Papryka może być czerwona, pomarańczowa, żółta lub zielona i przybierać wszelkiego rodzaju kształty i rozmiary. Ale jakie dokładnie korzyści wynikają z jedzenia papryki? Czy jej kolor ma znaczenie? Dlaczego potrzebujemy jej, żeby żyć długo i szczęśliwie? 

Popularna jako przyprawa oraz jako warzywo

Dzisiaj papryka jest wykorzystywana w gotowaniu praktycznie na całym świecie – jako przyprawa lub warzywo – a bardziej pikantne odmiany są szczególnie popularne w krajach południowych, takich jak Meksyk. Sproszkowana papryka jest najbardziej znaną przyprawą wywodzącą się od warzywa o tej samej nazwie. Istnieją różne rodzaje tej przyprawy, w zależności od poziomu ostrości. Bardziej pikantne odmiany otrzymujemy z różnych rodzajów papryki chilli. Przykładowo, pieprz cayenne jest uzyskiwany z odmiany chilli o tej samej nazwie. A ulubione sosy do przyprawiania potraw, takie jak Sambal Oelek, Tabasco czy Ajvar, są także produkowane z papryki.

Papryka wywodzi się z tej samej rodziny, co pomidory i ziemniaki

Papryka należy do rodziny roślin psiankowatych, co oznacza, że jest ona blisko spokrewniona z bakłażanem, ziemniakiem oraz z pomidorem. Ale z tą różnicą, że w przypadku ziemniaka jadalne są bulwy rosnące pod ziemią, w przypadku papryki zbiera się jej owoce. Są one znane po prostu jako papryka, natomiast używa się również innych nazw zależnie od koloru, rozmiarów oraz poziomu ostrości – papryka pimiento i chilli również należą do tej rodziny.

Południowoamerykańskie korzenie

Mimo, że obecnie papryka jest uprawiana na całym świecie, wywodzi się ona z Ameryki Południowej a dokładniej z obszaru, który leży pomiędzy Brazylią a Boliwią. Zwierzęta, a w szczególności ptaki, stopniowo rozsiały ją dalej, aż do Ameryki Środkowej. Meksykańskie znaleziska archeologiczne wskazują, że już od 7000 lat p.n.e. papryka była tam jedną z upraw rolnych i hodowana była jako żywność.

Pokochaj paprykę z wzajemnością!

Czy wiesz, że papryka jest uważana za jeden z siedmiu ‘składników’ szczęśliwego małżeństwa?

“Zmieszaj trzy funty miłości, odrobinę szczęścia,
z dużą dozą tolerancji,
Dodaj słodką paprykę i trochę radości,
plus porządną szczyptę pieprzu,
Zmieszaj z lojalnością a przekonasz się,
ile szczęścia da ci małżeństwo.”

(cytat z przemowy wygłoszonej przez niemieckiego polityka, Jürgena Rotersa, Burmistrza Kolonii, podczas przyjęcia weselnego z 11 listopada 2011 roku, w historycznym ratuszu miejskim).

Przechowywanie

Okres przydatności do spożycia

Papryka może być przechowywana przez 17 dni w zwykłej chłodziarce, natomiast w szufladzie Liebherr BioFresh HydroSafe, nawet 30 dni.

Papryka świetnie sobie radzi również jako mrożonka – najpierw należy ją umyć i posiekać. Jeśli zamrozimy paprykę w formie nieblanszowanej, zachowa świeżość przez około sześć miesięcy. Jednak jeśli ją zblanszujemy przez 2-3 minuty przed zamrożeniem, będzie można ją przechowywać przez około rok.

Fakty zdrowotne

Skąd bierze się kształt papryki?

Ogólnie, dzielimy paprykę na chilli, która jest ostra w smaku, ze względu na wysoką zawartość kapsaicyny (więcej informacji na ten temat potem) i paprykę słodką, która zawiera bardzo mało kapsaicyny. Podczas, gdy papryka słodka zwykle przybiera bardziej okrągły i pękaty kształt, kształt papryki chilli jest zazwyczaj dłuższy i węższy. Różne rodzaje papryki mają też różne smaki – od łagodnych po ostre. Ale wszystkie rodzaje papryki mają ze sobą coś wspólnego  a mianowicie – są zdrowe, bogate w witaminy oraz mają niską zawartość kalorii.

