Żaden inny region we Włoszech, a właściwie w całej Europie, nie jest tak atrakcyjny dla miłośników i smakoszy wina jak Piemont.

Poza Toskanią Piemont jest bez wątpienia najpopularniejszym regionem winiarskim we Włoszech. Jednak doskonałe wino to niejedyny powód, dla którego ten rozwijający się obszar na północnym zachodzie kraju jest tak bardzo upragnionym celem podróży wielu koneserów. Samo jego położenie wraz z krajobrazem pełnym zielonych wzgórz, łączącym pogórze u stóp Alp (stąd nazwa: włoskie „piede” = stopa, „monte” = góry), Wybrzeże Liguryjskie od południa i Nizinę Padańską od wschodu, przyczynia się znacznie do fascynacji tym regionem. Bogata i różnorodna kuchnia Piemontu również jest znana na całym świecie ze względu na obfite dania czerpiące z rejonu alpejskiego, z dodatkiem finezji typowej dla sąsiadującej Francji i śródziemnomorskiej, włoskiej uczuciowości – co składa się na najwyśmienitsze doznania. A na koniec piekielnie drogie, lecz niebiańsko aromatyczne trufle z okolic Alby, każdej jesieni przyciągające tu całe zastępy miłośników dobrego jedzenia.

 

Król i królowa Piemontu

Choć winorośl uprawia się we wszystkich ośmiu prowincjach w regionie Piemontu, to zwłaszcza obszary na południowy wschód od Turynu – Langhe, Roero i Monferrato – zdobyły ogólnoświatowe uznanie dla swoich zbiorów. Na czele znajdują się dwa doskonałe wina czerwone, Barolo i Barbaresco. Oba wytwarzane są z winorośli Nebbiolo, przy czym pierwsze z nich uznawane jest za „króla Piemontu”, drugie zaś – za „królową”. A to dlatego, że Barolo ma zwykle bardziej męsko-ostry charakter, podczas gdy Barbaresco zawiera odrobinę bardziej kobiecego czaru. Oba wina cechują się wyraźną, zrównoważoną strukturą i przez wiele lat w butelce mogą rozwijać niezwykłą dojrzałość oraz złożoność. Inną słynną odmianą czerwonych winogron z Piemontu jest Barbera, z której zwłaszcza w winnicach wokół Alby, Asti i Monferrato powstają pełne charakteru wina. Do doskonałych piemonckich odmian czerwonych należy także Dolcetto, znana z urzekających, przystępnych i raczej owocowych win czerwonych. Nawet w dziedzinie win białych Piemont jest polecany ze względu na dwa wina typowe dla tego regionu: Roero pozyskiwane z winorośli Arneis i popularne Gavi produkowane z odmiany Cortese. Wreszcie Piemont jest ojczyzną Moscato d’Asti, owocowo słodkiego, lekkiego jak piórko wina musującego, które – młode i schłodzone – stanowi zawsze świetne dopełnienie świeżych owoców i owocowych deserów, ale także idealne towarzystwo dla klasycznej przystawki z melona i szynki parmeńskiej.

 

Turyn: dlaczego warto odwiedzić to piemonckie miasto

Na południe od miasta Asti, które jest również centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie, leży urocze miasteczko Alba w prowincji Cuneo. Ze swymi wieloma doskonałymi restauracjami stanowi ono idealny punkt wylotowy do odkrywania okolicznych winnic i winiarni. Jakkolwiek urokliwe byłyby wiejskie obszary Piemontu wokół tej złożonej z dwóch winiarskich miast metropolii, w swojej podróży musisz koniecznie uwzględnić wycieczkę do pobliskiego Turynu. Wbrew powszechnej opinii Turyn zdecydowanie nie jest tylko motoryzacyjnym centrum Włoch, ale też jednym z „najzieleńszych” miast, a jego parki i barokowe pałace tworzą niepowtarzalną atmosferę.