Pogranicze Niemiec, Austrii i Szwajcarii, czyli region Jeziora Bodeńskiego jest nie tylko atrakcyjnym miejscem dla ludzi poszukujących wypoczynku oraz turystów. Również dla koneserów wina to zróżnicowany i niezwykle interesujący region, który ma wiele do zaoferowania.

Winnice na niemieckich brzegach jeziora znajdują się w jednym z najbardziej urzekających krajobrazów pełnych śródziemnomorskiego uroku i są jednymi z najbardziej wysuniętych na południe regionów kraju. Jednak biorąc pod uwagę słoneczną pogodę nad Jeziorem Bodeńskim, dla wielu jest to zaskakujące, iż ten żyzny region nie posiada wcale najcieplejszego klimatu wśród niemieckich obszarów uprawy, a winogrona dojrzewają tutaj w umiarkowanych temperaturach. Powód jest prosty – winnice nad Jeziorem Bodeńskim położone są najwyżej w Niemczech. Samo jezioro leży na prawie 400 metrach wysokości nad poziomem morza, a winnice często sięgają 480 metrów wysokości. Na Hohentwiel, czyli wygasłym wulkanie, niedaleko zachodniego krańca jeziora, znajduje się najwyżej położona winnica Niemiec – 562 metry nad poziomem morza.

Nie tylko wysokość położenia winnic, ale także dobre nasłonecznienie i duża powierzchnia jeziora mają również znaczący wpływ na klimat regionu. W szczególności powierzchnie wodne mają stabilizujący wpływ na temperaturę i odbijają światło słoneczne z powrotem na winnice, co przyczynia się do powolnego, ale stałego dojrzewania winogron. To wyjaśnia, dlaczego wina znad obszarów jezior są często chwalone za połączenie wyrazistego smaku owoców i przyjemnej świeżości.

Geograficznie największa część winnic nad niemieckim Jeziorem Bodeńskim należy do obszaru uprawy Badenii. Obszar ten położony jest pomiędzy Immenstaad a Meersburg, niedaleko Konstancji i Überlingen, a także w Oberrhein. Tutaj, na ponad 555 hektarach produkuje się jeden z najlepszych win rodzaju Burgund. Szczególnie dobrze rozwija się rodzaj Müller-Thurgau, który charakteryzuje wyjątkowa świeżość i żywotność.

Poza typowym klimatem jeziornym, gleby wapienne i częściowo piaszczyste są również odpowiedzialne za ten niezwykły smak wina. Oprócz obszaru Jeziora Bodeńskiego, Kressbronn jest także domem dla winnic, które należą do obszaru uprawy Württemberg, a także do winnic na Jeziorze Bawarskim w pobliżu Lindau. Znaczenie strony austriackiej jest zdecydowanie niższe, gdyż w prowincji Vorarberg znajduje się tylko ok. 20 hektarów winorośli i przynosi niewiele win godnych uznania.

Także po drugiej stronie granicy ze Szwajcarią, winorośle czują się niezwykle dobrze w Dolinie St. Gallen nad Berneck i zapewniają smaczne regionalne specjały. W kantonie Thurgau (skąd pochodził Hermann Müller, hodowca odmian winorośli Müller-Thurgau), na szwajcarskim brzegu jeziora, wina mają dużo większe znaczenie. Odmiany winorośli Blauburgunder, Garanoir i Regent na wino czerwone, a także Müller-Thurgau i Pinot Gris uprawiane są tutaj na około 260 hektarach. Równie ważna jest uprawa winorośli na obszarze kantonu w Schaffhausen, który zaczyna się w Stein am Rhein na najbardziej wysuniętym na zachód końcu jeziora, który uprawia głównie Blauburgunder na 500 hektarach winnic i cieszy się ogromna renomą.

Winnice warte odwiedzin wokół Jeziora Bodeńskiego:

Jezioro Bodeńskie

Kanton Thurgau

Kanton Schaffhausen

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr