Kiedy dni stają się dłuższe, pierwsze promienie słońca przenikają zza chmur, a zapach traw i kwiatów unosi się w powietrzu, oznacza to jedno: sezon na czosnek niedźwiedzi. Ale czym dokładnie jest i do jakich potrawy nadaje się najlepiej?

Czosnek niedźwiedzi, czasem nazywany “leśnym czosnkiem”, jest gatunkiem rośliny z podrodziny czosnkowych i sezon na niego przypada na okres od marca do czerwca. W naturze można go znaleźć w gęstych, cienistych lasach liściastych i mieszanych, a także w parkach i lasach łęgowych.

Podczas obróbki termicznej jego intensywny zapach zmienia się w łagodny aromat czosnku. Dlatego szczególnie dobrze nadaje się do przygotowania masła czosnkowego. Surowy czosnek niedźwiedzi także cieszy intensywnym smakiem i nadaje się na przykład do przyprawiania zup, warzyw lub sałatek.

Czosnek niedźwiedzi jest szczególnie popularny jako pesto do makaronu. Gotowany na parze, jest również świetną alternatywą dla szpinaku. Liście smakują najlepiej, gdy są świeże, ponieważ gotowane lub suszone często tracą swój wspaniały smak.

Chociaż czosnek niedźwiedzi ma charakterystyczny zapach i wygląd, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie pomylić go z konwalią oraz zimowitem jesiennym. Rośliny te są trujące i niestety bardzo podobne do niedźwiedziego czosnku.

Stąd nasza rada: Aby mieć pewność, że Twoje zioła są naprawdę czosnkiem niedźwiedzim, kupuj je w zaufanym warzywniaku lub uprawiaj je samodzielnie. Rośliny można kupić w wyspecjalizowanych sklepach i z pewnością dobrze przyjmą się w twoim ogrodzie lub na parapecie. Podane gościom danie z czosnkiem niedźwiedzim z pewnością ich zaskoczy.

Przechowywanie

Jak prawidłowo przechowywać czosnek niedźwiedzi?

W standardowej lodówce czosnek niedźwiedzi pozostaje świeży przez okres do 6 dni, natomiast w szufladzie BioFresh marki Liebherr aż do 13 dni! Jeśli nie chcesz po tym czasie rezygnować ze smaku tego zioła, zrób z niego pyszne pesto. Jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, możesz je także zamrozić, dzięki czemu w razie potrzeby szybko przygotujesz pyszne spaghetti z pesto z czosnku niedźwiedziego.