Biete ir viens no veselīgākajiem dārzeņiem – kaut kas, ko ne visi saprot. Lielākā daļa biešu, ar ko nākas sastapties, ir piesātināti violetā krāsā (lai gan tā var būt balta vai zeltītā krāsā) un tā tiek vārīta vai marinēt, bet vai bieti var ēst arī zaļu? Un vai tā ir taisnība, ka pastāv saistība starp biežu sakni un kēksiņiem? Lasiet tālāk, lai uzzinātu vairāk interesantus faktus par šo sarkano saknes dārzeni.

 

 

Bietes ieguvumi veselībai

Biešu sakne jau aptuveni 2000 gadus tiek izmantota kā kultivējams dārzenis un medicīnisks augs un augtā vitamīnu līmeņa, minerālvielu un folijskābes dēļ to ilgi uzskatīja par īstu ārstniecības līdzekli visam. Biežu sakne stimulē aknu šūnu funkcijas, veicina gremošanu un motabolizē taukus un tiek uzskatīts, ka tā palīdz samazināt asinsspiedienu un tādējādi nodrošina aizsardzību pret sirdslēkmēm, trieku un asinsvadu slimībām, ja to regulāri lieto. Vispār tas ir diezgan iespaidīgi, tādēļ noteikti ir vērts apsēsties un ņemt vērā šo bieži nepamanīto dārzeni.

 

Tātad, virzāmies pie galvenā jautājuma: Vai biešu saknes var ēst un baudīt zaļas? Ja mēs regulāri ēdam bietes, pastāv iespējas, ka mēs ēdam biešu saknes gan vārītas (tvaicētas, vārītas vai ceptas) vai marinētas. Tā ir taisnība, neskatoties uz to, no kurienes biete nāk – no lielveikala vai no restorāna; tomēr var tikt iesaistītas dažas sagatavošanas metodes – mūsu lielveikala biešu produktiem un mūsu restorāna biešu salātiem ir viena kopīga lieta: lielākajā daļā gadījumu bietes tiek vārītas!

Vai tas nozīmē, ka zaļas bietes ēst nav labi?

Tieši pretēji! Bietēm ir augsts cukura saturs, tādēļ tās ir garšīgas zaļā veidā. Vēl vairāk – zaļas bietes ir vēl veselīgākas par vārītām – to barības vielas ir jutīgas pret karstumu un uzglabāšanas un vārīšanas laikā tās samazinās. Tādēļ absolūti vislabākais ir paņemt svaigu bieti un ēst to zaļu… piemēram, zaļos biešu salātos.

Kā saglabāt bietes svaigas?

Lai nodrošinātu, ka zaļas bietes saglabājas svaigas pēc iespējas ilgāk, tās vislabāk sasaldēt. Saldētavas nodalījumā bietes paliek svaigas līdz 6 dienām un Liebherr Biofresh nodalījumā tās saglabāsies līdz 18 dienām.

 

Biešu lapas – veselīgas un gardas

Kas labs ir biešu lapās? Visi, kas uzreiz atbild: ‘tās der izmešanai komposta kaudzē’, nepieciešams nopietni vēlreiz padomāt, jo biežu lapas ir pārāk labas komposta kaudzei! Tās ir ļoti bagātīgs svarīgu barības vielu avots – patiesībā pat lielāks nekā biešu sakne. Vēl vairāk – tām ir arī izcila garša. Tādēļ nākamreiz, kad sastopaties ar lēmumu, kur nonāks biešu lapas, kārtīgi padomājiet un lieciet to pannā, nevis komposta kaudzē. Viens lieta, ko varat izmēģināt, ir sautēt biešu lapas ar tomātiem.

Kāds ir Jūsu iecienītais veids, kā ēdat bietes? Droši izmantojiet komentāru funkciju zem šī posta vai pastāstiet par to Facebook.