Вівсяні пластівці та мюслі стали невіддільною частиною доступної нам їжі. На щастя, пластівці, які ми щоранку насипаємо у піалу на сніданок з важкими повіками та розпатланим волоссям, з лишком заслужили своє місце в кухонній шафі кожного. Наприклад, ця добре відома крупа пропонує багато переваг з точки зору здоров’я, а також її можна вживати в різних варіантах. Овес і справді дуже різноманітний. Читайте нашу статтю та переконайтесь самі в доданій вартості цієї повсякденної їжі. Ці знання допоможуть навіть тим, хто не любить ранки.

Овес має давню історію. Вперше зерно було виявлено у Чорноморському регіоні й на території сучасної Польщі: ймовірно, його використовували у якості сільськогосподарської культури з 5000 р. до н. е. Нині овес частіше вирощують переважно в Європі та Північній Америці: низькі вимоги злаків до ґрунту та клімату роблять це можливим. Також сьогодні ми маємо різні форми врожаю, найпоширеніший серед яких так званий овес посівний. Інші форми поряд з ними включають голий або піщаний овес. До речі, овес майже не пов’язаний із такими злаками, як жито, пшениця та ячмінь.

Овес містить важливі мікроелементи

Овес містить важливі мікроелементи, такі як фосфор, магній, залізо, цинк і вітаміни B1 і E

Поживна цінність: вівсу є багато чого запропонувати

Овес вирізняється з-поміж інших злакових культур завдяки значно більшому вмісту мікроелементів та найвищому вмісту жиру. Жир, який він містить, також є дуже якісним, оскільки він має велику частку важливих ненасичених жирних кислот. Рівень вмісту білка в цьому виді злаків також є одним з найкращих. Мікроелементи вівса, що заслуговують на увагу — це фосфор, магній, залізо, цинк, а також вітаміни B1 та E. Антиоксиданти вівса, зокрема так звані авентраміди, також корисні для нашого здоров’я.

Овес також містить численні неперетравлювані харчові компоненти, тобто клітковину, що також робить великий внесок у наше здоров’я. Наприклад, клітковина уповільнює підвищення рівня цукру в крові та знижує рівень холестерину. Такий компонент також забезпечує відчуття ситості, а в поєднанні з достатньою кількістю рідини й хороше травлення.

Овес є незамінною частиною вегетаріанської або веганської дієти. Причина у тому, що без м’яса потрібно слідкувати за рівнем заліза в організмі, тому саме овес грає роль одного з постачальників заліза. Нам потрібен достатній запас заліза для утворення нашої крові, а отже — для підтримки фізичної та розумової працездатності. Оскільки вживання вівса можна легко інтегрувати у повсякденне життя, він суттєво сприяє вирішенню наших потреб у залізі. У веганській дієті високий вміст білка у вівсі також є безумовним плюсом.

Непереносність глютену: так чи ні вівсу?

Люди з непереносністю глютену, що спричиняє целіакію, за будь-яку ціну повинні уникати злакових продуктів, що містять цю речовину. Навіть найменша кількість крупи з глютеном гарантовано призведе до серйозних проблем. Пшениця, спельта, жито та ячмінь містять клейковину, а тому є стовідсотковим табу. Пшоно, кукурудза та рис є чудовими, тоді як овес — питання, яке треба розглянути детальніше. Користь від вживання вівса ускладнює повну відмову від нього. Однак ми рекомендуємо бути якомога обережнішими.

Попри те, що овес сам по собі практично не містить глютену, він сильно «забруднений» зерновими, що містять глютен. Через те звичайні вівсяні пластівці з полиці супермаркету аж ніяк не підходять для людей з непереносимістю глютену! Добра новина полягає в тому, що спеціальні процеси очищення роблять існування вівсу без глютену можливим. Такий овес позначають як безглютеновий, і це єдиний спосіб, щоб люди, які страждають на целіакію, споживали його.

