Brokuły mają niską zawartość kalorii i są uważane za bardzo pożywne. Są również dość delikatne – jest więc szczególnie ważne, w jaki sposób zachować ich świeżość i jakość po zebraniu lub przyniesieniu ze sklepu. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jak prawidłowo przechowywać oraz przyrządzać brokuły.

Przyrządzanie brokułów

Brokuły można jeść na surowo, ugotować, przyrządzić na parze czy w mikrofalówce lub usmażyć. Badania wykazały, że ich rozpuszczalne w wodzie składniki odżywcze, takie jak witamina C oraz substancje mineralne, są w dużej części zachowane, jeżeli przyrządzimy brokuły na parze, ale całkiem znikają, jeśli brokuły ugotujemy we wrzątku. Jeśli gotujemy brokuły, należy przeciąć na pół większe łodyżki i pozwolić górnym częściom unosić się na wodzie. Na patelni smażymy brokuły bez przykrycia, do uzyskania kruchości (czas smażenia zależy od wielkości różyczek). Uważajmy jednak – brokuły łatwo rozgotować, co sprawia, że stają się one zbyt miękkie lub nawet papkowate. Jeżeli zbieramy świeże brokuły, należy pozbyć się wszelkich insektów, które mogą ukrywać się pomiędzy różyczkami poprzez namoczenie brokułów w osolonej wodzie na 10 minut przed przyrządzeniem.

Przechowywanie

Prawidłowe przechowywanie jest istotne dla zachowania witamin

Świeżo zebrane brokuły mają wysoki rytm oddychania i dlatego mają tendencję do utraty wody i psucia się w szybkim tempie, jeżeli są przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze. Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, będzie to sygnał, że brokuły nie były właściwie przechowywane:

  • Pączki żółkną i umierają
  • Kwiatostany wysychają i więdną
  • Pojawiają się plamy i oznaki gnicia

Dobrej jakości brokuły mają kolor ciemnozielony wpadający w niebieski a ich pączki są szczelnie zamknięte. Jeżeli brokuły mają kolor żółto-zielony – oznacza to, że najprawdopodobniej w wyniku nieodpowiedniego przechowywania utraciły już wiele witamin a ich jakość nie jest najlepsza. Jednak jeśli przechowujemy brokuły w odpowiednich warunkach, możemy znacznie opóźnić utratę ich właściwości. Należy zawsze szybko umieścić świeżo zebrane lub zakupione brokuły w chłodnym miejscu – najlepiej w chłodziarce, w temperaturze nieco powyżej 0°C, z wysokim poziomem wilgoci. Szuflada Liebherr BioFresh HydroSafe zapewnia idealne warunki do przechowywania – brokuły przechowywane w komorze HydroSafe, w odpowiedniej temperaturze, z właściwym poziomem wilgotności, zachowają świeżość do 13 dni.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr