Swoje pochodzenie sałata lodowa zawdzięcza Ameryce, a dokładnie rzecz biorąc – Kalifornii. Dziś uprawia się ją również w takich krajach jak Hiszpania, Francja, Belgia, a także w Niemczech. Dlatego też jest obecnie oferowana przez cały rok i jest dostępna w sprzedaży w supermarketach.

Skąd właściwie wywodzi się nazwa sałaty lodowej?

Aby jak najdłużej zachować świeżość i chrupkość sałaty lodowej, transportowano ją niegdyś bezpośrednio na lodzie. W ten sposób sałata lodowa wytrzymywała długie godziny transportu, nie tracąc przy tym świeżości i walorów smakowych. Z tego właśnie okresu wywodzi się jej nazwa, która się obecnie przyjęła i utrwaliła.

Co wyróżnia sałatę lodową?

Sałata lodowa wyróżnia się przede wszystkim trwałością. Inne odmiany są z zasady wrażliwe na ciepło i zimno, szybko więdną i w efekcie nie nadają się do konsumpcji. Inną typową cechą sałaty lodowej są jej wyjątkowo chrupiące liście, które kształtem  przypominają muszle św. Jakuba.

Sałata lodowa – idealny dodatek do wszelkiego rodzaju potraw

Ponieważ sałata lodowa jest raczej neutralna w smaku, nadaje się ona do różnorakich potraw i może być łączona zarówno z pikantnymi jak i słodkimi dressingami. Będzie też idealnym dodatkiem do pysznej kanapki lub nadzieniem w świeżej przekąsce. A ponieważ pozostaje chrupiąca przez długi czas, wciąż wygląda świeżo, nawet po dłuższym okresie przechowywania.

Tak należy przechowywać sałatę lodową

Sałata lodowa tak jak sałata głowiasta, lubi stanowiska słoneczne. Uprawiana jest u nas od maja do września. Aby możliwie najdłużej zachować świeżość sałaty lodowej, należy ją przechowywać w lodówce. W lodówkach firmy Liebherr, w szufladzie BioFresh, zachowuje świeżość dwa razy dłużej.

Sałata lodowa poprawia trawienie

Sałata lodowa w 95% składa się wody, co sprawia, że jest niskokaloryczna, gdyż w 100 gramach ma zaledwie 14 kilokalorii. Sałata lodowa jest bogata w witaminy i minerały, dzięki czemu jest wyjątkowo zdrowa. Ze względu na zawartą w niej goryczkę, stymuluje soki trawienne, co ma pozytywny wpływ na przemianę materii.