Szampany od dawien dawna uważane są za najbardziej ekskluzywne ze wszystkich win musujących, choć jak wszyscy koneserzy wina wiedzą, nazwa ta przede wszystkim odnosi się do produktów, które pochodzą z regionu Szampanii położonego na wschód od Paryża. Natomiast ogólne określenie „wino musujące” jest bardzo często nadużywane – nawet przez doświadczonych miłośników win – i tym samym stosowane dla opisywania wszelkich innych napojów z bąbelkami.

 

Europejskie przepisy dotyczące produktów winiarskich jasno określają różnice między winami musującymi. Przede wszystkim podstawową różnicę między winem musującym a winem półmusującym stanowi ciśnienie wynikające z dwutlenku węgla: zgodnie z rozporządzeniem UE, w przypadku win półmusujących ciśnienie wynikające z dwutlenku węgla powinno wynosić przynajmniej 1 bar, lecz nie powinno przekraczać 2,5 bara, oznacza to, że mają one w sobie mniej „gazu”. Wiele z prostszych win typu Processo należy do kategorii win półmusujących, a co za tym idzie – oznaczane są one jako „frizzante”.

 

Natomiast w przypadku win musujących ciśnienie wynikające z dwutlenku węgla powinno wynosić przynajmniej 3 bary. Jednakże wartość ta nie sprawia, że mamy do czynienia z „winem musującym wysokiej jakości”. Wina wysokiej jakości muszą spełniać jeszcze bardziej rygorystyczne normy produkcyjne, między innymi muszą one być przechowywane przez określony czas po wyprodukowaniu i muszą mieć przynajmniej 10% zawartość alkoholu.

 

Ponadto zawartość dwutlenku węgla w winach musujących wysokiej jakości musi być naturalnie wytworzona podczas procesu drugiej fermentacji, a nie dodana podczas produkcji, jak to często bywa w przypadku prostszych win musujących. W związku z czym, Prosecco może być tylko wtedy uznawane za „wino musujące wysokiej jakości”, gdy spełnia ono niniejsze wymagania i oznaczone jest na etykiecie jako „spumante”, a nie „frizzante”.

 

Masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr