W XVI w. europejscy arystokraci odkryli cytrusowy owoc o pomarańczowej barwie i zakochali się w nim po uszy. W swych posiadłościach mieli specjalnie skonstruowane budynki przeznaczone na drzewka pomarańczowe – miejsca te znane były jako oranżerie. Te wspaniałe obiekty wciąż można znaleźć w wielu pałacowych ogrodach, nawet jeśli minęło wiele czasu, odkąd ktokolwiek używał ich do uprawy pomarańczy. Zamiast tego owoce są dziś importowane. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, o pochodzeniu, przechowywaniu i zastosowaniu tego cytrusa.

Pomarańcze lubią upały – dotyczy to zresztą wszystkich owoców cytrusowych. Podobno pochodzą one z Chin, na co wskazuje także niemieckie słowo „Apfelsine”, oznaczające pomarańczę. „Apfelsine” znaczy z grubsza „jabłko z Chin”. Legenda głosi, że to żeglarze w XVI w. przywieźli ten owoc z Azji do Europy.

1. Pomarańcze – po prostu pełne witaminy C

W stuleciu, w którym odkryto pomarańcze, żeglarzy łączyła z nimi – jak i z pozostałymi cytrusami – szczególna relacja. Na statkach szerzyła się bowiem wówczas straszna choroba, często kończąca się śmiercią. Dopiero w XVIII w. poznano przyczynę szkorbutu. Niezrównoważona dieta na morzu powodowała niedożywienie. Niedobór witaminy C wywoływał ciężkie objawy już po kilku tygodniach, prowadząc często do zgonu. Owoce cytrusowe dostarczały remedium. Ich wysoka zawartość witaminy C uczyniła z nich najlepszą formę lekarstwa na szkorbut – i lekiem tym pozostały do dziś.

2. Pomarańcze letnie i zimowe – czym się różnią?

Pomarańcza nie jest tylko zwykłą pomarańczą. Istnieje wiele różnych odmian, z których najpopularniejszą stanowi pomarańcza Valencia. Jak sama nazwa wskazuje, rośnie ona w regionie otaczającym hiszpańskie nadmorskie miasto, Walencję. Odmiana ta to pomarańcza zimowa, co oznacza, że jest dostępna na rynku od listopada do maja.
Pomarańcze letnie natomiast pochodzą z południowej półkuli, np. z Afryki Południowej lub Brazylii. Ponieważ jednak wolimy odmiany zimowe, ze względu na ich słodycz i soczystość, to właśnie zima jest najlepszym okresem w roku, by ze smakiem zajadać się pomarańczami.

Zimowe pomarańcze są słodsze i bardziej soczyste od odmian letnich.

3. Owoce cytrusowe – więcej niż tylko pomarańcze

Pomarańcze, mandarynki, pomelo, limonki, cytryny i kumkwaty mają jedną wspólną cechę – wszystkie są owocami cytrusowymi. Do mandarynek – którymi uwielbiamy się zajadać w Boże Narodzenie – zaliczają się również klementynka i satsuma. Grejpfrut należy do grupy pomelo, a dodany do pomarańczy nadaje świeżo wyciśniętemu sokowi wyjątkowo zrównoważony smak.
A może przypadkiem wiesz, że owoce cytrusowe są formą jagód? W rzeczywistości wiele cytrusów uznaje się za jagody ze skórzastą warstwą zewnętrzną, a to ze względu na ich grubą skórkę, która otacza owoc.

4. Właściwy sposób przechowywania pomarańczy

Ogólnie rzecz biorąc, owoce cytrusowe nie radzą sobie dobrze w zbyt niskich temperaturach. W końcu pochodzą z ciepłych stref klimatycznych i są przyzwyczajone do tropikalnych warunków. Nie nadają się więc do przechowywania w szufladach BioFresh w twojej lodówce Liebherr. Nie możesz jednak z kolei przesadzić ze zbyt wysoką temperaturą. Zalecamy więc, byś trzymał pomarańcze luzem w lodówce – w ten sposób łatwo przetrwają kilka tygodni.
Nawiasem mówiąc, większe pomarańcze zwykle utrzymują świeżość dłużej niż małe. Pomarszczona skórka jest oznaką wysychania – w takim wypadku powinieneś jak najszybciej zjeść owoc. Oczywiście zamrożenie również wchodzi w grę. Aby to zrobić, obierz pomarańczę, podziel ją na części i umieść w woreczku do mrożenia. Opcjonalnie miąższ owocu można przerobić na purée lub wycisnąć i zamrozić jako sok.

5. Gorzki posmak pomarańczy?

W zależności od wybranej odmiany owoce cytrusowe potrafią być naprawdę gorzkie. Wiemy to wszyscy na przykładzie grejpfruta, ale niektóre odmiany pomarańczy też sieją zamęt wśród kubków smakowych. Gorzkie pomarańcze, znane również jako pomarańcze sewilskie lub kwaśne, naprawdę zasługują na swoją nazwę. Ich gorzki smak powoduje, że rzadko spożywamy je na surowo. Jednak nawet gorzka pomarańcza, w towarzystwie podwójnej dawki cukru, smakuje wyśmienicie w postaci marmolady.
Słodkie odmiany pomarańczy, takie jak Navel, Valencia czy Jaffa, również mogą mieć gorzki posmak, jeżeli nie obierze się ich z białej skórki. Z pewnością nie jest to szkodliwe dla zdrowia, a właściwie wręcz przeciwnie. Gorzkie związki zawarte w owocach cytrusowych mają tak naprawdę szereg właściwości prozdrowotnych. Jednak osoby, które naprawdę nie mają ochoty czuć goryczki po zjedzeniu owocu, powinny po prostu unikać białej skórki.
Czy kiedykolwiek ci się to zdarzyło? Sok pomarańczowy, zazwyczaj tak słodki, nagle smakuje nieznośnie gorzko, jeśli tuż przed napiciem się umyłeś zęby. Dzieje się tak z powodu dwóch składników zawartych w paście do zębów, które skutecznie „otępiają” przednią część języka. Tymczasem właśnie czubkiem języka wyczuwamy słodki smak. W tylnej części znajdują się natomiast receptory goryczy – a ponieważ tak daleko substancje z pasty do zębów praktycznie nie docierają, odbieramy gorzki smak pomarańczy zamiast słodkiego. Najlepiej więc odczekać chwilę po umyciu zębów, nim skosztujemy soku pomarańczowego, aby mieć pewność, że jego picie wciąż będzie dla nas przyjemnością.

Sok pomarańczowy wypity po umyciu zębów ma gorzki smak.

6. Chemiczna skórka pomarańczy – co robić?

Jeśli używasz skórki pomarańczowej, powinieneś kupować tylko organiczne pomarańcze. W konwencjonalnych uprawach tych owoców w większości przypadków traktuje się je całym mnóstwem pestycydów, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Nawiasem mówiąc, napis „niepryskane” niekoniecznie oznacza, że w ogóle nie użyto pestycydów. Dotyczy to jedynie okresu po zebraniu owoców – a nie samej uprawy. W uprawach organicznych stosowanie pestycydów jest jednak zabronione.
Pomarańcze pokrywa się często warstwą wosku, by przedłużyć ich okres trwałości. W tym celu dodawane są też nierzadko konserwanty. Jeśli wybierasz woskowane owoce, powinieneś zawsze zadbać o dokładne umycie pomarańczy gorącą wodą, by rozpuścić wosk. Wszelkie jego pozostałości można następnie łatwo usunąć za pomocą szmatki lub szczoteczki. Po usunięciu wosku owoc nie ma już żadnej ochrony (np. przed pleśnią), dlatego najlepiej spożyć go najszybciej, jak to możliwe.

Czy ty także jesteś fanem świeżego soku pomarańczowego każdego tygodnia? Do czego jeszcze używasz pomarańczy? Podziel się z nami swoimi pomysłami i wskazówkami, zostawiając komentarz pod tym artykułem. Możesz też śmiało udostępnić go na Facebooku.