Dawno temu nasi przodkowie odkryli pewien niezwykle ważny fakt: prawidłowe przechowywanie żywności może ją uchronić przed popsuciem. Konserwowanie mięsa zawsze było dla nas ważne – w przeszłości wędzono je lub marynowano, tak by przetrwało długie, mroźne zimy. W późniejszych czasach tych samych metod używano, aby nieco urozmaicić jadłospis żeglarzy wypływających w dalekie rejsy oceaniczne. Dziś, w dobie nauki, rozumiemy, że prawidłowe przechowywanie jedzenia we właściwych temperaturach pozwala zahamować lub nawet całkiem uniemożliwić ataki i namnażanie się mikroorganizmów, a współczesne sposoby przechowywania mięsa opierają się głównie na schładzaniu i zamrażaniu.
Oto więc nasze wskazówki, jak kupować i przechowywać świeże mięso.

Porady dotyczące kupna i przechowywania świeżego mięsa

⦁ Świeże mięso kupuj pod koniec wypadu na zakupy.
⦁ Przy zakupie mięsa zwracaj uwagę na to, skąd pochodzi. Jeśli kupujesz je w lokalnym sklepie mięsnym, spytaj sprzedawcę o jego pochodzenie (w razie braku informacji na opakowaniu). W ten sposób możesz mieć swój mały wkład we wspieranie etycznej hodowli zwierząt.
⦁ Postaraj się maksymalnie skrócić drogę do domu i przenosić mięso w jak najchłodniejszym miejscu (rozważ np. użycie torby czy pojemnika chłodzącego do transportu).
⦁ Zaleca się, aby mięso nie moczyło się we własnych sokach, dlatego zaraz po powrocie do domu rozpakuj je i w razie potrzeby osusz ręcznikiem kuchennym. Jeśli kupiłeś mięso pakowane próżniowo, wytrzyma ono dłużej, ale zwróć uwagę na termin przydatności do spożycia. Sprawdź też, czy opakowanie nie jest uszkodzone – jeżeli powietrze dostało się do środka, to bakterie także, a one mogą sprawić, że mięso szybko się zepsuje.
⦁ Do krótkotrwałego przechowywania w lodówce najlepiej umieścić mięso w szczelnie zamykanym plastikowym lub szklanym pojemniku.
⦁ Drewniane pojemniki lub półki nie są odpowiednie do przechowywania świeżego mięsa.
⦁ Mięso mielone ze sklepu mięsnego najlepiej jest przyrządzić od razu po zakupie lub w ciągu 24 godzin; w ostateczności należy je dokładnie owinąć i przechowywać w komorze Liebherr BioFresh, jeśli nią dysponujesz.

 

Przechowywanie świeżego mięsa w komorze Liebherr BioFresh może znacznie wydłużyć jego trwałość.

Na jak długo można mrozić mięso?

Jaki jest okres przechowywania mrożonego mięsa? Za chwilę bardziej szczegółowo przyjrzymy się temu, w jaki sposób i na jak długo mrozić różne rodzaje mięs, a tymczasem w skrócie:
⦁ wołowina – do 12 miesięcy,
⦁ dziczyzna – do 9 miesięcy,
⦁ jagnięcina – do 10 miesięcy,
⦁ wieprzowina – do 6 miesięcy,
⦁ drób – do 6 miesięcy,
⦁ cielęcina – do 12 miesięcy.

Jak długo można trzymać mięso w lodówce?

A jak długo wytrzyma mięso w lodówce? To także opiszemy bardziej szczegółowo, jednak ogólnie w przypadku przechowywania mięsa w lodówce zasady są prostsze niż przy mrożeniu. Świeże mięso w lodówce można trzymać przez 1 dzień – lub do tygodnia, jeśli masz komorę Liebherr BioFresh. Wśród mięs omawianych w tym artykule wyjątek stanowi drób, który w przegrodzie BioFresh wytrzyma do 6 dni. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o przechowywaniu surowego mięsa w lodówce i zamrażarce.

Wołowina

 

 

Na przestrzeni dziejów mięso stanowiło istotną część naszej diety, a dobrej jakości wołowina od dawna dostarcza nam wielu wartościowych składników odżywczych i ważnych witamin. Wołowina to zbiorcza nazwa wielu typów mięsa pozyskiwanego z bydła – zwierząt płci męskiej i żeńskiej w różnym wieku. Mięso bydlęce dzieli się czasem na dalsze kategorie, jak na przykład:
⦁ wołowina (mięso z wołu),
⦁ mięso krowie,
⦁ mięso bycze,
⦁ mięso z jałówki,
⦁ cielęcina (mięso cielęce).
Choć sprzedawcy nie muszą opisywać mięsa zgodnie z tymi kategoriami, możesz sprawdzić, co dokładnie kupujesz, zwracając uwagę na kolor mięsa: cielęcina jest bladoczerwona, mięso młodego byka ma kolor umiarkowanie czerwony; mięso jałówki i wołu ma barwę żywej czerwieni, natomiast mięso krowie jest ciemnoczerwone. Wołowinę można przygotowywać na wiele sposobów, a ponadto dostępne są różne jej części. Antrykot (np. na steki) pochodzi z grzbietu, a rostbef – z grzbietu i zadu. To, która część nadaje się najlepiej na steki, sznycle czy też gulasz, zależy od struktury włókien mięsa – drobnowłókniste mięso z grzbietu albo schab są idealne do smażenia lub grillowania, części o grubszej strukturze będą zaś lepsze do duszenia, pieczenia lub powolnego gotowania.
Po więcej informacji zajrzyj do naszego artykułu „Stek – od antrykotu po udziec”.

