Jako jedno z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych warzyw, kapusta jest podstawowym artykułem żywnościowym, który gości na europejskich stołach. Istnieje wiele jej rodzajów, w tym włoska, czerwona i biała. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się prawdziwemu ulubieńcowi, czyli kapuście czerwonej.

Prawdopodobnie nie ma nic bardziej tradycyjnego niż czerwona kapusta duszona z jabłkami! Jest niezaprzeczalnie doskonała z daniami mięsnymi podawanymi w okresie świątecznym, jak na przykład kaczka, gęś, dziczyzna czy wieprzowina, ale świetnie smakuje również z indykiem czy szynką. Czerwona kapusta nie tylko dodaje smaku potrawom. Sama ma również prawdziwie magiczne właściwości – może zmieniać kolor! To kameleon w świecie kapusty, który bez problemu potrafi zmienić kolor z czerwonego na niebieski, podczas gotowania! Co więcej, jej kolor może ulec zmianie pod wpływem kwasowości gleby, w której rośnie.

Różne odcienie czerwonej kapusty

Może zauważyliście, że czerwona kapusta jest czasem bardziej fioletowa (czy nawet niebieska) niż czerwona? Dlaczego tak jest? Żeby to wyjaśnić, potrzebujemy krótkiej powtórki z chemii! Liście czerwonej kapusty zawierają antocyjany, rozpuszczalne w wodzie barwniki, które mają barwę czerwoną, fioletową lub niebieską, w zależności od poziomu pH/kwasowości otoczenia. Działają one, jak to określają chemicy, jak wskaźniki kwasowo-zasadowe (lub wskaźniki pH). Kiedy poziom pH jest niski, np. w warunkach kwaśnych, wskaźniki te przyjmują barwę czerwoną. Jeżeli natomiast poziom pH jest wysoki, w mniej kwaśnych warunkach, wskaźniki stają się fioletowe lub nawet niebieskie. Tak więc w glebie kwaśnej kapusta staje się bardziej czerwona, natomiast w neutralnych glebach alkalicznych, rośnie kapusta fioletowa lub niebieska. W przeszłości, przed unormowanym stosowaniem nawozów oraz technologii pobierania próbek gleby, kapusta występowała prawdopodobnie w szerszej gamie kolorystycznej niż dziś – przybierając różne odcienie, w zależności od bardziej zróżnicowanych naturalnych warunków gleby. Dzisiaj rolnicy czasem świadomie wybierają kolor swojej kapusty, na przykład poprzez dodawanie octu do gleby, aby uzyskać bardziej czerwone barwy lub cukru, aby uzyskać odcienie wpadające w fiolet. Stosuje się nawet sodę oczyszczoną, aby otrzymać kapustę z odcieniem niebieskim. Tak więc jeśli chcemy zachować czerwoną barwę kapusty podczas gotowania, wystarczy dodać trochę octu.

 

W południowych Niemczech czerwona kapusta jest także przygotowywana w wersji słodkiej gdzie często podaje się ją po prostu z cukrem. W ten sposób czerwona kapusta zachowuje swój fioletowy kolor.

Dawniej w czasach kiedy gleby nie były jeszcze badane, ani nawożone, prawdopodobieństwo różnicy barw było dużo większe. Północne niemieckie gleby są dużo bardziej kwaśne niż te z południa – powodem jest wielu pagórków występujących na tym obszarze. Kiedyś właśnie to miało wielki wpływ na kolor kapusty. Jednak przy dzisiejszych metodach uprawiania kapusty, naturalne warunki odgrywają znacznie mniejszą rolę oddziałując na kolor kapusty.

Przechowywanie

Jak przechowywać kapustę aby zachowała świeżość na dłużej?

Na pewno znacie taką sytuację: chcecie zrobić pyszne danie z użyciem czerwonej kapusty, idziecie do sklepu, a tam są tylko całe głowy kapusty do kupienia. Myślicie sobie co zrobić z resztą, której nie użyjecie. To żaden problem! Resztę możesz po prostu przechować w chłodziarce nawet przez 21 dni. Jeśli jednak posiadasz chłodziarkę z funkcją BioFresh, Twoja kapusta dużo dłużej zachowa świeżość. Jeśli jednak Twoja kapusta jest już rozcięta, możesz ją także zamrozić na dłuższy okres czasu. Kapustę możesz przechowywać w zamrażarce nawet do 9 miesięcy.

Fakty zdrowotne

Wspaniałe źródło witamin na zimne miesiące

Czerwona (i biała) kapusta jest dostępna przez cały rok, ale potrawy z kapustą są szczególnie popularne, kiedy robi się zimno. Długi okres przechowywania kapusty sprawił, że od stuleci zapewnia ona zdrowie i sprawność na długie, intensywne zimy. O tej porze roku, kiedy nie dostarczamy naszym organizmom wystarczającej ilości naturalnych witamin, czerwona (i biała) kapusta, dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych oraz witamin pomaga wzmocnić nasz system immunologiczny. Wszystkie odmiany kapusty są uważane za wyjątkowo korzystne dla naszego zdrowia – kapusta pomaga regulować ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i cholesterol, jak również wspomaga trawienie oraz może zdziałać cuda w przewodzie pokarmowym! Jednak to nie tylko korzyści dla zdrowia wynikające z jedzenia kapusty czynią ją cudownym warzywem. Jest ona również doskonałym w smaku składnikiem kulinarnym. Czy to w formie gołąbków, sałatki colesław, kapusty kiszonej, czy jako składnik curry warzywnego – przy odrobinie wyobraźni, na surowo czy na gorąco, kapusta to rozkosz dla podniebienia!

A jaki jest Twój ulubiony sposób przyrządzania kapusty? Napisz do nas i podziel się swoimi doświadczeniami! Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.