Esi dzirdējis kaut ko par bāmiju? Biežāk, protams, to sauc par okru. Šodien Tu uzzināsi visu par šo aizraujošo un neparasto dārzeni!

 

Tas ir malvu dzimtas augs, pazīstams arī kā gumbo, kas var izaugt līdz divarpus metrus garš, dāvājot vērtīgus augļus. Kapsulai līdzīgie augļi ir apmēram 15 cm gari, zaļi, retāk brūngani, ar nelieliem pūkainiem matiņiem, tiek dēvēti arī par „dāmu pirkstiņiem”, jo gluži kā pirkstam, okrai ir konusveidīga forma. Atzīstas tas, kurš ieskatījās attēlos, lai salīdzinātu! -)

 

Auga vēsture aizsākas Āzijas un Āfrikas subtropos. Tieši tur okra arī tiek kultivēta. Nav brīnums, ka šis dārzenis ir plaši pielietojams Āfrikas un Āzijas virtuvē. Tagad bāmija aizvien vairāk iekaro savas pozīcijas arī Eiropas virtuvē.

 

Izmēģini kaut ko jaunu, izmantojot uzturā okru!

 

Ņemot vērā to dīvaino, nepierasto izskatu, jūs varat sākt aizdomāties, kā tad pareizi pagatavot bāmiju. Varam jūs iepriecināt – sagatavošana ir ļoti vienkārša, kā arī iespējas ir dažādas. Vispirms nomazgājiet okras pākstis un kārtīgi nosusiniet. Tad nogrieziet stublāja pamatni un pavisam nedaudz no šaurākās puses – sauksim to par snuķi. Pākstis var lietot gan veselas, gan sasmalcinātas. Šo dārzeni var ēst pat termiski neapstrādātu, piemēram, sagrieziet gabaliņos un pievienojiet salātiem. Gatavojot vai blanšējot okru, iegūst patīkamu, maigu, pupiņām līdzīgu aromātu. Dārzeni var gan tvaicēt, gan grilēt.

 

Kapsulu iekšpusē atrodas gaišas, apaļas sēklas un pienveidīgs, gļotains šķidrums. Visu to var lietot uzturā, vēl jo vairāk – tas ir garšīgi!  Sēklas vislabāk garšo apgrauzdētas, var izmantot, piemēram, kā malto kafiju. Gļotas pagatavošanas laikā pazūd. Veidojas tāds kā sabiezēšanas efekts, kurš lieti noder gatavojot zupas un mērces. Taču šajā gadījumā okra zaudē savu kraukšķīgumu un stingrumu. Ja tas nav vēlams, tad gļotaino šķidrumu var saglabāt, fritējot vai ātri apcepot veselas okras pākstis.

 

Īpaši labi okras garša atveras sautējumos, gulašā, dažādos ēdienos, kur karijs ir pamata garšviela. Šī iemesla dēļ bāmiju bieži lieto uzturā kreolu, karībiešu un indiešu virtuvē.

 

Ne tikai garšīgi, bet arī veselīgi – priekšrocības, lietojot okru uzturā

Izmēģināt ko jaunu virtuvē ir ļoti jautri, taču bāmijas lietošana sniedz arī neapstrīdamu labumu veselībai. Okra ir pilna ar vitamīniem: A, C un K, kā arī minerālvielām: satur kalciju, magniju un dzelzi. Tas dārzeni padara veselīgu mūsu ādai, acīm, imūnsistēmai un kauliem. Turklāt tā nesatur nedz piesātinātās taukskābes, nedz holesterīnu, tāpēc lieliski der diētai ar zemu tauku saturu. Bāmijā ir vien 30 kalorijas uz 100 gramiem, kas arī lieti noder, ja ieturat diētu un vēlaties zaudēt svaru.

Iestādi un izaudzē pats savu okru!

Ja starp jums ir īsteni sakņu dārznieki, tad, iestādot bāmiju, jūs tiešām varat bagātināt savu dārzu. Bet ir svarīgs moments – auga dzimtās mājas ir tropi, tāpēc tam nepieciešams daudz siltuma un saules gaismas. Labākais veids, kā nodrošināt to Latvijas apstākļos – siltumnīca, kurā būtiski atvēlēt bāmijai pietiekami daudz vietas, savādāk tās lapas aizēnos pārējos augus.

 

Jūs varat iegādāties stādus specializētajos dārza centros vai izaudzēt okru tieši no sēklām. Šim nolūkam iemērcējiet sēklas siltā ūdenī pirms sēšanas – tas paātrinās dīgtspēju. Tā kā bāmijas dīgšanai nepieciešams diezgan ilgs laiks, būtu labi tai dot iespēju jau gada sākumā izsprausties zem stikla. Ja jums ir agronomisks sildītājs, droši varat to likt lietā! Vienkārši izkaisiet sēklas un pārklājiet ar nelielu komposta daudzumu. Kad mazās okriņas ir izspraukušās un sals ārā vairs nav paredzams, tām pienācis laiks pārvietoties uz jaunu dzīvesvietu – siltumnīcu.

 

Katram augam ir nepieciešams pods, kura diametrs ir apmēram 9 cm. Lielākus stublājus atbalstiet ar kādu zaru, nūjiņu. Tad pacietīgi gaidiet. Augļi veidojas, sākot ar jūnija beigām, un, kad tie sasniedz vismaz 10 cm garumu – droši varat novākt ražu. Taču neatstājiet pākstis uz auga pārāk ilgi – tās pazaudēs šķidrumu un veidos cietu konsistenci.

Okras pareiza uzglabāšana

Jūs iegādājāties vai savācāt savā dārzā pārāk daudz okras? Ja bāmiju nevarat apēst uzreiz, rodas jautājums par iesaldēšanu. Šajā gadījumā tā nav nekāda problēma! Jūsu saldēšanas kamerā Liebherr okra mierīgi var tikt uzglabāta līdz sešiem mēnešiem -18 °C. Dārzeņiem pirms saldēšanas jābūt svaigiem. Bojātas, sačokurojošās bāmijas nav ieteicams lietot uzturā.

 

Parastais aukstais nodalījums ledusskapī ļauj uzglabāt okru vairāku dienu laikā. Tropiskās izcelsmes dēļ bāmijai nepatīk BioFresh nodalījuma vēsums. Bez tam, nekas netraucē pielietot okru jau tagad. Esiet veseli un gūstiet baudu no šī jaunā atklājuma!