Prosto z krzaka, jako sos, z tubki lub w postaci zupy – pomidory mają naprawdę mnóstwo zastosowań i grają pierwsze skrzypce w wielu daniach. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie dlaczego pomidory są tak popularne i dlaczego nie wszystkie są takie same.

Popularne, bardziej popularne, pomidor

Na całym świecie, pomidory są w pierwszej dziesiątce warzyw kuchennych. W Niemczech, około ¼ wszystkich zjadanych warzyw, to właśnie pomidory, których zjada się średnio 25 kg na osobę rocznie. Mimo że gotowane i świeże pomidory regularnie pojawiają się na niemieckich listach zakupów, zaledwie jedna trzecia z nich jest zjadana jako ‘pomidory’ – koncentrat lub przecier pomidorowy oraz ketchup stanowią aż dwie trzecie zjadanych pomidorów!

Dostępne cały rok

To, że zjadamy tyle pomidorów, bez wątpienia wiąże się z faktem, że są one w sprzedaży przez cały rok. W Niemczech, pomidory uprawiane w kraju, są dostępne od maja do października a pełnia sezonu pomidorowego przypada na miesiące letnie, od czerwca do sierpnia. Jednak olbrzymia większość pomidorów w Niemczech jest importowana z krajów takich jak Hiszpania, Francja, Włochy oraz Holandia. A podczas miesięcy zimowych, niewyczerpane zapasy tego czerwonego warzywa mocy, są importowane z Maroko czy Izraela.

Różnorodność odmian ciągle rośnie

Przez ostatnie lata, różnorodność dostępnych odmian pomidorów znacznie wzrosła. Kiedyś nasz wybór ograniczał się do pomidorów okrągłych, podłużnych, mięsistych lub czereśniowych. Obecnie, różne rodzaje pomidorków koktajlowych oraz pomidory na gałązce dołączyły do tych dostępnych, i właśnie te najnowsze odmiany cieszą się największą popularnością.

Pomidory na gałązce są dłużej świeże i równo dojrzewają na łodydze, co nie dzieje się w przypadku, gdy zerwiemy pomidory z gałązki zbyt wcześnie. Optymalne dojrzewanie oznacza, że pomidory na gałązce zawierają maksymalną ilość składników odżywczych i charakteryzują się doskonałym smakiem. Pomidorki czereśniowe, koktajlowe oraz mięsiste, są dostępne na gałązce.

Wielokolorowe i nie zawsze okrągłe

Pomidory są dostępne w wielu różnych kształtach i w szerokiej gamie kolorów. Poza pomidorami okrągłymi – prawdopodobnie najbardziej znana odmiana – mamy również pomidory podłużne, płaskie, w kształcie śliwek, gruszek lub daktyli. A klasyczny, czerwony pomidor ma bogate towarzystwo odmian w kolorze żółtym, pomarańczowym, brązowo-czarnym, zielonym, fioletowym, a nawet czarnym.

Jak szkodliwe są niedojrzałe pomidory?

Pomidory, to owoce z rodziny psiankowatych, co oznacza, że zawierają one czasami substancje toksyczne. Dotyczy to głównie pomidorów niedojrzałych, zielonych oraz liści i łodyg roślinnych, które zawierają solaninę, czyli naturalną truciznę. Przyjmowana w dużych ilościach solanina może wywołać mdłości i bóle głowy. Solanina chroni roślinę przed pasożytami oraz ogranicza rozwój bakterii i pleśni. Dlatego należy zawsze jeść tylko dojrzałe pomidory i upewnić się, że zielona szypułka została usunięta (zawiera ona solaninę, nawet jeśli pomidor jest dojrzały) zanim zjemy lub weźmiemy się za przygotowanie pomidorów. Oczywiście nie należy się obawiać jedzenia naturalnie zielonych pomidorów, które nie zmieniają koloru dojrzewając, na przykład odmiany Evergreen, Green Zebra czy Green Grape.

Przechowywanie

Jak w przypadku innych produktów to, jak pomidor smakuje oraz jak bardzo nam ten smak odpowiada, jest kwestią subiektywną. Jednakże należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mają korzystny wpływ na dojrzałość i smak pomidora. Główną rolę w kwestii smaku pomidora, odgrywa oczywiście jego odmiana, zawartość cukru i kwasu, jego jędrność, sposób przygotowania, aromat oraz oczywiście – i jest to czynnik kluczowy – temperatura, w której pomidor jest zjadany. Niektórzy preferują schłodzone pomidory, inni natomiast wolą jeść cieplejsze.

Jak najlepiej przechowywać pomidory?

  • Jeśli przechowujemy pomidory w chłodziarce, upewnijmy się, czy na pewno są one całkowicie dojrzałe. Mimo że chłodna temperatura wewnątrz chłodziarki spowalnia tempo starzenia się pomidorów, hamuje ona również proces ich dojrzewania.
  • Pomidory, to owoce klimakteryczne, tzn. że proces ich dojrzewania jest kontynuowany po zbiorze. Powinno się umieszczać je w chłodziarce dopiero, gdy osiągną odpowiedni stopień dojrzewania.
  • Jeżeli naszym zdaniem pomidory są już dojrzałe, możemy od razu je zjeść, ugotować według uznania lub przechować w chłodziarce.
  • Dla uzyskania intensywnych doznań smakowych, radzimy wyjąć pomidory z chłodziarki i pozwolić im osiągnąć temperaturę pokojową przed zjedzeniem.

A żeby doświadczyć najwyższego poziomu świeżości, możemy hodować swoje własne pomidory w ogrodzie lub na balkonie. W ten sposób, możemy zyskać pewność, że pomidory są całkowicie dojrzałe przed ich zerwaniem a potem zjeść je natychmiast, w momencie kiedy ich smak jest najlepszy.

Fakty zdrowotne

Niska zawartość kalorii

Składające się w 94% z wody, z zaledwie 17 kcal w 100 g, pomidory mają bardzo niską zawartość kaloryczną i stanowią idealną, beztroską przekąskę. Pomidory obniżają ciśnienie i działają moczopędnie, co sprawia, że mają zbawienny wpływ na serce i nerki.

Jeżeli dojrzewają w pełnym słońcu i na dobrej ziemi, pomidory zawierają więcej witaminy A, B, C i E niż jakiekolwiek inne warzywo. Są również bogate w magnez, żelazo, wapń oraz fosfor.

Substancje roślinne znane jako ‘karotenoidy’ odpowiadają za kolor pomidorów, który występuje w wielu wariantach, od żółtego do czerwonego. Czerwony pigment, likopen, wyjątkowo dobrze wzmacnia system immunologiczny a jego wysokie stężenie znajduje się w ketchupie i przecierze pomidorowym.

Aby nasz organizm w pełni przyswoił i wykorzystał likopen, powinniśmy ugotować pomidory przed zjedzeniem.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr