Alus ir iecienīts dzēriens daudzās valstīs, taču pasaulē ir valstis, kur tas tiek īpaši mīlēts. Alum ir bagāta vēsture un tradīcijas, turklāt tas satur daudz vērtīgu uzturvielu, tādēļ piedāvājam 10 interesantus un aizraujošus faktus par alu.

 

Viduslaiku mūki pilnveidoja alus darīšanas procesu

Senatnē alu brūvēja mājas apstākļos. Parasti vienā dienā cepa maizi, bet nākošajā dienā ņēma līdz galam neizceptu maizi, lai to izmantotu alus raudzēšanai. Maizi sajauca ar ūdeni, savukārt gaisā esošo rauga baktēriju un mikroorganismu ietekmē sākās rūgšanas procesi. Šis paņēmiens, iespējams, ir minēts brāļu Grimmu pasakā „Rumpelstiltskin”: „Šodien brūvēšu, rīt cepšu, parīt karalienes meitu par sievu ņemšu.” Viduslaikos mūki klosteros nodarbojās ar alus darīšanu, un līdz pat šai dienai mēs piekopjam viņu profesionālo pieeju. Viņi vēroja un rūpīgi pārbaudīja katru alus darīšanas procesa posmu, tādējādi pilnveidojot alus darīšanas procesus.

 

Brick Barrel

 

Zinātniski pierādīts: alus nepalielina vīriešu krūtis!

 

Slider_Breasts_Panther

 

Apiņi satur vielas, ko sauc par fitoestrogēniem. Tās ir ķīmiskas vielas, kas darbojas līdzīgi kā hormoni. Tā kā alū esošais apiņu daudzums nav pietiekams, lai tiem būtu šāda ietekme, šie fitoestrogēni neatstāj nekādas sekas uz cilvēka organismu. Apgalvojums, ka alus satur sievišķos hormonus (estrogēnus), kas var veicināt vīriešu krūšu augšanu, zinātniski ir atspēkots neskaitāmi daudz reižu.

Kādēļ cilvēki sauc „priekā” un saskandina glāzes?

 

Cheers Clinking Beer Glasses

 

Kad aizsākās paradums saukt „priekā” un saskandināt glāzes? Skaidrojumi ir daudz un dažādi. Viens no tiem ir tāds, ka senos laikos skandināšana bija veids, kā sargāt savu dzīvību… Viduslaikos kārtīga alus kausu saskandināšana liecināja par to, ka to saturs nav saindēts; tika uzskatīts, ka līksmās alus kausu skandināšanas rezultātā alus no viena kausa iešļakstīsies otrā, tādējādi nodrošinot, ka tavi pudeles brāļi neperina ļaunus nodomus pret tevi un nemēģina tevi ”novākt”!

Čehi ir lielākie alus dzērāji Eiropā

 

Slider_Flag_Panther

 

Čehijā ir lielākais alus patēriņš Eiropā – aptuveni 144 litri gadā uz vienu cilvēku. Pārsteidzošā kārtā otrā vietā ir Namībija. Igaunija un Lietuva ieņem, 9 un 10. vietu, bet Latvija ieņem vien 22. vietu.

Alus nerada „alus vēderiņu”

Alus nav atbildīgs par „alus vēderiņa” veidošanos. Patiesībā apiņu, iesala un alkohola kombinācija veicina apetīti. Ja pie alus mēdzat baudīt treknākus ēdienus, pastāv risks, ka liekās kalorijas pārvērtīsies „alus vēderiņā”.

Alū ir vitamīni

Vai zinājāt, ka tā sastāvdaļu un fermentācijas procesu dēļ alus satur daudz minerālvielu un vitamīnu? Alus satur B1, B2, B6 un B7 (biotīnu) vitamīnus un, saskaņā ar pašreizējo zinātnisko atzinumu, B vitamīns uzlabo koncentrēšanās spējas, veicina sarkano asinsķermenīšu veidošanos, pozitīvi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, stimulē vielmaiņu un palīdz nervu sistēmai darboties pareizi.

Ceļot piramīdas, ēģiptieši dzēra alu!

 

Slider_Pyramids_Panther

 

Kāds amerikāņu arheologs ir secinājis, ka piramīdu cēlāji senajā Ēģiptē izdzēra ap 4 litriem alus katru dienu! Tas bija daudz veselīgāk, nekā dzert Nīlas netīro ūdeni, bet acīmredzot nozīmē to, ka vīri bieži strādāja nedaudz iereibuši.

 

Alus putas rada oglekļa dioksīds

Putu veidošanās uz alus virsmas ir dabīgs process: rūgšanas laikā raugs pārveido alus iesalā esošos cukurus alkoholā un oglekļa dioksīdā. Lejot alu glāzē, oglekļa dioksīds tiek atbrīvots, radot putas.

 

Kas veido ideālās putas?

 

The perfect head on beer

 

Ideālās putas veidojas uz alus virsmas 6-8ºC temperatūrā; ja alus ir pārāk auksts, putas būs maz, bet, ja tas ir par siltu, putu būs pārāk daudz! Ja jums patīk baudīt alu ar izcilām putām, tad alus glāzei jābūt pilnīgi tīrai un tajā nedrīkst būt taukvielu. Glāzē esošās taukvielas tiešā veidā ietekmē oglekļa dioksīda burbuļu virsmas spraigumu. Jo vairāk taukvielu ir glāzē, jo vājāki būs mazie oglekļa dioksīda burbuļi – putas veidosies ļoti maz un pēc neliela laika noplaks. Turklāt, ņemot glāzes, jāuzmanās, lai nepieskartos ar pirkstiem glāzes iekšpusei. Katrā pirkstu nospiedumā ir neliels daudzums taukvielu, kas var piesārņot alus glāzi. Glāzes jāmazgā karstā ūdenī un izmantojot taukvielu šķīdinošu mazgāšanas līdzekli. Pēc mazgāšanas ir svarīgi pilnībā noskalot līdzekli, izmantojot tīru, aukstu ūdeni, jo mazgāšanas līdzekļiem ir tāda pati kaitīga ietekme uz alu, kā taukvielām.

Kā sauc bailes no tukšas alus glāzes?

Bailes no tukšas alus glāzes sauc par cenosillikafobiju! Jā, tik tiešām…

Noslēgumā atcerēsimies amerikāņu valstsvīra Bendžamina Franklina vārdus: „Alus ir neapstrīdams pierādījums tam, ka Dievs mūs mīl un vēlas, lai mēs būtu laimīgi!”

Ja jums ir kādi jautājumi vai komentāri par to, ko esat izlasījis, lūdzu, sazinieties ar mums! Vienkārši izmantojiet komentāru funkciju zem šī ziņojuma vai pievienojieties diskusijai ar mums Facebook!