Absolutny klasyk: Sałata głowiasta

Pomimo bycia jedną z najpopularniejszych sałat, sałata głowiasta zanotowała spadek sprzedaży. Wyparta przez sałatę lodową, w ostatnich latach stale traciła na znaczeniu. Niemniej jednak, z ponad 20% udziałem w uprawach, zajmuje ona drugie miejsce w niemieckim asortymencie sałat ogrodowych, wyprzedzając inne rodzaje sałaty, takie jak sałata rzymska. Sałata głowiasta uprawiana jest głównie we Włoszech, Francji, Holandii, Belgii, Hiszpanii i Niemczech.

Gdy tylko ziemia się nagrzeje, sałatę głowiastą można zasiać na otwartym polu; niekiedy już w kwietniu. Następnie zanim osiągnie swój ostateczny rozmiar, można ją zebrać.

Przechowywanie

Po zbiorach należy natychmiast przetworzyć sałatę lub umieścić ją w lodówce. Pozostanie tam świeża przez około 5 dni, a w szufladzie BioFresh marki Liebherr nawet do 13 dni.

Zdrowie

Ponieważ sałata składa się w około 95% z wody, uważa się ją za wyjątkowo niskokaloryczną. Poza tym sałata głowiasta zawiera wiele minerałów oraz błonnik, a także kwas foliowy, witaminę A i witaminę C. Sałata uprawiana na polu zawiera zwykle więcej tych cennych składników, niż sałata ze szklarni. Jest to również widoczne w zawartości azotanu; sałata z wolnej uprawy posiada go znacznie mniej, niż ta ze szklarni.