Każdy go zna i z pewnością każdy skosztował go na taki czy inny sposób – czy to w cieście, jako kompot, czy też dżem. Obecnie trwa sezon rabarbaru – jego zbiory trwają od kwietnia do czerwca. Ten podłużny smakołyk jest nie tylko hitem na niedzielnym cieście u Babci, także młodsze pokolenie odkryło na nowo smak rabarbaru.

Rabarbar jest znany jako różnorodnie wykorzystywana roślina, która podobnie jak szparagi może być zbierana tylko do Wigilii św. Jana 24 czerwca (Noc Świętojańska) i dlatego jest dostępna tylko przez bardzo krótki okres czasu. Tak długa przerwa jest bardzo ważna, aby obfite zbiory były możliwe także i w następnym roku. Pomimo, że w przeważającej mierze rabarbar przygotowywany jest na słodko, jest rośliną należącą do rodziny rdestowatych, a zatem wbrew pozorom jest warzywem, a nie owocem.

Jak prawidłowo przygotować rabarbar: odetnij liście i spód łodygi rabarbaru. Obierz rabarbar z włókien małym nożem. Pokrój na kawałki i zagotuj krótko we wrzącej wodzie. Proces blanszowania zmniejsza zawartość kwasu szczawiowego w rabarbarze. Wodę użytą do blanszowania wylewamy i przygotowujemy rabarbar zgodnie z przepisem, np. na pyszne ciasto.

Podczas przygotowywania rabarbaru upewnij się, że łodyga ma kolor czerwony. Usuń również dokładnie liście, ponieważ zawierają one toksyny i mogą powodować zaburzenia krążenia po spożyciu.

Aby rabarbar pozostał świeży na długo

Aby cieszyć się rabarbarem tak długo, jak to możliwe, upewnij się, że kupujesz świeży produkt. Jeśli łodygi są jeszcze wilgotne i niewyschnięte, można wyjść z założenia, że warzywo zostało zebrane dopiero niedawno. Świeżo zebrany rabarbar odpowiednio przechowywany pozostaje chrupiący i nadający się do przetworzenia przez około 7 dni. W celu przechowywania rabarbaru w lodówce owiń łodygi w wilgotną szmatkę i umieść w szufladzie na warzywa. A jeśli chcesz cieszyć się tym pysznym warzywem jeszcze dłużej, włóż go do szuflady BioFresh marki Liebherr, ponieważ w jej warunkach to niskokaloryczne i zdrowe warzywo może być przechowywane znacznie dłużej – aż do dwóch tygodni!

Mrożenie rabarbaru

Chociaż technologia BioFresh marki Liebherr oferuje wygodny i dłuższy czas przechowywania rabarbaru, zamrażanie rabarbaru również ma swoje zalety. Aby użyć później łodyg rabarbaru na przykład do ciasta, zamroź ściśle ułożone, pokrojone kawałki w pudełku do zamrażania, bez dodatku cukru.

Nasza rada: Jeśli chcesz upiec ciasto z użyciem zamrożonego rabarbaru, umieść zamrożone łodygi bezpośrednio na cieście i natychmiast upiecz ciasto. To nie tylko oszczędza czas, ale też dzięki temu rabarbar traci mniej soku. Oczywiście również kompot z rabarbaru, który powinien być w zasadzie przyrządzany w średniej temperaturze i z niewielką ilością wody, może zostać przygotować z zamrożonych łodyg.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr