Barkeeper arbeiten bei Bar

 

Kryształowa karafka powinna znaleźć się w każdym domu konesera wina. Frank Kämmer, znawca win firmy Liebherr, wyjaśnia dlaczego dekantacja wina jest tak ważna oraz prezentuje najlepszy sposób na czyszczenie eleganckich karafek.

 

Każdy, kto podaje wino w karafce, z pewnością kiedyś będzie musiał zmierzyć się z następującym problemem: pomimo starannego płukania karafki po użyciu szklane ścianki naczynia zaczną się robić lekko mętne, a na dnie można będzie dostrzec osad po winie. Wiele karafek ma bardzo wąską szyjkę, stąd można ją czyścić jedynie w ograniczonym zakresie przy użyciu specjalnych szczotek do butelek. Jednakże doświadczeni sommelierzy mają na to jeszcze jedno rozwiązanie: wapń i pozostałości osadu w karafce najlepiej jest czyścić poprzez wypełnienie karafki ciepłą wodą i dodanie 1-2 tabletek do czyszczenia protez zębowych. Zostaw karafkę na noc, a następnie dokładnie ją wypłucz kilka razy, a Twoja karafka odzyska dawny wygląd!

 

Czerwone wino koniecznie należy serwować w karafce

Zwłaszcza wina dobrej jakości należy dekantować, czyli powolnie i cierpliwie przelewać wino do karafki. Oto kilka powodów:

 

1. Podczas dekantacji zachodzi proces natleniania wina, w wyniku którego młode wina stają się bardziej okrągłe i dojrzałe, ich taniny łagodnieją, a smak staje się mniej cierpki.
2. W przypadku starszych win często możemy zaobserwować wytrącony osad na dnie butelki. Dzięki ostrożnemu przelewaniu wina do karafki osad ten pozostaje w butelce, a Ty możesz cieszyć się smakiem klarownego wina.
3. Wina ze starych roczników mogą mieć niekiedy nieco mdły smak po otwarciu. W takim przypadku proces natleniania może pomóc winu rozwinąć swój bukiet, a czasem nawet umożliwić substancjom takim jak kwas octowy odparowanie z wina.

 

Ponadto warto podkreślić, że niektóre wyraziste białe wina także mogą wiele zyskać poprzez wcześniejsze natlenienie w karafce.

Wine glas und karaffe mit rotwein

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub refleksje dotyczące artykułu, skontaktuj się z nami! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr