Незалежно від того, чи вони забезпечують лише жахливі посмішки на Хелловін, або стануть головним інгредієнтом заспокійливого супу чи яскравих осінніх  салатів  гарбузи справді можуть все. Однак не всі вони однакові. А ще не всі гарбузи, які роблять гарне осіннє оздоблення, також їстівні. Існує величезний список різних сортів гарбузів, і кожен з них має свої особливі характеристики. Читайте далі, аби дізнатися більше про барвистий світ гарбузів.

Історія гарбуза починається з 27 сортів, які походять з Центральної та Південної Америки. З них виведено ще близько 800 різних сортів, лише близько 100 з яких є їстівними. Вас може здивувати те, що гарбуз, кажучи науково, — ягідний фрукт, представники якого можуть важити до 1000 кілограмів. Будь то жовтий, помаранчевий, зелений, білий, чорний, плямистий, смугастий, овальний, круглий чи грушоподібний, чи то бородавчастий, чи то гладкий — гарбузи зберігають велику кількість секретів.

Гарбуз влітку або взимку?

Розрізняють літній та зимовий гарбуз. Літні збирають в середині року, як правило, в недозрілому стані. На цей момент їх шкіра м’яка і їстівна, а гамуз ніжний. Літній гарбуз характеризується твердою, кутоподібною ніжкою. До відомих сортів належать кабачки та патисони, до інших — гарбузи-спагеті, гарбузи з олійних культур та гарбузи для різблення, але їх збирають, коли вони повністю дозріли. Багатий список сортів декоративних патисонів та гарбузів також підпадає під літні сорти.

Осінь і рання зима — це час, коли збирають зимові гарбузи, і вони прибираються з полів у період з серпня або вересня до грудня. Їх відмінна риса — кругле коркове стебло, але тверда шкірка і досить борошнистий гамуз. Будь то гігантський гарбуз, Муск де Прованс, Червона груша, мускатний гарбуз, гарбуз тюрбанний, Руж Віф д’Етампес або Геле Сентенар — їстівні гарбузи користуються великою популярністю завдяки своєму довгому терміну придатності та різноманітності корисних, смачних страв, для яких їх можна використовувати.

Гарбуз Червона груша

І переможець… гарбуз Червона груша

Гарбуз Червона груша (також відомий як Red Kuri або Хоккайдо) нині є найпопулярнішим сортом, і цілком зрозуміло чому. Ця улюблена помаранчева рослина завойовує шанувальників смачною міцною, але не дуже волокнистою мизкою. На додаток, приготувати його дуже просто, оскільки тонка шкірка Червоної груші готується в найкоротші терміни та робить нудний процес очищення непотрібним. Щодо смаку, сорт має трохи каштановий смак, що робить його придатним для тортів, а також солених страв.

Цей гарбуз зручного розміру говорить сам за себе: вони важать в середньому від одного до двох кілограмів і забезпечують потрібну порцію для однієї людини або пари. На додачу до цього тривалий термін зберігання — кілька місяців, що характерно для зимових гарбузів. Однак лише за умови, що гарбуз непошкоджений і зберігається правильно. Ми повернемось до цього пізніше.

Хочете різноманіття? Особливості інших сортів

Купляючи, завжди перевіряйте, чи продається ваш «обранець» як гарбуз чи кабак. Оскільки вони містять гіркуваті на смак отруйні речовини, відомі як кукурбітацини, кабаки придатні лише для прикраси, і їх не слід плутати з їстівними гарбузами. Під час варіння смак цих речовин часто вже не помітний. Тому ви повинні їсти лише ті сорти, які продаються як їстівні. 

Гарбузи у вашому раціоні: наповнені поживними речовинами

Гарбузи — багате джерело поживних речовин у нашому раціоні. Ці фрукти, якими їх ботанічно вважають, мають дуже низьку калорійність — всього 25 ккал на 100 г, оскільки вони складаються на 90% з води. В них також високий вміст калію, кальцію, заліза, фосфору, цинку, селену, вітамінів Е і С, а також вітамінів групи В. Гарбузи діють як сечогінний засіб, а також сприяють хорошому травленню завдяки високому вмісту клітковини. Щобільше, вони наповнені каротиноїдами та іншими вторинними фітохімікатами. Ці речовини мають антиоксидантні властивості, що робить їх корисними для зміцнення імунної системи та захисту від хвороб.

Приховані скарби: гарбузи та гарбузове насіння як корисний делікатес

Зазвичай насіння викидають після очищення гарбуза, але насправді вони містять ароматну олію та цінні мікроелементи. Зокрема, насіння гарбуза з олійних культур відомі високим вмістом речовин, які називаються фітостеринами, які допомагають знизити рівень холестерину та полегшити стан передміхурової залози. Ці насіння також не мають лушпиння, що робить їх особливо простими у приготуванні. Тому такі гарбузи дуже важливі для виробництва гарбузової олії через їх насіння.

Однак насіння з інших сортів також може бути корисною та смачною закускою, і неважливо чи воно сире, сушене або смажене. Великі насіння, такі як у гарбуза сорту Червона груша або Муск де Прованс, ідеально підходять для вживання. Перш ніж їх використовувати в стравах, їх потрібно очистити від лушпиння, оскільки воно дуже тверде.

Гарбузи та гарбузове насіння

Все що потрібно — лопата: що варто знати аби виростити власний гарбуз

Домашній гарбуз — звучить привабливо, але який найкращий спосіб сіяти та про що потрібно знати? Перше, що потрібно зробити, це обрати правильне місце. Такі рослини люблять тепло і півтінь. Краще обрати ділянку з вологим, багатим поживними речовинами ґрунтом, захищеним від вітру. Аби забезпечити належний ґрунт, рекомендується копати компост або добриво з повільним вивільненням та борошно з копит та рогів. Принаймні раз на три роки слід дозволяти ґрунту відновлювати поживні речовини, висаджуючи деякі менш голодні культури.

Окрім відповідного місця, важливий фактор також є правильний час для сівби та збирання врожаю. В ідеалі, ви повинні засівати з травня. Переконайтеся, що ви достатньо поливаєте грядку на етапі росту і відщипуєте бічні пагони над першою брунькою. Захистіть плоди знизу сухою соломою. Потім регулярно перевіряйте стиглість гарбузів з серпня або з вересня. Стиглі зразки можна ідентифікувати з допомогою «тесту на стукіт»: якщо ви м’яко стукаєте пальцем по шкірці, ви повинні почути порожнистий звук. Ви повинні зібрати всі гарбузи до перших нічних заморозків.

Будьте обережні: переконайтесь, що насіння призначене для їстівних гарбузів і уникайте перемішання з насінням кабака за будь-яку ціну. Також найкраще уникати висаджування їстівних гарбузів та кабаків разом, щоб запобігти розвитку токсичних кукурбітацинів. Смаковий тест забезпечує подальшу впевненість. Скуштуйте домашні гарбузи в сирому вигляді, перш ніж термічно обробляти їх. Якщо смак гіркий, гарбуз токсичний, і його не можна їсти навіть у вареному стані.

Тривале зберігання: радість від гарбузів протягом довгого часу

Навіть коли сезон гарбузів закінчується з настанням зими, ми можемо насолоджуватися плодами протягом кількох місяців після збору врожаю. Це обумовлено тим, що плоди залишаються цілими та правильно зберігаються. Зимові гарбузи люблять прохолодні, сухі місця, де вони зберігатимуться кілька місяців. 10 °C або трохи вище — ідеально; ідеально підійде холодильник з відсіком, де імітуються умови зберігання у льоху. Це збереже свіжість кабачків до 60 днів.