Де краще зберігати хліб: у холодильнику або в хлібниці (кошику для хліба), щоб якомога довше насолоджуватися його смаком і зовнішнім виглядом? І як особисті уподобання можуть вплинути на пошук відповіді на дане питання?

Як зберігати хліб?

Термін зберігання залежить від типу хліба

«На любов і смак товариш не всяк» — хтось вважає за краще тільки свіжоспечений хліб, а комусь навпаки більш подобається черствий.

До речі процес старіння відбувається з різною швидкістю в залежності від типу хліба:

  • Пшеничний черствіє швидше ніж житній;
  • Хліб з білого рафінованого (очищеного) борошна черствіє швидше ніж сорти з темного, цільнозернового або грубого помелу.

Чому черствіє хліб?

Хліб починає черствіти відразу після того, як його дістали з печі. Спочатку ви навряд чи помітите будь-які зміни, але з часом вони стають очевидні: хліб починає затвердівати, а на його поверхні утворюється цвіль.

Висихання відбувається через безліч хімічних і фізичних процесів, наприклад, через кристалізацію крохмалю (ретроградація). Крохмаль, який міститься в хлібі, під час зберігання поступово втрачає вологу и сприяє твердінню. Вода проникає на поверхню і випаровується там, що призводить до зміни ваги і смаку.

Зберігання хліба при низьких температурах

Хліб не варто зберігати при низьких температурах (від 0°C до +10°C). Такі умови сприяють прискоренню процесу старіння хліба: він висихає, змінюється його первинний смак, скоринка стає більш твердою. З іншого боку низькі температури захищають його від утворення цвілі, але одночасно прискорюють процес черствіння.

Поєднання низької температури (але недостатньою для заморозки) і циркуляції холодного повітря сприяє процесу ретрогдрадаціі (хліб втрачає вологу).

Хліб в холодильнику швидко черствіє, але при цьому термін його придатності збільшується. Якщо ви віддаєте перевагу «вчорашньому», трохи підсушеному хлібу, то холодильник може стати чудовим варіантом для зберігання.

Але бувають ситуації, при яких тримати хліб в холодильнику — це вимушений крок, до якого можна і потрібно вдатися. Наприклад: надмірна температура навколишнього середовища і вкрай високий рівень вологості.

Зберігання хліба при низьких температурах

Хліб швидше стає черствим при зберіганні в холодильній камері

Якщо ви хочете довше зберігати хліб, то краще його покласти в морозильну камеру. Температура нижче 0°C запобігає кристалізації крохмалю. І якщо нарізати хліб на шматочки, то вони розтануть набагато швидше, ніж ціла буханка. Щоб домогтися найкращих результатів, при заморожуванні заздалегідь встановіть температуру нижче -18°C градусів або увімкніть функцію суперзаморозки. Заморожений хліб може зберігатися протягом декількох тижнів. Перед вживанням просто залиште його розморожуватися при кімнатній температурі (бажано на цілу ніч).

Правила зберігання хліба

  • хліб добре зберігається в заводській упаковці, хоча це більшою мірою залежить від інших факторів, наприклад, від інгредієнтів, що входять до його складу;
  • розпакований хліб тримайте в чистому і в добре вентильованому контейнері;
  • розміщення хліба на дерев’яних або пластикових підставках всередині контейнера підсилює циркуляцію повітря, зменшуючи вологість і запобігаючи утворенню цвілі. Непровітрювані хлібниці не підходять, тому що вони сприяють підвищеній конденсації;
  • хлібні крихти і вологість також сприяють утворенню цвілі;
  • регулярно очищайте хлібницю за допомогою оцту.
Хлібниця — відмінне рішення для зберігання

Хлібниця — відмінне рішення для зберігання

Переваги хлібниці або глиняного горщика

Глиняні або керамічні горщики — не поширене рішення для зберігання хліба, але тим не менш дуже вдале. Пориста структура натуральної глини дозволяє їй вбирати зайву вологу, а потім, по мірі висихання хліба, повертати її назад. Крім того, така ємність надійно захищає хліб від появи цвілі.

Хлібниця з добре продуманою системою циркуляції повітря також відмінно підходить для тривалого зберігання.

Якщо у Вас виникли питання щодо зберігання хліба або Ви бажаєте залишити коментар, напишіть нам! Скористайтеся функцією коментарів під цією статтею або приєднуйтесь до обговорення на нашій сторінці у Facebook.