Однак навіть у цьому випадку все ж потрібно бути обережним. Хоча більшість можуть переносити овес, що не містить глютену, все одно є винятки. Індивідуальну толерантність слід перевіряти не раніше як через шість місяців після діагностики та під наглядом лікаря. У цей період рекомендується вживати невелику кількість продукту. Вміст клітковини, якщо людина не звикла до неї, спочатку може викликати дискомфорт. До речі, для людей, які не страждають від непереносимості глютену, немає причин уникати пластівців.

Вівсяні пластівці: тверді чи ніжні? Це справа смаку! 

Найвідоміші вівсяні продукти — це наші улюблені пластівці. Однак кожного разу стає вибір між твердими чи ніжними — і не лише це. До цього ж, асортимент також включає запарювані пластівці та вівсяні висівки. Тут виникає питання: в чому різниця? Ми все прояснимо!

Різні сорти вівсяних пластівців завжди складаються з цільного зерна і не відрізняються вмістом поживних речовин. На відміну від твердих пластівців, ніжні пластівці просто подрібнюються. Тип, якому ви віддаєте перевагу, — це справа смаку. Навіть розчинні пластівці — цілозернові. Вони виробляються з вівсяних пластівців і підходять для згущення коктейлів, соусів та супів. Це також відмінний вибір, якщо мова йде про дитяче харчування. Вівсяні висівки дуже різні. Вони складаються лише із зовнішніх шарів зерна та зародкової бруньки та тому має набагато більший вміст клітковини у порівнянні з пластівцями. У висівках також вищий вміст білка, тоді як вміст крохмалю — нижчий. 

Вівсяна каша з ягодами

За бажанням кашу можна доповнити свіжими фруктами, ягодами або горіхами

Будь то солодкий чи солоний, овес — справжній універсал 

Будь то холодні, гарячі, солодкі чи пікантні, вівсяні пластівці можуть багато запропонувати. Як щодо гарячої вівсянки вранці? Це шотландська страва, яка традиційно готується з водою, і її можна легко варіювати. Молоко або веганські напої можуть бути використані як альтернатива під час його приготування. Потім готові вівсяні пластівці можна приправити як завгодно, наприклад, свіжими фруктами або горіхами. Наша секретна порада: спробуйте поєднання з козячим сиром та чебрецем. Дайте волю творчості та особистим уподобанням.

Популярним трендом серед сніданків є так званий «овес на ніч». Готується така страва просто: вівсяні пластівці замочуються у рідині на ніч і залишається у прохолодному місці. Це економить час вранці та надає пластівцям дуже м’яку консистенцію. Додайте свіжих фруктів вранці — і модний вівсяний сніданок готовий до вживання!

Окрім вівсяної каші, вівсяні пластівці також можуть бути використані як важливий кулінарний інгредієнт. Завдяки крохмалю, що міститься у вівсяних пластівцях, вони виступають зв’язкою для котлет та оладок, а тому є також популярним інгредієнтом й для вегетаріанських варіантів котлет. З іншого боку, овес не підходить для випікання через низький вміст білка клейковини, який відповідає за забезпечення якісних хлібопекарських властивостей. Однак, як інгредієнт або посипка на скоринці хліба, цей вид крупи все ж закріпив своє місце в торгівлі хлібобулочними виробами, тож він справді всеосяжний!

Вівсяні напої — популярна альтернатива молоку

Вівсяні напої — популярна альтернатива молоку

Вівсяний напій — популярний замінник молока

Овес також знаходиться у верхній частині списку альтернатив молока, що є ще однією причиною того, чому зерно є чудовим доповненням до веганської дієти. Мелені пластівці, зварені з водою, складають основу вівсяних напоїв. Потім все це фільтрується і змішується з ферментами та рослинними оліями для отримання «молочної» рідини.

З екологічного погляду вівсяні напої мають кращі покажчики, ніж молоко чи інші напої на рослинній основі, особливо якщо овес вирощується локально. Проте вівсяний напій містить менше кальцію, ніж молоко. Тому для веганської дієти рекомендується вживати вівсяні напої, збагачені кальцієм. Оскільки вміст білка також значно нижчий, ніж у молоці, потреба в білку повинна покриватися іншими харчовими продуктами.