiadają różne strefy temperatury. A porowate kamienie z lawy wulkanicznej utrzymują wilgoć w urządzeniu.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr