To cierpkie i gorzkie warzywo oferuje bogatą w witaminy odmianę w naszym zimowym menu. Surowa, duszona, gotowana lub smażona cykoria (znana również jako endywia belgijska) może być prawdziwą ucztą dla naszych zmysłów.

Istnieje wiele historii na temat pochodzenia tego warzywa, ale wszystkie mają swoje korzenie w dziewiętnastowiecznej Belgii. Jadalna roślina, jaką znamy dzisiaj, ma skomplikowany proces wzrostu, który najpierw trzeba było odkryć. Otóż wywodzi się z cykorii podróżnika – niebieskiego kwiatu rosnącego na skraju naszych pól. Jego korzeń wypuszcza pędy, które znamy właśnie jako cykorię.

Chociaż cykorię można znaleźć w supermarketach przez cały rok, szczyt sezonu przypada na okres od listopada do kwietnia. Najwięksi producenci tego warzywa to Francja, Holandia i oczywiście Belgia, w której kuchni jest niezbędna.

Cykoria – pyszna i różnorodna

Cykoria może być spożywana w wielu wariantach. Często jedzona jest w połączeniu z owocami lub śmietaną, ponieważ stanowią one doskonały kontrast dla jej cierpkiego smaku. Czy to w zapiekance z szynką i ziemniakami, czy w postaci sałatki z orzechami i owocami, cykoria sprawdzi się wyśmienicie. Dzisiejsze odmiany tego warzywa nie są już tak gorzkie, więc nie trzeba koniecznie wycinać jej cierpkiego rdzenia.

Jak cykoria znalazła się w kawie?

Już w XVII wieku z korzenia cykorii tworzona była kawa. Poprzez jej prażenie otrzymuje się substytut, niezawierający kofeiny, który został szczególnie dobrze przyjęty w czasach deficytu kawy. Obecnie taki napój jest szczególnie popularny we Francji, Belgii i na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie znany jest jako „kawa w stylu Nowego Orleanu” i posiada wielu wiernych fanów. Znajdziemy go również w polskich supermarketach.

A dla tych, którzy nie przepadają za goryczką, mamy jedną wskazówkę: dostępna jest także cykoria z czerwonymi liśćmi. Ta odmiana powstała z połączenia dwóch rodzajów cykorii czerwonej i smakuje dużo łagodniej.

Przechowywanie

Wskazówki na temat zakupu i przechowywania cykorii

Decydujące znaczenie dla jakości cykorii ma jej kolor. Powinna być biała z żółtymi końcówkami liści. Jeśli natomiast są zielone, będzie ona miała gorzki smak. Wynika to z wpływu światła w trakcie procesu wzrostu. Cykorię po zakupie należy przechowywać w chłodziarce. W normalnej lodówce powinna zachować świeżość do 18 dni, natomiast szuflada BioFresh marki Liebherr zapewni jej jeszcze dłuższą świeżość, nawet do 27 dni!

Fakty zdrowotne

Zimowe warzywo pełne witamin

Chociaż cykoria sama w sobie jest niskokaloryczna, posiada wysoką zawartość karotenu i potasu. Dlatego też podczas mroźnej zimy działa dla naszego ciała jak bomba witaminowa. Karoten jest szczególnie korzystny dla naszych oczu, z kolei potas to pierwiastek bardzo ważny dla funkcjonowania komórek, zwłaszcza mięśni i nerwów. Ponadto gorzkie substancje (intybiny) pozytywnie wpływają na nasz metabolizm i trawienie.