Podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, w okresie znanym tradycyjnie jako adwent, w wielu europejskich gospodarstwach domowych powietrze wypełnia wspaniały aromat świeżo upieczonych świątecznych ciastek i słodkiego chleba – strucli bożonarodzeniowej. Pychota! A czy wiesz, jakie wino wybrać, tak by pasowało do tego typu słodkości?

To żadna niespodzianka, że nie jest łatwo dobrać odpowiednie wino do bożonarodzeniowych wypieków – pomyśl tylko o całym tym cukrze, orzechach, czekoladzie, kandyzowanych owocach i tradycyjnych przyprawach, które się do nich dorzuca! Obowiązuje tu jednak ta sama zasada co zawsze, gdy komponujesz jedzenie z winem: to pierwsze nie powinno być słodsze od drugiego, a zatem wino musi mieć stopień słodkości porównywalny ze świątecznymi smakołykami lub być od nich słodsze.

 

Porto Tawny do piernika lebkuchen i wypieków z orzechami

Kierując się powyższą „zasadą słodkości”, zauważysz, że aby dopełnić intensywny smak zarówno korzennych przypraw z pierników lebkuchen, jak i wypieków zawierających orzechy, potrzebne jest raczej ciężkie i dojrzałe wino; porto Tawny dojrzewające przez kilka lat doskonale spełni to zadanie. Ze swym orzechowym posmakiem i jedwabistą, lecz rozgrzewającą złożonością Tawny stanowi idealne dopełnienie dla przypraw i orzechów znajdujących się w tych przysmakach. Jeśli w ich składzie znajduje się też czekolada, zwłaszcza gorzka, doskonałym wyborem będzie francuskie wino deserowe Banyuls – soczysty, głęboko ekspresyjny smak ciemnych owoców stanowi fantastyczny odpowiednik czekolady.

Deserowe muszkatele do strucli bożonarodzeniowej

Z drugiej strony, jeśli serwujesz struclę bożonarodzeniową, w której smaku dominują kandyzowane owoce, najlepiej jest postawić na wino o dojrzałych, złożonych owocowych nutach. Idealnym wyborem będą: muszkatel sherry, muszkatelowe wina deserowe z doliny Rodanu i regionu Langwedocji-Roussillon, jak również tradycyjne wina deserowe z Samos na Morzu Egejskim. Opcjonalnie możesz podać niemieckie Beerenauslese, produkowane z wyjątkowo owocowych odmian winorośli, takich jak Scheurebe, Gewürztraminer czy Rieslaner.

Panettone z musującym Moscato

Jeśli do bożonarodzeniowych wypieków chcesz podać trunek żywszy i bardziej orzeźwiający, spróbuj zaserwować kawałek panettone (klasycznej babki z Mediolanu) z lampką słodkiego, owocowego wina musującego lub półmusującego Moscato z prowincji Asti w regionie Piemontu w północnych Włoszech – to mistrzowskie połączenie!

Mamy nadzieję, że ten wpis przypadł ci do gustu. Jeśli tak, śmiało poleć go innym i udostępnij na portalach społecznościowych.