W pojemniku na chleb czy w lodówce? Gdzie pieczywo dłużej zachowa świeżość? Kwestia tego jak najlepiej je przechowywać zależy również od osobistych preferencji.

„O gustach się nie dyskutuje” – faktem jest, że u każdego człowieka upodobania smakowe są po prostu inne. Oczywiście dotyczy to również chleba, który znaleźć można przecież niemal w każdym domu. Jedna osoba będzie wolała świeże pieczywo, z kolei drugiej zasmakuje jego dojrzalszy smak.

Teoretycznie chleb nie powinien być przechowywany w niskich temperaturach. To dlatego, że w warunkach panujących w lodówce szybko schnie, a jego skórka najpierw staje się gumowata a później twarda. Sam smak pieczywa zanika stopniowo. Proces starzenia się chleba rozpoczyna się bowiem już bezpośrednio po upieczeniu. Na początku nie da się tego wyczuć, ale wraz z upływem czasu jest to coraz szybsze i przede wszystkim bardziej widoczne…

Za proces starzenia odpowiadają procesy chemiczne i fizyczne, takie jak chociażby retrogradacja skrobi. Skrobia podczas pieczenia sukcesywnie uwalnia wodę. Ta następnie przenika na powierzchnię (czyli skórkę) i tam wyparowuje, co prowadzi do zmiany wagi, a także smaku chleba. Temu procesowi można zapobiec jedynie poprzez zamrożenie. Temperatura powyżej 0°C i cyrkulacja powietrza sprzyjają retrogradacji. Chleb jest co prawda chroniony w niskich temperaturach przed pleśnią, ale za to szybciej się starzeje.

Opisane procesy działają inaczej w zależności od rodzaju chleba:

  • Pieczywo pszeniczne starzeje się szybciej niż chleb żytni.
  • Chleb z jasnej, białej mąki starzeje się szybciej niż chleb z mąki pełnoziarnistej.

Temperatura około 0°C sprzyja starzeniu się chleba

Dlatego też nie powinien być przechowywany w nieogrzewanych pomieszczeniach w zimnych porach roku. Chłodne temperatury mają także swoje plusy, gdyż zmniejszają podatność chleba na wspomnianą pleśń i przedłużają w ten sposób jego okres przydatności do spożycia. Zwłaszcza w niekorzystnych warunkach pogodowych (na przykład przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności) zaleca się przechowywanie go w lodówce. Wybór zależy jednak od preferencji – jedna osoba lubi swój chleb trochę twardszy, a druga nie.

Przechowywanie

Przy dłuższym przechowywaniu chleba zalecamy zamrażanie

Dobra rada: jeśli chleb zamrożony jest kromka po kromce, ma to tę zaletę, że bardzo szybko rozmraża się on w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, że świeże produkty zamrażane są najszybciej przy temperaturze poniżej -18°C. Dzięki temu chleb zachowuje świeżość przez kilka tygodni i w razie potrzeby można go rozmrozić w każdej chwili – najlepiej zrobić to przez noc w temperaturze pokojowej.

Alternatywne opcje przechowywania i zasady higieny dotyczące chleba

  • Pakowany chleb przez dłuższy czas zachowuje świeżość w opakowaniu. Jak długo, zależy od różnych czynników, takich jak np. jego składniki.
  • Niepakowany chleb należy przechowywać w czystych, dobrze wentylowanych pojemnikach.
  • Drewniane lub plastikowe kratki w pojemnikach, w których przechowywany jest chleb, sprzyjają cyrkulacji powietrza. Pojemniki bez dostępu powietrza są nieodpowiednie, ponieważ osiada w nich wilgoć i sprzyja to rozwojowi pleśni.
  • Okruchy z chleba również sprzyjają rozwojowi pleśni.
  • Regularne czyszczenie pojemnika na chleb zapobiega zainfekowaniu chleba pleśnią.

Przechowywanie chleba w pojemniku wykonanym z gliny lub ceramiki

  • Otwarte pory glinianych lub ceramicznych naczyń pochłaniają nadmiar wilgoci i w razie potrzeby zwracają go z powrotem do chleba, infekując go pleśnią.
  • Pojemniki, które nie są hermetyczne i umożliwiają cyrkulację powietrza, dają podobny efekt.
  • Alternatywą, w której chleb pozostaje świeży przez stosunkowo długi czas, są pojemniki na chleb oraz woskowane torebki. Jeśli nie masz akurat żadnego z nich pod ręką, po prostu użyj papieru, w który piekarz zapakował chleb przy zakupie.