Kolor odzwierciedla stopień dojrzałości

Niedojrzała papryka ma kolor zielony, dojrzewając przybiera kolor żółty a następnie czerwony i jej smak staje się coraz słodszy. Jeżeli chodzi o zawartość składników odżywczych, kolor papryki nie ma większego znaczenia – czerwona, żółta i zielona papryka bardzo mało się między sobą różnią pod względem zawartości składników odżywczych. Dla osób prowadzących zdrowy tryb życia dużym plusem jest bardzo niska zawartość kalorii w papryce, jedynie 19-28 kalorii na 100 g (zależnie od dojrzałości). Wszystko dzięki temu, że 100 gram papryki zawiera tylko 3 gramy węglowodanów, 0,3 grama tłuszczu oraz 1,1 grama białka.

Bogate źródło witaminy C

Papryka jest zdrowa nie tylko dzięki niskiej zawartości kalorii – zawiera ona również wiele ważnych witamin i minerałów – znaczne ilości potasu, magnezu, cynku oraz wapnia, jak również witaminy z grupy A i B oraz duże stężenie witaminy C. Szczególnie czerwona papryka ma bardzo wysoką zawartość witaminy C. Podczas gdy w 100 gramach zielonej papryki znajdziemy około 140 mg witaminy C, ta sama ilość papryki czerwonej zawiera około 400 mg! Właśnie dlatego, czerwona papryka jest jednym z produktów z najwyższą zawartością witaminy C.

Inne zdrowe substancje w papryce

Papryka jest również źródłem flawonoidów i karotenu. Flawonoidy mają właściwości antyoksydacyjne i dlatego są bardzo korzystne dla zdrowia – działają one jako wolne rodniki w naszym organizmie i obniżają ryzyko niektórych chorób, np. duża dawka flawonoidów może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Natomiast karoten – obecny głównie w kolorowych owocach – również oferuje ochronne działanie antyoksydacyjne. Szeroka gama kolorystyczna papryki wywodzi się z obecności wielu różnych barwników karotenoidowych. Większość karotenoidów ma kolor czerwony, natomiast istnieją również barwniki żółte.

Kapsaicyna nadaje papryce ostrość

Nie ‘smakujemy’ ostrości, ponieważ kapsaicyna podrażnia kubki smakowe na języku – wywołuje ona raczej uczucie pieczenia i bólu. Poziom ostrości papryki jest określany przy użyciu indeksu Scoville’a, który z kolei określa zawartość kapsaicyny w różnych odmianach warzywa. Skala ta określa standardową paprykę słodką jako łagodną, papryki typu pimiento jako średnie, jalapeño jako średnio pikantne, natomiast papryczki cayenne jako ostre.

Najlepiej jeść paprykę na surowo

Według ekspertów, połowa papryki powinna wystarczyć, aby zapewnić zalecaną dzienną dawkę witaminy C osobie dorosłej. Natomiast ze względu na fakt, że witamina C (tak, jak karoten) jest wrażliwa na gorącą temperaturę, zaleca się jedzenie surowej papryki. Dlaczego tak jest? Karoten jest ukryty w małych kropelkach oliwy, znajdujących się w ścianach komórkowych papryki a to oznacza, że jest on dostępny od razu. Kiedy gotujemy paprykę, karoten jest rozpuszczany i niszczony.

Uważa się, że papryka:

  • Stymuluje procesy trawienne
  • Zwalcza luźne stolce
  • Wspomaga krążenie krwi w skórze, sercu oraz żołądku
  • Uszczelnia naczynia kapilarne
  • Pomaga zwalczać zakrzepicę
  • Wzmacnia tkankę łączną
  • Wzmacnia system immunologiczny przeciw infekcjom
  • Łagodzi ból mięśni oraz artretyzm

Właściwości lecznicze papryki

Rdzenni Amerykanie używali papryki jako naturalnego leku na zwalczanie zapalenia stawów. Obecnie wiele osób używa plastrów grzejących ABC na zwalczanie bóli reumatycznych, w których wykorzystuje się ‘ostrość’ papryki. Produkty zawierające kapsaicynę są również wykorzystywane w łagodzeniu objawów lumbago i migreny. Mając wysoką zawartość witaminy C, papryka pomaga również w zapobieganiu zawałom serca oraz w poprawianiu zaburzeń krążenia krwi.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr