tasse von wein mit thermometer freisteller auf weiß

 

Oczywiście, odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista: białe wino podajemy schłodzone, a czerwone serwujemy w temperaturze pokojowej. Nic prostszego. Jednak kiedy mówimy o naprawdę wykwintnych winach, ta odpowiedź wydaje się być zbytnim uproszczeniem. W takim przypadku musimy pójść o krok dalej. Nie wiedziałeś o tym? W takim razie czytaj dalej…

 

Aby odkryć prawdziwą przyjemność z degustowania wykwintnego wina, należy skupić się na szczegółach, do których niewątpliwie należy odpowiednia temperatura wina. W przypadku wykwintnych win kilka stopni temperatury różnicy będzie miało znaczny wpływ na ich ostateczny smak. Nic więc dziwnego, że koneserzy i smakosze win bardzo często kupują specjalne wielotemperaturowe szafki na wino lub szafki na wino ze strefami temperatur, aby przechowywać swoją wykwintną kolekcję. Więc zakładając, że masz do swojej dyspozycji szafkę na wino, jaką wybrałbyś/wybrałabyś optymalną temperaturę serwowania wina? Podstawowa zasada jest bardzo prosta: im lżejsze, prostsze, młodsze i słodsze jest wino, tym niższa powinna być temperatura serwowania wina. Analogicznie, im wino jest bardziej dojrzałe i złożone, tym wyższa powinna być temperatura jego podania.
Bardzo niska temperatura serwowania wina wynosząca 6°C zalecana jest w przypadku słodkich win musujących takich jak Moscato d’Asti. Proste, białe wina z lekką nutą słodyczy, takie jak młody Kabinett Riesling z Doliny Mozeli, smakują najlepiej podawane w temperaturze 7°C. Wytrawne, niezbyt ciężkie, białe wina i szampany powinny być schłodzone do 8°C przed podaniem. Mniej subtelne propozycje, takie jak większość białych win z regionu Burgundii i pełniejsze Chardonnay z Kalifornii powinny być podawane w temperaturze o jeden lub dwa stopnie wyższej; ta sama zasada dotyczy wysokiej jakości klasycznych szampanów.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku różowych win: 7°C to idealna temperatura do podawania prostych, owocowych win z nutą słodyczy, choć temperaturę podania należy podnieść o jeden lub dwa stopnie w przypadku bardziej złożonych win wysokiej jakości.

 


Nie podawaj wina, jeśli jest zbyt ciepłe!

 

Podawanie czerwonego wina, gdy jego temperatura jest zbyt wysoka, to bardzo częsty błąd. W szczególności dotyczy to czerwonych, lekkich win z owocowymi nutami. Czerwone wina takich odmian win jak Trollinger, Schwarzriesling oraz Portugieser, zwykle smakują najlepiej, gdy są podawane w temperaturze 14°C, tuż po przyniesieniu z piwnicy. Wina Pinot Noir są klasycznie podawane w temperaturze 16°C, która to jest najbardziej odpowiednia dla prawie wszystkich średnio zbudowanych czerwonych win. Jedynie w przypadku, gdy wino jest bardziej złożone lub głębokie ze względu na starszy rocznik, może ono być serwowane w temperaturze o jeden lub dwa stopnie wyższej, np. wykwintne czerwone wino z Burgundii. 18°C to temperatura idealna do serwowania pełnych czerwonych win, szczególnie win z regionu Bordeaux czy znakomitych włoskich win, takich jak Barolo czy Brunello di Montalcino.
Bardzo ciężkie wina z nieco cieplejszych rejonów południowych Włoch, południowej Francji czy wielu regionów Australii najlepiej smakują w temperaturze 19°C. Jednakże zwróć uwagę, że czerwone wina nigdy nie powinny być podawane w temperaturze wyższej niż 19°C lub 20°C, ponieważ wtedy wyrazisty smak alkoholu zaczyna dominować, maskując tym samym przejrzystość smaków. Powyżej tych temperatur charakterystyczny wielopoziomowy smak naprawdę wykwintnych win po prostu znika. A więc powiedzenie, że temperatura pokojowa jest najlepsza do serwowania czerwonego wina, musi odejść w zapomnienie. Zostało ono zapoczątkowane wieki temu – wtedy kiedy temperatura pokojowa nigdy nie przekraczała 19°C, a w pokoju nigdy nie utrzymywało się temperatury 22°C, co w dzisiejszych czasach jest na porządku dziennym.
Bez względu na to, w jakiej temperaturze Twoje wino smakuje Ci najbardziej, Liebherr ma dla Ciebie idealne, profesjonalne rozwiązanie do przechowywania win – takie, które spełni Twoje potrzeby i przekroczy Twoje oczekiwania!

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na FACEBOOKU