“Cool as a cucumber” – to angielskie powiedzenie nie jest zbiegiem okoliczności. W ten sposób nazywamy kogoś, kogo nie da się wyprowadzić z równowagi, a jednocześnie jest to nawiązanie do tego, że świeże ogórki działają na nas orzeźwiająco. Jednak mają one więcej walorów niż tylko dodawanie rześkości.

Kochamy ogórki! W każdym razie, ta pnąca roślina plasuje się na czwartym miejscu w rankingu najczęściej spożywanych warzyw w kraju. Z ogórkiem wiąże się wiele pozytywnych aspektów. Piękno i płodność to tylko dwa przykłady. Efekty lecznicze przypisywane ogórkom, wywodzą się z tysiącletniej historii tej rośliny, która prawdopodobnie ma swój początek w Indiach. Tam, na południowych zboczach Himalajów, jest uprawiany od tysiącleci.

Dlatego ogórek jako roślina tropikalna, nic sobie nie robi  z temperatury powyżej 40°C – wręcz przeciwnie. W naszym chłodniejszym klimatacie zwykle potrzebujemy szklarni, aby z powodzeniem uprawiać ogórki.

Ogórki szklarniowe i gruntowe – czym się różnią?

Znamy je wszyscy: ogórki szprewaldzkie (specjalność regionu). Dla wielu osób, to klasyczne warzywo z Niemiec Wschodnich, jest niezbędne do kolacji. Ale czym dokładnie charakteryzują się ogórki ze Szprewaldu? Po pierwsze: należy generalnie rozróżnić ogórki do sałatek i ogórki na przetwory.

Ogórki sałatkowe są zazwyczaj uprawiane w szklarniach, jako gruntowe uprawiane są tylko na kilku obszarach – gdzie panują niezbędne warunki klimatyczne. Najlepiej gdy ogórki sałatkowe mają 40 cm długości. Z kolei ogórki przeznaczone na przetwory zwykle mierzą zaledwie kilka centymentrów. W przeciwieństwie do ogórków sałatkowych, ogórki na przetwory są w Niemczech często uprawiane jako gruntowe, na przykład w Szprewaldzie pod Berlinem.

Najlepszy czas zbiorów ogórków gruntowych przypada na koniec lata – dzięki letnim temperaturom, plony o tej porze roku są najobfitsze. Ogórki szprewaldzkie marynuje się – dlatego też mówimy o ogórkach konserwowych lub o korniszonach. Ponadto dodaje się do nich koper, ziarna gorczycy, cebulę i inne przyprawy.

Istnieje również odmiana ogórków solankowych, zwanych także ogórkami kwaszonymi. W przeciwieństwie do korniszonów, ocet nie jest tutaj dodawany, lecz ogórki są zakwaszane, ponieważ przechodzą fermentację kwasu mlekowego: bakterie wykorzystują cukier z ogórków i jako metabolit tworzą kwas mlekowy. Między innymi, właśnie dlatego kwaśne ogórki są tak trwałe. Pyszne, zdrowe, niedrogie i bardzo popularne warzywo  – idealne w “sezonie ogórkowym”.

Ogórki konserwowe to między innymi ogórki szprewaldzkie lub korniszony

Ogórkowe rozpieszczanie podniebienia  – ale we właściwy sposób

Jak zawsze w przypadku żywności, kwestia idealnego przechowywania pojawia się również w przypadku ogórków. Ponieważ przetwory z ogórków w zamkniętych, szczelnych pojemnikach przetrwają długie okresy bez uszczerbku na walorach smakowych, poświęcimy ten fragment ogórkom sałatkowym. Ogórek sałatkowy – inaczej ogórek długi – jest dość wybredny.

Po zebraniu lubią, aby nie było ani za ciepło ani zbyt zimno, ani za wilgotno ani nie za sucho. Jest także bardzo wymagający, jeśli chodzi o “sąsiadów”. Ogórki te są wrażliwe na zimno – dlatego też szuflada BioFresh nie jest dla nich odpowiednim miejscem do przechowywania. Zasadniczo, ogórki w całości (niepokrojone),  można trzymać w lodówce do dwóch tygodni. Ogórek w plastrach najlepiej umieścić w szczelnym pudełku utrzymującym świeżość warzywa – w przeciwnym razie trzeba się liczyć ze spadkiem walorów jakościowych.

Ale powróćmy do “sąsiadów”: Ogórki są bardzo wrażliwe na emitowany przez dojrzewające owoce etylen. Nie należy ich zatem przechowywać obok pomidorów, jabłek, kiwi czy innych owoców i warzyw, obficie uwalniających etylen.

Ogórki są wrażliwe jeśli chodzi o przechowywanie

Obierać czy nie obierać – oto jest pytanie

Nasza wskazówka, krótko i zwięźle: nie obierać. Dlaczego? Usuwając skórkę usuwamy również cenne składniki odżywcze – od błonnika przez witaminy, minerały, po pierwiastki śladowe. Można wysunąć argument, że w skórce kumuluje się najwięcej pozostałości pestycydów. Z tego powodu – i ze względu na wiele innych korzyści – należy sięgać po ogórki ze strefy bio. Ponieważ ogrodnictwo ekologiczne rezygnuje z pestycydów, nie trzeba się martwić pozostałościami potencjalnie szkodliwymi dla zdrowia. Jednak preferowane są lokalne ogórki ekologiczne, bez plastikowych opakowań. Można je kupić na rynku produktów ekologicznych albo od niedawna, w niektórych supermarketach, gdzie oznakowane są specjalnym nadrukiem laserowym.

Pozostaje kwestia goryczy. Ogórek – jak również jego krewni, tacy jak dynia i cukinia – zawierają kurkubitacynę. Te gorzkie substancje chronią rośliny w ich naturalnym środowisku przed wrogami. A ponieważ mają również toksyczny wpływ na ludzi, gorzkie substancje zostały wyeliminowane w uprawach. Dlatego ogórki, które znamy, z reguły nie smakują gorzko. A jeśli już, to należy je zaczynać obierać od nasady (w miejscu gdzie zawiązywał się pąk kwiatowy). Jeśli ogórek mimo to ma gorzkawy posmak, to lepiej zrezygnować z jedzenia.

 

Wielorakie zastosowanie ogórka

Najbardziej klasyczna jest w zasadzie mizeria. Ale to nie wszystko, gdyż ogórek ma o wiele większy potencjał. Z powodu fermentacji mlekowej, kwaszone ogórki lepiej są trawione niż ogórki surowe. Ten sam efekt uzyska się podczas gotowania na parze lub w wodzie. Tak jest na przykład w Indiach, kraju, z którego ogórki najprawdopodobniej pochodzą. Tutaj ogórek gotowany jest jako warzywo i podawany z ryżem i soczewicą. Oczywiście surowy ogórek zatrzymuje większość cennych mikroelementów. Ponadto usuwanie ziaren z ogórka nie jest konieczne. Wręcz przeciwnie – pestki są zdrowe, ponieważ zawierają sporo błonnika. Warto zainspirować się naszymi licznymi przepisami, w których króluje ogórek

Ogórki są stosowane od stuleci jako środki lecznicze i kosmetyki. Wszyscy wiedzą, że  plasterki ogórka nakłada się na oczy. Dlaczego? Ano, dlatego, że zawartość aktywnego składnika pobudza krążenie krwi. Ogórek działa odświeżająco i ściągająco na skórę. Można powiedzieć, że to swoisty eliksir młodości. Ogórkom przypisuje się też zwiększanie diurezy i działanie moczopędne.

Mizeria jest klasykiem wśród potraw z ogórków

“Gin z tonikiem i z ogórkiem, proszę!”

A teraz zupełnie inny temat, dla amatorów trunków: koktajle alkoholowe (long drinks), takie jak gin z tonikiem, są często uzupełniane plasterkiem ogórka. Ale nie każdego drinka barman garniruje ogórkiem. Niektóre wyroby alkoholowe mają aromat ogórka, podczas gdy inne mogą smakować zupełnie inaczej.

Aby zintensyfikować własny aromat, uzupełnia się odpowiednie składniki. W przypadku ginu należy wymienić przede wszystkim aromatyzowany ogórkiem Hendrick’s Gin. Tak więc w zależności od drinka zmienia się również dodatek w postaci owoców, warzyw czy przypraw.

Ogórki czują się doskonale w wielu napojach

Czy masz swój ulubiony sposób przyrządzania ogórków? Jakie masz doświadczenia z własną uprawą ogórków? Pozostaw komentarz pod niniejszym wpisem na temat ogórków. Zapraszamy do dzielenia się tym postem na Facebooku.

*Wszystkie informacje mają charakter orientacyjny i w każdym przypadku zależą od gatunku bądź prawidłowego przechowywania bez przerywania łańcucha chłodniczego – od zbioru/produkcji aż po umieszczenie w urządzeniu Liebherr. W przypadku produktów spożywczych z terminem przydatności do spożycia obowiązuje zawsze data podana na opakowaniu.