Ten włochaty „superowoc” to hit eksportowy Nowej Zelandii. Jako że kiwi pochodzi z Chin, owoc ten zwie się „chińskim agrestem„. Swą obecną nazwę zawdzięcza pociesznemu ptakowi, który jak wiadomo jest wszechobecnym symbolem Nowej Zelandii. Kiwi to niewielki ptak z długim dziobem, który nie potrafi fruwać.

Tymczasem istnieją różne odmiany tego owocu, a nawet w Polsce ogrodnik pasjonat może nazwać własny krzew kiwi według uznania. Kiwi to owoc „dojrzewający”. Oznacza to, że zbiory odbywają się zwykle pod koniec października lub na początku listopada, a około trzy/cztery tygodnie później, kiwi są gotowe do spożycia. Jako „owoc południowy”, kiwi od dawna cieszy się renomą i jest dostępny w supermarketach przez cały rok.

W kuchni, kiwi można wykorzystać na wiele sposobów. Smakuje solo, ale też w sałatce owocowej, w shake’u, jako owocowe puree lub w ciastach. Jeśli chcesz zjeść samo kiwi, po prostu przetnij je pośrodku i łyżeczką wybierz miąższ z połówek. Niektórzy też „filetują” kiwi i kroją je w talarki. Owoc stanowi również smaczny składnik zdrowych smoothies.

Tak, kiwi jest naprawdę zdrowe

Owoce kiwi zawierają ogrom witamin i smakują słodko-kwaśno. Duże kiwi może pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Zawiera zatem znacznie więcej witaminy C niż powszechnie znane cytryny czy pomarańcze. Ponadto kiwi ma bardzo wysoką zawartość witaminy E (dwukrotnie więcej niż awokado). Oprócz tego zawiera wiele minerałów, takich jak potas, wapń, magnez i fosfor. Kiwi jest zdrowe i jest niskokaloryczne!

Ze względu na wysoką zawartość witamin, kiwi wzmacnia układ odpornościowy, przyspiesza metabolizm i stymuluje aktywność mięśni, szczególnie mięśnia sercowego. Kiwi są również dobre dla diabetyków. Badania prowadzone we Włoszech wykazały, że diabetycy, którzy regularnie przyjmują duże dawki witaminy C, mają niższy poziom cholesterolu i niższy poziom insuliny. Owoce kiwi są więc pożytecznym owocem dla diabetyków, ale oczywiście zawsze należy przestrzegać prawidłowego wyliczenia jednostek chlebowych.

Przechowywanie

Owoce kiwi bardzo dobrze znoszą przechowywanie w lodówce lub zamrażarce. Kiwi można przechowywać w lodówce przez okres do 40 dni, a w szufladzie Biofresh do 80 dni, w zależności od stopnia dojrzałości. Uwaga: jeśli owoc jest obity lub wgnieciony, jego trwałość jest niższa. Ponadto, owoce kiwi można po zamrożeniu śmiało przechowywać nawet przez 12 miesięcy. Ale uwaga: kiwi zawierają sporo wody, więc po rozmrożeniu zachowują swoje walory smakowe, jednak tracą jędrną konsystencję. Dlatego zaleca się zamrażanie kiwi w postaci przecieru, ponieważ po rozmrożeniu, pulpa owocowa może być używana na wiele sposobów, np. do przyrządzania smoothies i koktajli, do przygotowania dżemu lub np. jako sos deserowy.