Większość z nas nie może sobie wyobrazić sałatki bez rukoli. W rzeczywistości roślina ta przez długi czas była zapomniana ze względu na swój ostry posmak, a przecież gościła już w starożytnej kuchni basenu Morza Śródziemnego. Dopiero w latach 80. ta ciekawa roślina sałatkowa wzbogaciła naszą sztukę kulinarną. A teraz nieco informacji na temat tego pikantnego egzotyku sałatkowego.

Rukola i rokietta siewna: pochodzenie i różnice

Nazwa „rukola” odpowiada włoskiej nazwie rośliny. Nazwa ta, jak również nazwa rokietta siewna, wywodzi się od łacińskiej nazwy rośliny „eruca”, która w rzeczywistości oznaczała botanicznie pokrewną kapustę. Rukola, jak kapusta, należy do rodziny roślin krzyżowych. Ponadto „rokietta” odnosi się do całej rośliny, natomiast „rukola” oznacza liście spożywane w sałatkach.

Pod wieloma różnymi określeniami rukoli ukrywa się nie tylko to samo źródło semantyczne, ale także różne odmiany tej rośliny. Dzika rukola jest najbardziej aromatyczną odmianą, bardzo ostrą, czasem ma nawet gorzkawy posmak – w przeciwieństwie do rukoli ogrodowej i sałatkowej, która pobudza nasze kubki smakowe nutą orzechowo-ostrą. Jej liście są częściej okrągłe i mniej postrzępione niż u dzikiej rukoli. Warto zatem podczas kolejnego zakupu zwrócić uwagę na kształt liścia. W supermarkecie zazwyczaj oferowana jest rukola sałatkowa.

Liście rukoli sałatkowej mają delikatniej postrzępione liście.

Pikantna sałatka

Oprócz różnych nazw rukoli, zamieszanie wprowadza często jej ostry, orzechowy smak. Odpowiedzialne za to są glikozydy oleju musztardowego, które odpowiadają za charakterystyczną ostrość i pozytywne działanie antybakteryjne. Jeśli rukola jest zbyt ostra, należy sięgać w szczególności po młode, delikatne liście. Są  one łagodniejsze w smaku.

Ostry smak rukoli sprawia, że sałatka jest popularna wśród Polaków. Aż trudno uwierzyć, że ta roślina była kiedyś uważana za zwykły chwast. Ale także poza granicami kraju rukola cieszy się ogromną popularnością. Na przykład w Azji Środkowej i w Indiach, roślina ta jest popularna ze względu na swoje oleiste nasiona, z których ekstrahuje się olej.

Danie z charakterem

Rukola smakuje wyśmienicie w wielu wariantach i dzięki swojemu aromatowi dodaje potrawom „tego czegoś”. Rukolę można wykorzystać jako przyprawę do sosu lub zupy, do pieczywa lub do gotowanych ziemniaków. Najbardziej znana jest jednak jako składnik sałatek. Dzięki chrupiącym listkom szczególnie dobrze harmonizuje z balsamicznym dressingiem musztardowym. W celu przyrządzenia pysznego dressingu, należy wymieszać oliwę z oliwek z octem balsamicznym w proporcji 2:1. Następnie dodać nieco musztardy i doprawić miodem, solą i pieprzem. Jeśli ktoś woli mniej intensywny smak rukoli, można dodać do sałatki inne odmiany. Czy chcielibyście poznać inne smakowite przepisy z dodatkiem rukoli? Zajrzyjcie koniecznie do naszego wykazu przepisów kulinarnych.

Ostry orzechowy smak rukoli doda charakteru każdej sałatce.

Prawidłowe przechowywanie

Podobnie jak wszystkie świeże sałatki, rukola nie nadaje się do zamrażania. Po rozmrożeniu sałatka będzie rozmoknięta i nie będzie nadawała się do spożycia, ponieważ niskie temperatury niszczą struktury komórkowe. Zamiast tego rukolę należy przechowywać w wilgotnym ręczniku kuchennym – do 13 dni, w szufladzie BioFresh z ustawieniem HydroSafe lub w lodówce przez pięć dni. Jeśli ktoś kupi za dużo rukoli, może pokusić się o domowej roboty pesto. Trzeba wziąć tyle samo rukoli, co bazylii. Pesto z rukoli można przez kilka dni przechowywać w lodówce lub zamrozić, żeby przetrwało dłużej. Polecamy zamrażanie pesto w tackach na kostki lodu, dzięki czemu pesto jest podzielone na wygodne porcje. W ten sposób mamy pod ręką odpowiednią ilość pesto, które możemy dodać przy kolejnym przyrządzaniu dania z makaronu.

Tacka na kostki lodu, z pokrywką firmy Liebherr, doskonale nadaje się do zamrażania porcji pesto.

Miniogrodnictwo

Czy wiesz, że rukolę można również błyskawicznie wyhodować samemu? Czy to w ogrodzie, na balkonie, czy na parapecie: roślina rośnie szybko i zbiór może być kilkukrotny. Siew jest możliwy nawet do początku września. Należy jednak pamiętać, że zbiory kończą się w momencie kwitnienia.

Osoby zajmujące się ogrodnictwem amatorsko nie muszą obawiać się nieproszonych gości. Ponieważ rukola ma zdecydowaną zaletę: ślimaki unikają postrzępionych liści o pikantnym smaku. Z tego powodu rukola jest szczególnie popularna jako naturalny pestycyd w niewielkich ogrodach warzywnych.

Jaki jest twój ulubiony sposób przygotowywania sałatki z rukoli? Pamiętasz pierwszą zjedzoną, ostrą sałatkę z rukolą? Udostępnij swoje ulubione przepisy i wspomnienia, zostawiając komentarz pod tym wpisem. Zapraszamy do dzielenia się tym artykułem na Facebooku.