Świeże, chrupkie, lekko ostre – rzodkiewki to małe, okrągłe bulwy pełne smaku, które pojawiają się jako jedne z pierwszych warzyw gotowych do zebrania co roku w kwietniu. Stanowią pyszny dodatek nadający potrawom nieco pikantny posmak.

Są idealne do sałatek, na kanapki lub wtarte do sosu czy twarożku – pysznych, uniwersalnych rzodkiewek możesz użyć do podkręcenia smaku całej masy potraw. Spróbuj także wersji na parze – te małe, ostre kulki stanowią doskonałe towarzystwo dla gorących dań!

Rzodkiewkowe samo zdrowie

Dzięki dużej zawartości wody rzodkiewki mają bardzo mało kalorii, zachowując jednocześnie wysokie wartości odżywcze. Są bowiem bogate w witaminy i minerały, takie jak potas, wapń, magnez i żelazo. Zawarty w bulwie olejek musztardowy nadaje jej typowy ostry smak, a także pobudza trawienie i wspiera układ odpornościowy w walce z wirusami, bakteriami i grzybami. Może także przynosić ulgę w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Mała, lecz potężna

Choć rzodkiewki na pierwszy rzut oka wydają się małe i raczej nieszkodliwe, w rzeczywistości ich ostry smak potrafi zadać niezły cios. Dlaczego jednak niektóre z nich są pikantniejsze od innych? Ich ostrość bierze się z olejków musztardowych, a im więcej słońca złapią rzodkiewki, tym olejki te stają się ostrzejsze. Rzodkiewki uznawano kiedyś za wyłącznie wiosenne warzywo, lecz teraz uprawia się je aż do późnego lata. Te zebrane w szczycie sezonu letniego mogą być nieco pikantniejsze od zebranych wiosną, zalecamy więc dodanie szczypty soli, by złagodzić ich smak.

Jak utrzymać świeżość rzodkiewek na dłużej

Rzodkiewki w lodówce utrzymują świeżość do 18 dni. W szufladzie BioFresh Liebherr można je przechowywać dłużej – nawet do 27 dni. Nie nadają się natomiast do mrożenia, bo tracą świeżość, więdną i po rozmrożeniu nie są już chrupiące.

Składnik uniwersalny

Liście rzodkiewki nadają się świetnie do rzodkiewkowego pesto.

Rzodkiewki są idealne jako dodatek do sałatek, stanowią też pyszny, świeży składnik sosów i past kanapkowych. Szukając nowego, interesującego sposobu, by cieszyć się smakiem rzodkiewek, odkryjesz, że z ich liści można zrobić wyśmienite pesto. Pokrój z grubsza liście wymieszane z kolendrą, a następnie wmieszaj migdały, czosnek, sól, pieprz i oliwę z oliwek, by otrzymać pastę. Jeśli chcesz, możesz też dodać nieco soku z cytryny. To pesto smakuje świetnie z makaronem, jest szybkie w przygotowaniu i stanowi doskonały sposób, by uchronić liście rzodkiewek przed lądowaniem w koszu na śmieci.

Nasza wskazówka: gdy kupujesz rzodkiewki, sprawdź, czy liście są świeże i czy nie wykazują oznak więdnięcia. Tylko najświeższe liście są odpowiednie do przygotowania pesto. Liście rzodkiewki trzeba dokładnie umyć i wysuszyć przed dalszą obróbką, ponieważ często są mocno zapiaszczone.

Jaki jest twój ulubiony sposób jedzenia rzodkiewek? Opowiedz nam o swoich kulinarnych kreacjach! Zostaw komentarz pod tym wpisem lub dołącz do dyskusji na naszym 
Facebooku.