Przede wszystkim nasuwa się pytanie: co tak naprawdę odróżnia węgierkę od innych odmian? Węgierka charakteryzuje się wrzecionowatym owalnym kształtem, podczas gdy inne odmiany są bardziej zaokrąglone. Ale zdecydowaną cechą wyróżniającą te owoce jest to, że śliwki ma wyraźny szew wzdłużny. W węgierce jest on prawie niewidoczny.

Inna typowa cecha odróżniająca: Z węgierki, w przeciwieństwie do innej odmiany śliwki, pestkę można bez trudu usunąć. Ponadto węgierki zawierają mniej wody. To sprawia, że węgierka jest zdecydowanie bardziej popularnym dodatkiem do ciast, ponieważ pozwala zaoszczędzić dużo pracy i czasu. Ze względu na mniejszą zawartość wody, zachowuje podczas pieczenia swój wydłużony kształt i nie rozpada się. Z drugiej strony inne śliwki – ze względu na miękki miąższ – nadają się do przyrządzania powideł śliwkowych lub deserów owocowych z chrupiącą kruszonką.

A co w kwestii smaku węgierki i innych śliwek?

Węgierka charakteryzuje się raczej nutą słodko-kwaśną, natomiast inne śliwki są w smaku bardzo soczyste i słodkawe. Istnieją również różnice w miąższu: miąższ węgierki jest zwarty i suchy, co ułatwia usunięcie pestki, a inne śliwki mają miękką i luźną konsystencję.

Tak więc, jak widać, istnieją pewne cechy definiujące. Niestety nie zawsze jest to jednoznaczne, gdyż w przypadku wielu odmian rozróżnienie jest praktycznie niemożliwe, ponieważ są to owoce powstałe w wyniku krzyżowania odmian obu grup. Ale nawet jeśli te dwa rodzaje owoców nie zawsze da się od siebie wyraźnie odróżnić, obydwa są w smaku przepyszne. Dlatego pozwól, aby decydowały Twoje kubki smakowe.

Optymalne przechowywanie

Aby móc cieszyć się tak długo, jak to tylko możliwe, z pysznych, pestkowych owoców, węgierki i inne śliwki należy przechowywać w lodówce. Tam pozostają świeże przez 10 dni. A w szufladzie BioFresh firmy Liebherr, nawet przez 20 dni. Jeśli chcesz cieszyć się owocami również poza sezonem, zrób marmoladę lub powidła. Są odpowiednie na każdą porę roku i smakują po prostu bosko.