Jagody, znane również jako borówki lub dzikie jagody europejskie, są kuzynami borówki amerykańskiej oraz członkami rodziny roślin wrzosowatych. Rosną na małych krzewach, głównie w podbiegunowych regionach Europy Północnej, Azji Północnej oraz Ameryki Północnej, na wrzosowiskach i zacienionych terenach leśnych, gdzie zbiera się je od kwietnia do sierpnia. 

Jeżeli jadacie czarne jagody, z pewnością doświadczyliście efektu niebieskiego języka! To dlatego, że te dzikie owoce są pełne naturalnych pigmentów, które zostawiają ślad na wszystkim, z czym mają kontakt – na zębach, ustach, palcach czy na ulubionej koszuli. Najlepiej przejrzeć się w lustrze po jagodowej uczcie, żeby uniknąć niebieskich plam w kuchni i na ubraniach!

Jagody są nie tylko zdrowe, ale stanowią doskonałe dopełnienie i podkreślenie smaku wielu potraw. Można wykorzystać je, jako składnik babeczek, przepyszny dodatek do naleśników i pierogów, w formie dżemu do chleba lub posypać nimi swoje płatki śniadaniowe. Są również doskonałe jako przekąska, aby zapobiec podjadaniu. Używa się ich również do dekoracji potraw w wielu kuchniach i restauracjach. Ich bogaty, fioletowo-niebieski odcień wprowadza na talerz atrakcyjny, kolorystyczny akcent.

Przechowywanie

Najlepszy sposób na zachowanie świeżości jagód

Po zakupie lub zebraniu jagód, przenoś je ostrożnie, ponieważ są bardzo wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Najlepiej od razu po powrocie do domu włożyć je do chłodziarki. W tradycyjnej komorze chłodziarki jagody zachowają świeżość do czterech dni a przechowywane w komorze Liebherr BioFresh, do dziewięciu dni. Jeżeli chcesz jeszcze dłużej cieszyć się smakiem tych pożywnych, malutkich owoców, po prostu włóż je do zamrażarki.

Komora Liebherr do przechowywania ziół i małych owoców, jest najlepszym miejscem do zamrażania jagód, ponieważ chroni je przed zlepieniem, jednocześnie ułatwiając dzielenie na porcje, do przechowywania w torebkach lub pojemnikach. Wystarczy równomiernie rozłożyć jagody w komorze do przechowywania ziół i małych owoców i pozostawić je do zamrożenia na około 10 do 12 godzin. Następnie podzielić je na porcje i przechowywać w zamrażarce w torebkach lub zamykanych, plastikowych pojemnikach, upewniając się, że są one szczelnie zamknięte, tak aby zapobiec przedostaniu się wilgoci.

Fakty zdrowotne

Dlaczego jagody są takie zdrowe?

Jagody zawierają mnóstwo cennych substancji, takich jak witamina C czy karoten, ale przede wszystkim, ich niebieski pigment ma wysoką zawartość antocyjanów, które mają wyjątkowe korzyści zdrowotne. W połączeniu z witaminą C i żelazem, antocyjany roślinne stymulują wytwarzanie komórek krwi. Pomagają również chronić naczynia krwionośne przed uszkodzeniami, a w szczególności, przed miażdżycą. Jagody są również bardzo dobre dla osób cierpiących na kurzą ślepotę. W połączeniu z zawartymi w nich taninami, ich niebieski pigment ma działanie oczyszczające organizm. Co więcej, możemy objadać się jagodami bezkarnie, ponieważ 100 gram zawiera tylko około 36 kalorii. Można się nimi delektować bez wahania.

Czy przekonaliśmy Was, że warto poszukać jagód przy następnej wyprawie na zakupy lub na spacerze po lesie? I pamiętajcie, że jeśli nie macie ochoty na jedzenie samych jagód, zawsze można je wykorzystać do stworzenia fantastycznych deserów.

Co sądzisz o jagodach? Czy masz swój ulubiony przepis? Napisz do nas i podziel się swoja opinią. Wystarczy użyć funkcji komentowania poniżej lub dołączyć do dyskusji na Facebooku.


Komentarze


Zostaw komentarz