Brukselka na pewno nie przepada za dużym mrozem. Potrzebuje jednak odpowiedniej temperatury, aby móc w pełni rozwinąć swój aromat. Dlaczego brukselka,  której sezon przypada na listopad i grudzień, jest tak zdrowa? Mamy dla Ciebie rady, jak w pełni wykorzystać jej smak w Twojej kuchni.

Niektórzy ją kochają, inni nie poświęcają jej żadnej uwagi: brukselka! To warzywo zimowe, które w zależności od kraju i regionu nazywane jest także kapustą brukselkową, kiełkową lub warzywną. Okres zimowy to sezon na jej spożywanie. Nadaje się bardzo dobrze jako dodatek do dań lub sałatka. W sklepach znajdziemy różyczki odcinane z kwiatów, o kolorze zielono-białym i średnicy około 10 do 50 mm. Brukselka imponuje w naszym jadłospisie wysokim stężeniem białka roślinnego z aminokwasami.

Kilka porad na temat brukselki:

  • Nie kupuj brukselki, jeśli jej zewnętrzne liście są już żółte.
  • Duś brukselkę bez pokrywki w małej ilości wody i nie mieszaj jej podczas gotowania.
  • Szczypta gałki muszkatołowej to idealna przyprawa do brukselki.
  • Brukselka może być przechowywana przez do 11 dni w chłodziarce, a w naszej szufladzie BioFresh nawet do 20 dni.
  • Brukselkę łatwo jest zamrozić

A wiec, czy brukselka wróci do Twojego codziennego menu?

Przechowywanie

Czy wiesz, że jeśli do świeżo zebranej brukselki włożysz jej łodygę (po obraniu jej z liści i po jej nacięciu) zapobiegniesz zbrązowieniu brukselki do dwóch tygodni? Również jej konsystencja, kolor, cukier oraz witaminy pozostaną zachowane na dłużej.

Fakty zdrowotne

Brukselka zawiera również witaminę C, A, B, potas, wapń, żelazo, magnez, sód i fosfor. Z tego względu przypisuje się brukselce efekt “tonizujący”. Oznacza to, że zwalcza stres i osłabienie.