Jak długo można trzymać wołowinę w lodówce i zamrażarce?

Świeżą wołowinę możesz przechowywać w lodówce maksymalnie 1 dzień lub do 7 dni, jeśli masz komorę BioFresh. Upewnij się, że mięso wołowe nie jest zamoczone we własnych sokach – najlepiej przechowywać je na kratce (jak grillowy ruszt) w głębokim naczyniu lub szklanej misce, tak by mogło obciekać. Jeśli chcesz zamrozić wołowinę, zamknij ją szczelnie w hermetycznym woreczku do mrożenia, zapisz na nim datę i zamroź w -18°C. Jeszcze lepiej jest mrozić wołowinę w opakowaniu próżniowym, oferowanym przez niektóre sklepy. Mrożona wołowina przetrwa w dobrym stanie do 12 miesięcy.

Dziczyzna

 

 

Dziczyzna to mięso pochodzące ze zwierząt łownych, przez zapalonych mięsożerców uważane za prawdziwy przysmak. Dziczyznę dzieli się na dwie kategorie: mięso z ptactwa i ze ssaków.

Do dziczyzny z ptactwa łownego należą:

⦁ kaczka,
⦁ kuropatwa,
⦁ bażant,
⦁ przepiórka,
⦁ pardwa,
⦁ dzikie kaczki,
⦁ gołąb grzywacz.

 

Do dziczyzny ze ssaków należą:

⦁ dzik,
⦁ jeleń,
⦁ zając,
⦁ królik,
⦁ wiewiórka.
Choć sezon łowiecki przypada tradycyjnie tylko na miesiące jesienne i zimowe, obecnie dziczyzna dostępna jest przez cały rok. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest kupować mięso świeże niż mrożone, a najlepiej nabyć je w specjalistycznym sklepie, dobrze zaopatrzonym supermarkecie lub delikatesach.
Przy zakupie sprawdź, czy mięso nie ma czarniawego zabarwienia ani metalicznego połysku. Dziczyznę możesz też kupić bezpośrednio od myśliwego, ale jeśli wybierzesz tę drogę, upewnij się, że mięso przeszło oficjalne badania w kierunku włośnicy. Wskazówka dotycząca przygotowania: jako że dziczyzna sama w sobie ma już intensywny smak, nie należy jej zbyt mocno przyprawiać – szczególnie dobrze pasują do niej liście laurowe, goździki, rozmaryn i jagody jałowca.

Jak długo można trzymać dziczyznę w lodówce i zamrażarce?

Świeżą dziczyznę możesz przechowywać w lodówce maksymalnie 1 dzień lub do 7 dni, jeśli masz komorę BioFresh. Upewnij się, że mięso nie jest zamoczone we własnych sokach – najlepiej przechowywać je na kratce (typu ruszt do grilla) w głębokim naczyniu lub szklanej misce, tak by mogło obciekać. Jeśli chcesz zamrozić dziczyznę, zamknij ją szczelnie w hermetycznym woreczku do mrożenia, zapisz na nim datę i zamroź w -18°C. Jeszcze lepiej jest mrozić mięso w opakowaniu próżniowym, oferowanym przez niektóre sklepy. Dziczyznę w zamrażarce można przechowywać do 9 miesięcy.

Jagnięcina

 

 

Jagnięcina pochodzi z owiec poniżej pierwszego roku życia i przez smakoszy uznawana jest za jedno z najwyśmienitszych mięs. Owce od wieków hodowane są na całym świecie jako zwierzęta gospodarskie, od zawsze bowiem stanowią istotne źródło wełny, mleka i mięsa. Ich soczyste, jasnoczerwone mięso jest delikatne i aromatyczne, a do tego świetnie harmonizuje z szeroką paletą ziół, takich jak tymianek, rozmaryn czy mięta. Jagnięcina to stosunkowo chude mięso, które zawiera wysokiej jakości białko i jest doskonałym uzupełnieniem zrównoważonej diety.

Jak długo można trzymać jagnięcinę w lodówce i zamrażarce?

Świeżą jagnięcinę możesz przechowywać w lodówce przez 1 dzień. Najlepiej osuszyć ją ręcznikiem kuchennym, umieścić na talerzu i przykryć folią lub woskowijką. Jeśli w twojej lodówce jest komora BioFresh, możesz w niej trzymać jagnięcinę do 7 dni. Jeżeli natomiast chcesz ją zamrozić, zamknij ją szczelnie w hermetycznym woreczku do mrożenia z zapisaną datą, a jeszcze lepiej – zapakuj mięso próżniowo. Jagnięcinę zamrożoną w temperaturze -18°C można przechowywać do 10 miesięcy.

Drób

 

 

Drób to często stosowana zbiorcza nazwa udomowionego ptactwa hodowanego dla jaj, mięsa lub pierza, jak np. kury, kaczki czy gęsi. Mięso drobiowe stanowi istotne globalne źródło pożywienia, a kurczaki, gęsi i kaczki hoduje się na całym świecie. Następnie zwykle grilluje się je, piecze lub smaży. Drób dostarcza wielu ważnych składników odżywczych i wspiera zrównoważoną dietę – zawiera wysokiej jakości białko, witaminy, minerały oraz wiele korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych. Jest więc mnóstwo dobrych powodów, aby mięso drobiowe regularnie gościło w naszym jadłospisie. Świeży drób jest bardzo wrażliwy i zaraz po zakupie powinniśmy go jak najszybciej zawieźć do domu, najlepiej w torbie chłodzącej lub termicznym pojemniku. Kupując świeże mięso, szczególną uwagę zwróć na termin przydatności do spożycia („należy spożyć do”), a w przypadku drobiu mrożonego – sprawdź datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”).

Jak długo można trzymać drób w lodówce i zamrażarce?

Świeże mięso drobiowe przechowuj na kratce położonej na talerzu, przykryte folią lub woskowijką. W lodówce możesz je trzymać przez 1 dzień, a w komorze BioFresh do 6 dni. Zastosowanie kratki gwarantuje, że mięso nie moczy się we własnych sokach. Zapakowane próżniowo mięso drobiowe można przechowywać w zamrażarce w temperaturze -18°C do 6 miesięcy.
Ważne: aby uniknąć zakażenia salmonellą, należy zawsze rozmrażać kurczaka w lodówce, na kratce umieszczonej w głębokim naczyniu i pod przykryciem. Ostrożnie pozbądź się wody powstałej w wyniku rozmrażania, a następnie obmyj mięso pod bieżącą, zimną wodą.

Wieprzowina

 

 

Wieprzowina stosowana jest na wiele sposobów i w wielu rozmaitych daniach, a przy tym wciąż może z powodzeniem stanowić samodzielną potrawę – w formie soczystego kotleta lub chrupiącej z wierzchu pieczeni. Bardzo popularnym daniem z wieprzowiny, zwłaszcza w Niemczech, jest sznycel – wersja słynnego cielęcego Wiener Schnitzel (sznycla wiedeńskiego) – z rozbitego, obtoczonego w panierce i usmażonego mięsa.
Kupując wieprzowinę, upewnij się, że ma ona drobnoziarnistą strukturę i żywy, różowy kolor. Jeśli mięso jest wyjątkowo blade – lub bardzo ciemne i wodniste – może to świadczyć o jego słabej jakości.

Jak długo można trzymać wieprzowinę w lodówce i zamrażarce?

Świeżą wieprzowinę możesz przechowywać w lodówce maksymalnie 1 dzień lub do 7 dni, jeśli masz komorę BioFresh. Mięso należy zamknąć szczelnie w hermetycznym woreczku do mrożenia z zapisaną datą i przechowywać w temperaturze -18°C. Wieprzowina może przeleżeć w zamrażarce do 6 miesięcy.

Cielęcina

 

 

Młode bydła do 8. miesiąca życia określa się jako cielęta, które w zależności od rasy są przeznaczone do produkcji mięsa lub mleka. Mięso cielęce znane jest powszechnie jako cielęcina i, podobnie jak wieprzowina, przygotowuje się je na wiele rozmaitych sposobów, czy to jako pieczeń, stek, roladę, czy też klasyczny filet. Cielęcinę kupisz w niemal każdym sklepie mięsnym lub supermarkecie; przed zakupem upewnij się, że mięso ma jasnoczerwony kolor. Uważnie przyrządzona cielęcina uchodzi wśród wielu smakoszy za „szczyt kulinarnej rozkoszy”.

Jak długo można trzymać cielęcinę w lodówce i zamrażarce?

Świeżą cielęcinę możesz przechowywać w lodówce maksymalnie 1 dzień lub do 7 dni, jeśli masz komorę BioFresh. Cielęcina jest też idealna do mrożenia – mięso należy zamknąć szczelnie w hermetycznym woreczku do mrożenia z zapisaną datą i przechowywać w temperaturze -18°C. Jeszcze lepiej umieścić ją w szczelnym opakowaniu próżniowym – tego typu pakowanie jest oferowane w niektórych sklepach mięsnych. Cielęcina w zamrażarce zachowa świeżość do 12 miesięcy.
Jeśli spodobał ci się ten artykuł o przechowywaniu świeżego mięsa, możesz go udostępnić na Facebooku. Chętnie poznamy także twoje wskazówki dotyczące przechowywania mięsa. Czekamy na twoją wiadomość!