Wiosna to ekscytujący czas dla miłośników wina: większość białych win z aktualnego rocznika jest teraz przelewana do butelek i gotowa do degustacji w winnicach.

 

We wszystkich regionach winnych koneserzy testują nowo wyprodukowane wina, napawając się wyjątkową jakością każdego rocznika kryjącego się w butelce. Jednak doświadczeni znawcy wina wykorzystują ten czas również na degustację win, które pojawiły się w piwnicy rok wcześniej, doświadczając tym samym fascynujących przemian dokonanych z czasem wewnątrz butelek. Starsze wina znacznie zyskują na smaku w porównaniu ze świeżo wyprodukowanymi rocznikami. Młodsze wina kuszą młodzieńczym bogactwem aromatu, natomiast te starsze, poddane wspaniałym przemianom, zastąpiły swoją młodzieńczą świeżość bardziej wyrafinowanymi nutami smakowymi. Zyskawszy głębię i charakter smaku, poprawiwszy wszelkie niedoskonałości, można powiedzieć, że wino stało się “dorosłe”!

Doświadczeni koneserzy będą mogli dobrać odpowiednie wino do okazji i nastroju, po mistrzowsku zgłębiając tajniki tej przemiany w charakterze wina. Młode wina sprawdzą się doskonale na żywiołowym przyjęciu w ogrodzie, natomiast butelka z nieco bardziej dojrzałą zawartością będzie idealnym towarzystwem dla miłej pogawędki lub wyrafinowanego menu. Fascynująca różnorodność win regionalnych jest odzwierciedlona nie tylko w szerokiej gamie rozmaitych szczepów winnych, lokalizacji winnic i możliwościach ich rozwoju, ale również poprzez stopniową przemianę charakteru wina, kiedy dojrzewa ono spokojnie w jednej z butelek w piwnicy. I każdy, kto ten proces doceni i dokładnie przeanalizuje zrozumie, że dobre wino to coś więcej niż tylko smaczny napój: to tętniący życiem byt!

Czy masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego wpisu? Jeżeli tak, napisz do nas! Wystarczy użyć funkcji komentowania poniżej lub dołączyć do dyskusji na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr