Ziemniak to jeden z najważniejszych produktów żywnościowych na świecie, jest on również podstawowym składnikiem paszy dla zwierząt oraz surowcem w przemyśle przetwórstwa spożywczego. Ziemniaki świetnie smakują w wielu postaciach – jako frytki, chipsy czy placki ziemniaczane, gotowane lub pieczone. Wyobrażacie sobie, że rocznie zbiera się około 376 milionów ton ziemniaków na całym świecie? Niesamowite! To może oznaczać tylko jedno… Ogromna ilość osób musi się niejednokrotnie zastanawiać, czy ziemniaki powinno się przechowywać w chłodziarce?

Przechowywanie

4 wskazówki jak przechowywać ziemniaki w domu

  • Ziemniaki należy przechowywać w chłodnym (poniżej 15°C), suchym i ciemnym miejscu.
  • Należy je przykrywać papierem lub przechowywać w papierowych torbach, aby ograniczyć parowanie i uchronić je przed kurczeniem oraz nie dopuścić do zzielenienia spowodowanego wystawieniem na działanie światła słonecznego.
  • Ziemniaki nie powinny być przechowywane w plastikowych opakowaniach, ponieważ powoduje to wytwarzanie wilgoci, co może sprawić, że ziemniaki spleśnieją.
  • Należy kupować ziemniaki w niewielkich ilościach, ponieważ wiele domów nie jest wyposażonych w chłodną spiżarnię. Ziemniaki można bezpiecznie przechować w chłodziarce tylko przez krótki czas, w temperaturze nie niższej niż 4°C.

Ziemniaki nie lubią zimna. Niskie temperatury powodują, że skrobia ziemniaczana przekształca się w cukier. W efekcie bulwa robi się słodko-mączna. Dlatego zamiast przechowywać je w lodówce, najlepiej przechowywać je w papierowej torbie w chłodnym, ale nie zimnym, ciemnym miejscu.

Optymalna temperatura dla przechowywania ziemniaków to od 7°C do 10°C

Najniższa możliwa temperatura do przechowywania ziemniaków z głównej uprawy, czyli zebranych przed 10 sierpnia (nie młodych ziemniaków, które najlepiej zjeść w ciągu kilku dni po zebraniu) to 4°C, ale dlaczego tak jest? Poniżej tej temperatury, fizjologiczny proces starzenia wprawdzie zwalnia i ziemniaki nie schną tak szybko, ale wiele odmian ziemniaków szybko gromadzi cukier, przez co stają się one słodkie. Specjalne odmiany ziemniaków, z których powstają konkretne produkty żywnościowe (np. frytki), są zawsze przechowywane w temperaturach od 7°C do 10°C, co chroni je przed nadmiernym powstawaniem cukrów redukujących (fruktozy i glukozy).

Te cukry odgrywają znaczącą rolę w wytwarzaniu produktów reakcji Maillarda (pigmentów barwiących i komponentów aromatycznych) w potrawach gotowanych w wysokich temperaturach. Co więcej, mogą one również powodować powstawanie akrylamidu, który jest szkodliwy dla zdrowia. Jeżeli nie mamy pewności, z którą odmianą ziemniaków mamy do czynienia, nie przechowujmy ich w temperaturze niższej niż 7°C, a ponieważ w większości chłodziarek mamy niższe temperatury, najlepiej przechowywać ziemniaki w chłodnej piwnicy lub spiżarni.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr