Lekko słodka o łagodnym smaku kapusty – to lokalne warzywo wzbogaca nasze menu od kwietnia do października. Chrupiąca bulwa dostępna jest w zielono-białym i fioletowym kolorze i wspaniale smakuje zarówno na surowo, uduszona jak i ugotowana. 

Kalarepa jest bulwą pędową, która rośnie w ziemi. Głównie jest ona uprawiana w Europie Północnej i Zachodniej. Niezależnie od tego, czy biała czy fioletowa, kalarepa jest dostępna w sklepach praktycznie przez cały rok. W sezonie głównie uprawiana jest w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Natomiast w miesiącach zimnych to Włochy i Hiszpania dostarczają na rynek to pyszne warzywo.

Zielonkawo-biała kalarepa zwykle pochodzi ze szklarni i smakuje szczególnie delikatnie. Fioletowa kalarepa jest z kolei większa i bardziej aromatyczna i rośnie głównie na polu. Już Rzymianie byli entuzjastycznie nastawieni do kalarepy. Przybyła ona do Niemiec w średniowieczu i szybko została uznana za typowo niemieckie warzywo – tak niemieckie, że jego niemiecka nazwa przyjęła się w języku angielskim, japońskim i rosyjskim. Jednak do dziś nie wiadomo, z jakiego kraju dokładnie pochodzi.

Przechowywanie

Świeża kalarepa na dłużej

W chłodziarce możemy przechowywać kalarepę przez okres do 29 dni, w szufladzie BioFresh w chłodziarkach Liebherr nawet do 55 dni. Jeżeli chcemy cieszyć się smakiem kalarepy jeszcze dłużej, to możemy również zamrozić ją nawet na 9 miesięcy. Także istnieje możliwość przygotowania pysznych dań z kalarepą nawet poza sezonem lokalnym.

Fakty zdrowotne

Kalarepa jest bogata w witaminę C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez i żelazo. Dodatkowo zawarty w kalarepie błonnik stymuluje metabolizm i przyczynia się do zdrowego trawienia. Szczególnie liście kalarepy to prawdziwe bomby witaminowe –  zawartość witamin w liściach jest 2-3 razy wyższa niż w samej bulwie.

Stąd tez nasz wskazówka: kupuj kalarepę tak świeżą, jak to możliwe i używaj świeżych i delikatnych posiekanych liści do Twoich dań. Jest to nie tylko smaczne, ale także zdrowe.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.