Truskawka – letni owoc lubiany przez małych i dużych. 

Historia Truskawki

Już w epoce kamienia nasi przodkowie chętnie sięgali po drobnoowocową odmianę znanej nam dziś truskawki. W czasach starożytnych rzymscy poeci Owidiusz, Pliniusz i Wergiliusz zajmowali się truskawką i opisywali ją jako „mały słodki owoc Boży”. Na przełomie XIV i XV wieku drobnoowocowa truskawka ogrodowa była uprawiana we Francji i Anglii. W XVII wieku trafiła jako truskawka wielkoowocowa z Kanady do Europy.

Dziś truskawki stały się, zaraz po jabłkach, ulubionymi owocami Polaków. Jesteśmy drugim, po Hiszpanii, producentem tych owoców w Unii Europejskiej (dane na 2016r. wg Business Insider). Sezon na nie trwa u nas od połowy maja do końca lipca. Przy czym już w lutym można spotkać w sklepach truskawki importowane, jednak te, w porównaniu z naszymi nie mają tej wyjątkowej słodkości.

W lecie truskawki pochodzą z Polski, w zimę natomiast muszą być importowane z innych krajów.

Dłuższa świeżość truskawek

Oczywiście, truskawki nadal najlepiej smakują zaraz po zbiorze, ponieważ już po kilku godzinach tracą swój aromat. Z tego powodu warto umieścić truskawki od razu w lodówce. Tam, te słodkie owoce wytrzymują od jednego do dwóch dni. Aby dłużej delektować się truskawkami, umieść je w szufladzie BioFresh firmy Liebherr. Znajdujące się w niej owoce będą przydatne do spożycia nawet do 7 dni. Najlepiej, natychmiast po umyciu, położyć je na tacy wyłożonej ręcznikami papierowymi. Dojrzałe truskawki na wgniecenia i wilgoć reagują utratą smaku, składników odżywczych i kształtu. Dlatego dłuższe przechowywanie truskawek zaleca się tylko w wyjątkowych przypadkach.

Truskawki prosto z pola smakują najlepiej.

O czym należy pamiętać podczas zamrażania

Truskawki można zamrozić nawet na dwa lata. Jednak podczas późniejszego rozmrażania tracą swój kształt z powodu dużej zawartości wody. Dlatego też rozmrożone truskawki nie nadają się zbytnio do ciast i tortów. Zdecydowanie lepiej nadają się do przygotowania z nich kremów, potraw z twarogiem i lodów.

Nasza wskazówka: umyj truskawki przed mrożeniem. Należy pamiętać, że truskawki nie lubią niskiej temperatury mycia ani bezpośredniego strumienia wody. Najlepiej jest myć truskawki w misce z wodą. Po umyciu odłóż truskawki na tacę w celu osuszenia. Dopiero wtedy zaleca się usunięcie łodyg i liści, w przeciwnym razie stracą aromat.

Dolna szuflada zapewnia optymalne warunki przechowywania

Dzięki dolnej szufladzie Liebherr oferuje możliwość optymalnego zamrażania truskawek. Ta szuflada ma tę zaletę, że truskawki mogą być ułożone na dużej powierzchni, a więc nie sklejają się ze sobą i można je łatwo podzielić na porcje. Następnie można przesypać truskawki do toreb przeznaczonych do zamrażania lub do odpowiednich pojemników. Do optymalnego przechowywania nadają się dostępne w handlu torby do zamrażania lub zamykane pojemniki z tworzywa sztucznego.

Ważne: torby lub pojemniki powinny być szczelnie zamykane, aby nie dochodziło do wymiany wody.

Wyrzuć od razu spleśniałe truskawki lub te z większymi obiciami. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że inne owoce również się zepsują.

Dolna Szuflada to idealne miejsce do mrożenia truskawek

Smacznie i zdrowo

Od maja do lipca trwa na naszych szerokościach geograficznych szczyt sezonu truskawkowego. Wielu ludzi chętnie zbiera je samodzielnie w tym okresie. Truskawka jest nie tylko pyszna, ale ze względu na wysoką zawartość witaminy C jest też uważana za prawdziwą „bombę witaminową”. Jej zawartość witaminy C jest nawet wyższa niż cytryny czy pomarańczy. Z zaledwie 32 kilokaloriami na 100 gramów jest uważana za owoc wyjątkowo niskokaloryczny, więc możesz się nią beztrosko delektować. Ponadto truskawka zawiera wiele minerałów takich jak wapń, żelazo czy cynk.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że truskawka składa się w 90 procentach z wody – ale smakowo ma wiele do zaoferowania, ponieważ w pozostałych 10 procentach ma w sobie coś szczególnego. Im większą ilość słońca truskawka otrzymała w procesie dojrzewania, tym wyższą ma zawartość kwasów owocowych, fruktozy i aromatów, które czynią ją tak lubianą wśród dużych i małych. A więc nic dziwnego, że truskawka jest powszechnie lubiana.

Truskawka to wspaniały owoc, który bez wątpienia osłodzi niejeden przepis.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na portalach społecznościowych. Dziękujemy serdecznie!