Z pewnością już sadziliście w ogrodzie lub na balkonie niejeden zestaw ziół, a wspaniałe letnie dni sprawiły, że urosły one dwa razy większe niż można było się spodziewać. Wszyscy chcielibyśmy móc za kilka miesięcy nadal cieszyć się „zapachem lata” w postaci aromatycznych ziół, a my dziś pokażemy, jak można zaczarować te niezwykłe rośliny.

Oliwa ziołowa

Nadanie oliwie delikatnego smaku ziół, takich jak rozmaryn, tymianek lub estragon, jest bardzo łatwe i każdy może to w prosty sposób zrobić to w swoim domu. Wystarczy wlać oliwę (najlepiej najwyższej jakości oliwa z oliwek) do butelki, dodać wybrane zioła i pozostawić na 4-6 tygodni. Olejki eteryczne z ziół nadadzą oliwie niezwykły aromat i w ten sposób otrzymasz pyszną oliwę ziołową, która będzie długo przydatna do spożycia.

Mrożenie ziół w kostkach lodu

Wariantem dobrze zachowującym składniki odżywcze jest zamrażanie ziół. Samo przygotowanie jest banalnie proste. Drobno posiekaj zioła i umieść je w foremce na kostki lodu, następnie zalej wodą i włóż do zamrażarki. Do tego szczególnie nadaje się pietruszka, szczypiorek, koper, bazylia, tymianek, estragon i melisa. Również świetnym pomysłem jest połączenie mięty i kostki lodu w jednym!

Sól ziołowa

Ponieważ sól jest naturalnym środkiem konserwującym, można ją z łatwością przygotować w domu – zaleta: sól konserwuje również zioła, a świeżo przygotowana sól ziołowa jest przez kilka miesięcy przydatna do spożycia. Tutaj też można mieszać to, co się lubi. Po prostu posiekaj wybrane zioła i wymieszane z solą wsyp do pojemnika.

Świeże ziołowe pesto

Czy istnieje coś smaczniejszego niż spaghetti ze świeżym pesto? Po prostu zmiksuj na drobno bazylię, orzeszki piniowe, parmezan, czosnek, pieprz i oliwę z oliwek. Możesz dodać trochę chilli, jeśli lubisz. Letnia potrawa, którą się szybko przygotowuje i która smakuje niebiańsko!

Suszenie ziół

Aby zakonserwować zioła na jesień i zimę, można je zebrać i ususzyć. Aby to zrobić, najlepiej powiesić pęczki ziół do góry nogami w suchym, przewiewnym pomieszczeniu i pozostawić do wyschnięcia. Ważne jest, żeby zioła dobrze wyschły w środku, zanim będą przechowywane, inaczej mogą pleśnieć.

Nie zawsze trzeba używać przypraw kupionych. Przyprawiaj jedzenie własnoręcznie zebranymi ziołami i urozmaić swoją kuchnię zupełnie nowymi smakami. Również dla naszych kucharzy z  Interalpen-Hotel Tyrol gotowanie z dodatkiem ziół jest bardzo ważne. Dzięki własnemu ogródkowi ziołowemu kuchnia jest codziennie zaopatrywana w świeże, sezonowe zioła.

W taki sposób Twoje zioła pozostaną dłużej świeże

Jeśli nie chcesz przetwarzać ziół bezpośrednio po zebraniu, ale chcesz zachować ich świeżość, to włóż je po prostu do lodówki. Tam pozostaną świeże przez sześć dni. Natomiast jeśli chcesz zachować świeżość ziół na dłużej to komora BioFresh firmy Liebherr będzie najlepszym rozwiązaniem. Zioła, które w niej umieścimy pozostają świeże nawet przez 13 dni. Jeśli chcesz przetwarzać zioła w jeszcze późniejszym czasie to możesz je po prostu zamrozić.

Dzięki tacce na zioła i owoce leśne w lodówkach Liebherr można mrozić zioła w optymalny sposób. Dzięki zastosowanej technologii zioła się nie sklejają i można je łatwo porcjować. Ponadtozachowują swój kształt i wygląd co odgrywa szczególną rolę w przypadku np. bazylii czy nasturcji.

Podziel się z nami swoimi doświadczeniami podczas gotowania:czy wyczarowałeś już jakiś smakołyk ze swoich ziół? Daj nam znać! Użyj funkcji komentarzy pod tym artykułem lub porozmawiaj z nami na Facebooku.