Świeże zioła nie tylko dobrze smakują, ale są również bardzo zdrowe. Stanowią idealne wsparcie codziennej diety. Które z nich są szczególnie smaczne i co warto wziąć pod uwagę podczas ich przygotowywania?

Zioła są nieodłączną częścią życia wielu osób. Jednak użycie ich jedynie jako przyprawy jest dalece niewystarczające. Oczywiście nadają potrawom wyjątkową nutę smakową, ale mają także inne właściwości.  Niektóre z nich obecnie są bowiem stosowane nawet jako skuteczny środek leczniczy. W zależności od przepisu i pory roku można stosować przeróżne rodzaje ziół. Do najbardziej powszechnych należą:

  • Czosnek niedźwiedzi
  • Pietruszka
  • Rozmaryn
  • Szczypiorek
  • Bazylia

Czosnek niedźwiedzi, którego sezon przypada na wiosnę, jest często mylony ze zwykłym czosnkiem.  Powodem jest zbliżony smak. Może być użyty w przygotowywaniu zupy lub pesto.

Pietruszka to prawdziwy rarytas pod względem ilości witamin i minerałów. Zawiera witaminy B i C, a także potas.

Rozmaryn nadaje grillowanym potrawom smaczny aromat. Wyjątkowo sprawdza się także w kuchni śródziemnomorskiej.

Szczypiorek to nieodłączny element niemal każdej zupy. Posiada właściwości dezynfekujące i pobudzające układ trawienny.

Bazylia jest szczególnie popularna w kuchni włoskiej. Stosuje się ja głównie w przecierach pomidorowych, pesto oraz na pomidorach z mozzarellą.

Tak przechowasz swoje zioła prawidłowo

Świeże zioła można przechowywać w różnych miejscach. Przykładowo można je umieścić w wazonie lub podobnym naczyniu wypełnionym wodą. Jednakże, aby przedłużyć ich świeżość, powinny być przechowywane w szufladzie BioFresh bądź w zamrażarce. Przy odpowiednim ustawieniu wilgotności (HydroSafe) zioła mogą być przechowywane przez okres dwóch tygodni. W porównaniu ze zwykłym chłodzeniem, BioFresh podwaja tę trwałość.

Jeśli chcesz zachować zioła na czas wielu miesięcy, możesz przechowywać je również w swojej zamrażarce. Możesz je tam przechowywać przez  około dziesięć miesięcy, ale stopniowo będą one tracić swój smak. Jeżeli posiadasz suszone zioła, najlepiej przechowuj je w szczelnie zamkniętej szklanej butelce.

Moc uzdrawiania – zdrowa strona ziół

Obojętnie czy masz problemy z krążeniem, trawieniem, stawami, kośćmi lub zębami – rośliny lecznicze mogą łagodnie pomóc. Ich medyczne właściwości znane były już w przeszłości. W czasach starożytnych oraz średniowiecznych zioła były pierwszym naturalnym wyborem, gdy trzeba było załagodzić różne dolegliwości. Nawet dziś mogą stanowić alternatywę dla niektórych leków, które zwykle wiążą się z efektami ubocznymi.

Nie wszystkie zioła są jednak odpowiednie na każdą chorobę. Wszystko zależy od ich charakterystyki. Przykładowo waleriana, ze względu na swoje uspokajające właściwości, pomaga na bezsenność. Arnika zaś na dyskomfort mięśni i stawów, rumianek na stan zapalny, a koper włoski, kminek i mięta na niestrawność.

Zatem zarówno jako przyprawa, jak i leczniczy środek wspomagający, zioła są niezbędne w codziennym życiu. Nie tylko pomagają żyć zdrowiej, ale także smaczniej.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego artykułu, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr