Czas przechowywania
Lodówka: 5 dni
BioFresh: 13 dni

Kiedy dzieci nie chcą jeść szpinaku, rodzice często przekonują: „To dla ciebie dobre, dzięki temu będziesz silny jak Popeye!”. Jak bardzo zdrowy jest szpinak i ile żelaza tak naprawdę zawiera?

Szpinak doda Ci sił

Popeye wcinał zielone liście szpinaku z puszki właśnie po to, by stać się silniejszym, my jednak zdecydowanie nie polecamy jego sposobu spożywania tego smacznego warzywa, ponieważ najlepiej jeść je jak najświeższe, a idealnie byłoby w ogóle go nie podgrzewać. Jeśli chcesz czerpać maksimum korzyści z jego licznych składników odżywczych, wybierz szpinak surowy lub lekko podgotowany na parze zamiast gotowanego, ponieważ przy podgrzewaniu traci on witaminy. Według przeprowadzonego w Szwecji badania azotany znajdujące się w szpinaku sprzyjają rozwojowi mięśni. Zatem osoby, które jedzą dużo szpinaku i innych warzyw zawierających azotany, naprawdę wspomagają rozwój swej masy mięśniowej – czyli jednak Popeye miał rację! Nawiasem mówiąc, dzięki serii słynnych kreskówek Popeye podobno przyczynił się do wzrostu konsumpcji szpinaku w USA o jedną trzecią.

Mit o żelazie w szpinaku

Szpinak przez długi czas uznawano za prawdziwą „żelazową bombę”, co jednak nie jest prawdą, a mit ten powtarzano latami w wyniku zwykłego, przypadkowego pominięcia przecinka! Przez dekady wierzono, że szpinak zawiera 10 razy więcej żelaza niż w rzeczywistości. Tak naprawdę bowiem w 100 g szpinaku znajduje się 3,8 mg żelaza (ilość ta maleje do 2,9 mg podczas gotowania), a nie, jak pierwotnie głoszono, 38 mg! I choć pomyłkę tę odkryto w latach 30. XX w., wiele osób wciąż wierzy, że szpinak zawiera dużo więcej żelaza, niż faktycznie możemy w nim znaleźć. Oczywiście nie znaczy to jednak, że jego zielone liście nie są dla ciebie zdrowe. Stanowią one wciąż wartościowe źródło składników odżywczych, bogate w magnez i wiele witamin.

Ile żelaza dziennie potrzebuję?

Zgodnie z wytycznymi brytyjskiego NHS dzienne zapotrzebowanie na żelazo wynosi:
⦁ 8,7 mg u mężczyzn powyżej 19 lat,
⦁ 14,8 mg u kobiet w wieku 19-50 lat,
⦁ 8,7 mg u kobiet powyżej 50 lat.
Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyków udostępnia z kolei listę produktów zawierających żelazo – zwróć uwagę, że w przypadku szpinaku ilość żelaza znacznie maleje po ugotowaniu (do 1,6 mg na 100 g).

Uniwersalny, świeży, pyszny

Szpinakiem możesz się zajadać na różne sposoby – w sałatkach, zupach i koktajlach. Doskonale pasuje on też do makaronów i stanowi wyśmienity dodatek do ryb czy ziemniaków, odpowiednio przyprawiony i serwowany z kapką majonezu albo majonezowego sosu. Jeśli nie masz w danej chwili pomysłu na wykorzystanie szpinaku, przegroda Liebherr BioFresh utrzyma jego świeżość do 2 tygodni, a w lodówkach bez BioFresh szpinak pozostanie świeży przez 5 dni.
Po pomysły na dania ze szpinakiem zajrzyj do naszej sekcji Przepisy.
W jakiej formie najbardziej lubisz jeść szpinak i jakie są twoje ulubione przepisy z tym bogatym w żelazo, liściastym warzywem? Daj nam znać na Facebooku – czekamy na twoją wiadomość!