Кислий, газований, натуральний і унікальний: так можна описати смак (майже) безалкогольних напоїв, ферментованих молочною або оцтовою кислотою. Наразі перевірений виробничий процес користується новою хвилею популярності. І недарма: окрім захопливого смакового букета, напої з молочним та оцтовим бродінням також дуже корисні. Про переваги цих знов популярних напоїв, про те, що таке ферментація насправді і які ферментовані напої доступні на ринку, дізнайтеся в статті нижче.

У Єгипті та на Близькому Сході слабоалкогольні, молочні та оцтово-ферментовані напої вживали ще в період неоліту. З іншого боку, в Європі з допомогою ферментації виготовували переважно алкогольні напої, як-от вино та пиво. У той час цей процес в основному використовувався для консервації. Але незабаром були виявлені корисні властивості ферментованих напоїв, тож деякі з них навіть називали «еліксирами життя».

Комбуча — це газований напій з підсолодженого чорного або зеленого чаю та «чайного гриба»

 

Що таке ферментація?

Ферментація — це хімічне перетворення органічних речовин мікроорганізмами, такими як дріжджі, бактерії або гриби. У рідині, що зберігається у герметичному контейнері за умов кімнатної температури, мікроорганізми перетворюють наявний цукор в кислоти (наприклад, молочну кислоту та оцтову кислоту), спирт та вуглекислий газ. Кислоти забезпечують знищення шкідливих бактерій, які могли б зіпсувати напій. Це, своєю чергою, збільшує термін його зберігання. Крім кислот, цей процес також створює унікальні аромати та корисні поживні речовини.

Чудове джерело пробіотиків!

Молочно- та оцтово-ферментовані напої є здоровою та природною альтернативою штучно газованим безалкогольним напоям. Це пояснюється тим, що вони забезпечують збалансовану кишкову флору, а отже, позитивно впливають на нашу травну систему через велику кількість пробіотиків, які вони містять. Пробіотики — це мікроорганізми, переважно молочнокислі бактерії, які також природно зустрічаються у нашій кишковій флорі. Вони сприяють здоровому травленню, забезпечуючи вітаміном К, деякими вітамінами групи B та мінералами, а також ферментами для розщеплення поживних речовин. Пробіотики також запобігають накопиченню патогенних дріжджів й бактерій та пригнічують запалення.

Квас (сирівець) — традиційний слов’янський напій, також відомий як «хлібний напій»

 

Різноманітність молочнокислих й оцтовокислих напоїв

Одним з найвідоміших ферментованих напоїв є комбуча, яка походить з Азії. Це газований напій з підсолодженого чорного або зеленого чаю та «гриба» комбуча. Також відомий як SCOBY (симбіотична культура бактерій і дріжджів) або чайний гриб, який зброджує солодку рідину в газований напій приблизно через один-два тижні. Ви також можете зробити власну комбучу вдома. З усім тим, ви повинні переконатися, що процес відбувається за повністю гігієнічних умов. Забруднення іншими бактеріями може викликати проблеми, особливо у людей з чутливим шлунком! Ферментація чайного гриба може виробляти невелику кількість алкоголю як побічний продукт у напої. Якщо бути точним, то середня домашня партія комбучі може містити до 1,5% спирту. Це досить невелика кількість, але її все ж потрібно враховувати стосовно тих, хто хоче або повинен уникати алкоголю.

Кефір — ще один ферментований напій, що походить із Кавказького регіону. Це кисломолочний напій, виготовлений шляхом зброджування коров’ячого або козячого молока з дрібними зернами кефіру (кефірного грибка). Кефір готовий до вживання всього через 24 години та має унікальний кисло-солодкий смак. Зверніть увагу, що кефір також містить невелику кількість спирту після процесу бродіння. Крім вуглекислого газу, ферментація також виробляє невелику кількість алкоголю, який може становити від 0,1% до приблизно 2% у готовому продукті (залежно від тривалості бродіння та інших факторів).

Квас (сирівець) — традиційний слов’янський напій, також відомий як «хлібний напій». Виготовляється з житнього хліба, просоченого цукром, дріжджами та різними травами. На смак хлібний напій можна доповнити ароматизаторами, як-от червона смородина або м’ята. Квас також зазвичай має вміст алкоголю приблизно від 0,05% до 1,5%.

Кефір — це кисломолочний напій, виготовлений шляхом зброджування коров’ячого або козячого молока

 

Замість того, щоб купувати підсолоджені безалкогольні напої в супермаркеті, ви можете зробити власні натуральні фруктові. Просто насипте у чисту банку жменьку ваших улюблених фруктів. Додайте по одній столовій ложці меду та сироватки та будь-які трави, наприклад, м’яту або розмарин, за бажанням. Потім залийте суміш водою. Примітка: Важливо залишити близько 1 см вільного простору біля верхнього краю банки, аби вуглекислий газ міг виділятися. Добре перемішайте і залиште при кімнатній температурі на два-три дні. Добряче струшуйте кілька разів на день. На жаль, в цьому процесі також виробляється невелика кількість алкоголю. Готові напої зберігатимуться у вашому холодильнику Liebherr до тижня.

Веселих вам експериментів!