Ми знаємо баклажани як темно-фіолетовий плід з блискучою шкіркою. Однак пасльонова рослина може приймати безліч форм і кольорів — різноманітність видів більша, ніж можна навіть уявити. Щодо використання баклажанів на кухні, то, ймовірно, є один-два варіанти, з якими ви ще не знайомі. Детальніше про це читайте в нашій статті.

Приготований з м’ясом або використаний у вегетаріанському чи веганському варіанті, баклажан — це все що завгодно на кухні. Однак його переваги визнали далеко не відразу. Наприклад, стародавні римляни надзвичайно скептично ставились до рослини та називали її «mala insana», що означає «божевільне яблуко». Від цього словосполучення також походить її назва на деяких романських мовах, як-от «melanzana» в Італії та «melitzana» в Греції. 

В Україні слово «баклажан» запозичене з турецької мови patlıcan, що пішло від перського bādinǰān (bādindžān). Іноді його називають вірменським огірком. 

Барвисте різноманіття 

На ринках та у супермаркетах переважно ми бачимо подовжений або овальний, чорного або темно-фіолетового кольору, який має м’ясисту, блискучу шкірку. Сорт Роза Біянка має зовсім інше забарвлення: шкірка з біло-фіолетовими смужками — справжнє свято для очей. Тайський баклажан також виглядає по-іншому: маленький і яйцеподібний з красивими зеленими крапками. А ще існує біле забарвлення баклажанів.

Так, баклажани бувають і білі

Так, баклажани бувають і білі

Видатні родичі баклажанів 

Баклажан — це паслін, так само як помідор і картопля. Можливо, взаємозв’язок не очевидний, але всі три види належать до роду Solanum.

Навіть якщо ви не розглядаєте баклажан з біологічної точки зору, його все одно можна класифікувати по-різному, навіть як фруктовий овоч. Саме так його називають через те, що це однорічна рослина (що характерно майже для всіх овочів), а плід розвивається з цвіту (що також характерно майже для всіх фруктів). До речі, існує ряд інших прикладів фруктових овочів, що мають ті ж характеристики, що і баклажани: авокадо, кабачки, огірки та помідори.

Баклажани: додайте його до списку покупок

Баклажан найсмачніший саме в середині літа та восени. Купуючи його, переконайтеся, що плід твердий, шкірка блискуча, а основа стебла — не в’яла. Рослина надзвичайно чутлива до холоду. Бажана також висока відносна вологість, інакше баклажан швидко висихає. Крім того, він чутливі до етилену: фрукти, які виділяють багато газу, що впливає на достигання (наприклад, яблука або кісточкові фрукти), не слід зберігати безпосередньо біля баклажана.

Як бачите, чим швидше баклажан потрапить до пательні, тим кращою буде його якість. 

Варіантів використання баклажанів в кулінарії — безліч

Варіантів використання баклажанів в кулінарії — безліч

Чи слід солити баклажани?  

Є така звичка, до якої всі звикли: посолити баклажани перед тим, як готувати. Чи це справді потрібно? Щодо цієї теми, важливо знати, що баклажани — як і інші пасльонові рослини — містять соланін. Соланін — гірка речовина, яка захищає рослину від хижаків, але ця сполука також токсична і для нас, людей. З цієї причини нарізані баклажани раніше посипали сіллю для видалення води та гірких речовин. У наш час нам не потрібно хвилюватися, оскільки соланін практично культивували з баклажанів.

Відповідно, засолювання для видалення гірких речовин насправді більше не потрібно. Але сіль має ще одну перевагу: для приготування буде потрібно менше жиру. Тому що в іншому випадку м’якота поглинає багато жиру, роблячи фрукти, які насправді є низькокалорійними, зрештою не такими дієтичними…

Сіль, яку додали до баклажанів, зменшує кількість олії або жиру під час приготування

Сіль, яку додали до баклажанів, зменшує кількість олії або жиру під час приготування

Поради щодо приготування: що робити з баклажанами?

По-перше, деякі люди, мабуть, зададуть собі основне питання: зчищати шкірку або залишити? Відповідь на це завжди одна: ми рекомендуємо залишити шкірку. Не слід їсти баклажани сирими в будь-якому випадку через можливі токсини, які все ще можуть бути наявні. А під час готування шкірка стає настільки м’якою, що її можна їсти без проблем. Крім того, шкіра містить ароматичні речовини, які позитивно впливають на смак.

Деякі люди помітили, готуючи баклажани, що після розрізання м’якота баклажанів незабаром набуває непривабливий коричневий колір. Це пов’язано з тим, що баклажани містять речовини, які окислюються при контакті з киснем, відбувається так зване ферментативне підрум’янення. Наприклад, тут допоможе лимонний сік — вітамін С уповільнює хімічну реакцію.  

Ці дві поради допоможуть розвиватися вашій творчості на кухні. Для баклажанів підходять всі види приготування: тушкувати, смажити на грилі або пательні, готувати на парі або у духовці чи навіть у фритюрі — ви можете робити з баклажаном все, що заманеться.

Тут важлива приправа! Оскільки баклажани мають неяскравий власний смак, потрібна смакова допомога. Часник — завжди хороший вибір, але й лимонний сік, перець або базилік також добре поєднуються з баклажанами. Баклажани — популярний інгредієнт в багатьох кухнях світу і використовуються по-різному: у рататуї у Франції, у Греції як інгредієнт для мусаки, а також у східних країнах у баба гануші.

Баба гануш — це закуска з часником, оливковою олією, тахіні та лимонним соком. Половинки баклажану готуються у духовці, а потім м’якота змішується розм’якшеної вищевказаними інгредієнтами. В азійській кухні баклажани улюблені як інгредієнт у каррі, наприклад, у традиційному зеленому тайському курячому каррі, що також включає тайські баклажани як важливий інгредієнт. 

Баба гануш — чудова закуска з баклажанів

Баба гануш — чудова закуска з баклажанів

Які ваші улюблені рецепти з баклажанами? Ви коли-небудь пробували якісь інші види, крім розповсюджених темних баклажанів? Залиште коментар до цієї статті. Також сміливо діліться статтею на Facebook. 

*Усі дані є орієнтовними та залежать в окремих ситуаціях від сорту та/або правильного зберігання без переривання холодового ланцюга від збирання врожаю/виготовлення й аж до приладу Liebherr. В продуктах із вказівкою мінімального строку зберігання дійсною є завжди дата, вказана на упаковці.