Do degustacji naprawdę dobrego wina niezbędne są kieliszki wysokiej jakości. Ale istotna jest również prawidłowa pielęgnacja szkła. Na czym ona właściwie polega?

Żaden najwyższej klasy producent wina nie może sobie teraz pozwolić na brak czystości w beczkach, zbiornikach, wężykach lub pompach. To samo powinno dotyczyć picia dobrego wina w domu. Szczególną uwagę należy zwrócić na kieliszki do wina, ponieważ zanieczyszczenia lub pozostałości po innym napoju zakłócają degustację wina.

Nawet drogie kieliszki do wina nadają się do mycia w zmywarce

Bardzo ważne jest, aby otworzyć drzwiczki zmywarki natychmiast po zakończeniu cyklu mycia, by para mogła odparować. W przeciwnym razie wpłynie ona na delikatne kieliszki, co spowoduje że szkło może zmętnieć. Ponadto intensywne płukanie, zarówno za pomocą zmywarki, jak i ręcznie, jest również bardzo ważne w celu wyeliminowania jakichkolwiek pozostałości po innym winie. Należy także uważać, aby nabłyszczacz w zmywarce nie posiadał silnego aromatu. Natomiast jeśli kieliszki wycierane są do sucha ręcznie, należy używać możliwie najświeższej i bezzapachowej ściereczki. Jeżeli ściereczka była już raz wilgotna, a następnie samoistnie wyschła, niektóre zatęchłe zapachy przeniosą się na szkło.

Nie odwracaj kieliszków – susz je zawsze na nóżce

Również przy przechowywaniu kieliszków w szafkach należy bezwzględnie unikać złego nawyku, jakim jest stawianie kieliszków do góry nóżką – powoduje to stęchniecie powietrza w szkle. A jeśli ktoś przepada za piciem czerwonego wina z karafki, z pewnością doceni tę wskazówkę dotyczącą pielęgnacji: osad z kamienia i przebarwienia w karafce najlepiej usuwa się napełniając ją ciepłą wodą i dodając jedną lub dwie tabletki czyszczące. Zostaw tak wypełnioną karafkę na noc, a następnie dobrze wypłucz – karafka będzie wyglądać jak nowa!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr